PAMIETAJ!!!
NIE OCENIAJ ZBYT POCHOPNIE!!!
Dlaczego pierwsze wrażenie, jakie ktoś na nas wywiera, nie zawsze jest zgodne z prawdą oraz dlaczego pochopne ocenianie innych może być krzywdzące. Zapraszam do artykułu.
dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi.pdf
Proponuję również ćwiczenia opracowane w oparciu o tekst artykułu - ćwiczenia sprawdzają zrozumienie tekstu, poszerzają zasób słownictwa i zwiększają ogólną sprawność językową. Posłużą one także utrwaleniu wiedzy nabytej podczas czytania artykułu.
dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi-cw1.pdf
dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi-cw2.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=TEyiz8ITHuw
świąteczny, krótki film o tolerancji .... zapraszam
Nikt na świecie nie żyje sam. I nawet jeśli czasem niektórzy mają ochotę, by inni ludzie zniknęli - tak się nigdy nie stanie. Dlatego, im wcześniej nauczymy się budować z otaczającymi nas ludźmi zdrowe i wartościowe relacje, tym szczęśliwszymi ludźmi będziemy.
A tę wartościową przemianę proponujemy zacząć od własnej osoby. Bo ktoś, kto lubi i akceptuje siebie, nie będzie mieć kłopotu z nawiązywaniem dobrych relacji z innymi. Akceptacja siebie i innych jest na pewno kluczowa. Do tego dodajmy jeszcze szczyptę empatii i umiejętność dostrzegania potrzeb drugiego człowieka, a będziemy na dobrej drodze do tego, by dobrze czuć się w grupie.
dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca.pdf
dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca-cw1.pdf
dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca-cw2.pdf
O przyjaźni....
Przyjaźń jest taką relacją, którą możemy rozwijać w każdym momencie swojego życia. Z prawdziwej przyjaźni emanuje sympatia i otwartość na drugą osobę. Opiera się na wzajemnym zaufaniu, solidarności i gotowości do bezwarunkowej pomocy. Jeśli chcemy być przyjacielem musimy być gotowi do eliminowania uprzedzeń, nienawiści, nieczułości, zazdrości i działań egoistycznych. Musimy wykazać się postawa pełną empatii i zrozumienia.
Przyjaciel to ktoś, kto nadal wierzy w ciebie, choć nikt inny nie wierzy, łącznie z tobą samym; słucha, chociaż słuchał tego już wiele razy; jest przy tobie, gdy ci się nie układa i nigdy nie mówi: a nie mówiłem?; pomaga ci pozbierać i skleić to, co stłukłeś - Albert Camus
WKRÓTCE MIKOŁAJKI
Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.
Zapraszam do przeczytania artykułu na temat Mikołajek oraz rozwiązania testu:
Drodzy uczniowie -ćwiczymy pamięć
Czynniki ułatwiające zapamiętywanie
WYKORZYSTAJ SPRYTNE STRATEGIE:
DLA MŁODSZYCH DZIECI GRA MEMORY:
https://www.matzoo.pl/klasa2/matmemorki-30-elementow_45_393
Zapraszam do artykułu:
psycholog
Kupując nowy rower, zwracamy uwagę na to, aby był on wygodny, bezpieczny, lekki i szybki. Miłośnik jazdy rowerowej wie, jaką radością jest jazda na dobrym i sprawnym rowerze. Aby była ona w pełni przyjemna, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo: dostosować do swojego wzrostu wysokość siodełka i kierownicy, sprawdzić hamulce i oświetlenie, zadbać o odpowiedni strój, którego niezbędnym elementem jest kask. Ruszając w drogę, rowerzysta zna przepisy o ruchu drogowym i bezwzględnie ich przestrzega.
Podobnie jest z komputerem. Jeśli użytkownik pragnie skutecznie z niego korzystać i czerpać z tego przyjemność, musi pamiętać o postępowaniu zgodnie z zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętu i oprogramowania. Należy też zadbać o jak najlepsze stanowisko i komfort pracy. Nie wolno zapominać o tym, że z komputerów, które są w szkolnej pracowni, korzystają także nauczyciele i uczniowie z innych klas. Dlatego dbałość o sprzęt jest obowiązkiem każdego użytkownika.
Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:
krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;
klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
zadbaj o właściwe oświetlenie;
zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.
Ważne!
Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:
plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.
Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:
zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.
niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.
długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.
długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor, oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
na podstawie : https://epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komputerem/DbsUHtyAE
- rodzice cię chwalą,
- ktoś sprawi ci przykrość
- jesteś głodny
- dostaniesz prezent
- ktoś przyłapie cię na kłamstwie
- boli cię ząb
- boisz się dużego psa
- a nawet teraz.
Dokończ zdania:- Cieszę się gdy ...- Jestem smutny gdy ...a teraz obejrzyj krótką prezentację o radości i smutku
JAK SOBIE POMÓC W NAUCE?
MAPKI MYŚLI
Zapraszam do artykułu, który wyjaśni uczniom, czym są mapki myśli i w jaki sposób pomagają nam zapamiętywać i porządkować nowe wiadomości.
TRUDNA SZTUKA KONCENTRACJI...
Bez niej nie udało by się nam niczego nauczyć!!!!
Jakie są przyczyny zakłóceń? Jak ją usprawnić?
zapraszam do przeczytania fragmentu artykułu:
Ćwicz umysł!
Bezpłatne łamigłówki i zagadki do pobrania
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/cwicz-umysl-bezplatne-lamiglowki-i-zagadki-do-pobrania
CIEKAWOSTKI I ARTYKUŁY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
Jak sprawić, żeby dziecku chciało się chcieć?
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jak-sprawic-zeby-dziecku-chcialo-sie-chciec
Zajęcia dodatkowe – wybieraj mądrze!
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/zajecia-dodatkowe-wybieraj-madrze
Konsekwencja w wychowaniu. Poradnik dla rodziców
konsekwencja_w_wychowaniu.docx
Po co psycholog w szkole?
Psycholog ma pomagać młodzieży w uporaniu się z dojrzewaniem, dorastaniem, stawaniem się człowiekiem myślącym samodzielnie i w zgodzie z własnymi wartościami oraz z poszanowaniem wartości innych osób.
Pomaga żyć w świecie, który rozwija się i zmienia w zastraszającym tempie – uczniowie są zasypywani ilością materiału, nauczyciele starają się maksymalnie dużo wiedzy przekazać, a rodzice starają się pogodzić pracę zawodową i pracę wychowawczą w domu. Doba jednak wciąż nie daje się wydłużyć. Psycholog ma pomóc młodemu człowiekowi „ogarnąć” jego życie. Uporać się z wyzwaniami i trudnościami. Dodatkowo ma pomóc „ogarnąć” nauczycielowi „ogarnianie” ucznia oraz wesprzeć rodziców, aby ten proces przetrwali.