Nawigacja

Psycholog

SZKOŁA zdalnie

 

PAMIETAJ!!!

NIE OCENIAJ ZBYT POCHOPNIE!!!

Dlaczego pierwsze wrażenie, jakie ktoś na nas wywiera, nie zawsze jest zgodne z prawdą oraz dlaczego pochopne ocenianie innych może być krzywdzące. Zapraszam do artykułu.

dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi.pdf

Proponuję również ćwiczenia opracowane w oparciu o tekst artykułu - ćwiczenia sprawdzają zrozumienie tekstu, poszerzają zasób słownictwa i zwiększają ogólną sprawność językową. Posłużą one także utrwaleniu wiedzy nabytej podczas czytania artykułu.

dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi-cw1.pdf

dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi-cw2.pdf


W bogactwie nie chodzi o to, ile się ma, a ile się daję...

https://www.youtube.com/watch?v=TEyiz8ITHuw

świąteczny, krótki film o tolerancji .... zapraszam

 


JA I INNI LUDZIE

Nikt na świecie nie żyje sam. I nawet jeśli czasem niektórzy mają ochotę, by inni ludzie zniknęli - tak się nigdy nie stanie. Dlatego, im wcześniej nauczymy się budować z otaczającymi nas ludźmi zdrowe i wartościowe relacje, tym szczęśliwszymi ludźmi będziemy.

A tę wartościową przemianę proponujemy zacząć od własnej osoby. Bo ktoś, kto lubi i akceptuje siebie, nie będzie mieć kłopotu z nawiązywaniem dobrych relacji z innymi. Akceptacja siebie i innych jest na pewno kluczowa. Do tego dodajmy jeszcze szczyptę empatii i umiejętność dostrzegania potrzeb drugiego człowieka, a będziemy na dobrej drodze do tego, by dobrze czuć się w grupie.

 

dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca.pdf

dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca-cw1.pdf

dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca-cw2.pdf

 


 

O przyjaźni....

 

Przyjaźń jest taką relacją, którą możemy rozwijać w każdym momencie swojego życia. Z prawdziwej przyjaźni emanuje sympatia i otwartość na drugą osobę. Opiera się na wzajemnym zaufaniu, solidarności i gotowości do bezwarunkowej pomocy. Jeśli chcemy być przyjacielem musimy być gotowi do eliminowania uprzedzeń, nienawiści, nieczułości, zazdrości i działań egoistycznych. Musimy wykazać się postawa pełną empatii i zrozumienia.
Przyjaciel to ktoś, kto nadal wierzy w ciebie, choć nikt inny nie wierzy, łącznie z tobą samym; słucha, chociaż słuchał tego już wiele razy; jest przy tobie, gdy ci się nie układa i nigdy nie mówi: a nie mówiłem?; pomaga ci pozbierać i skleić to, co stłukłeś - Albert Camus

przyjazn.docx

 

 

 


 

WKRÓTCE MIKOŁAJKI 

 

 

Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Zapraszam do przeczytania artykułu na temat Mikołajek oraz rozwiązania testu:

 

kalendarium-12-06.pdf

 

kalendarium-test-12-06.pdf

 


 

 

Drodzy uczniowie -ćwiczymy pamięć

Czynniki ułatwiające zapamiętywanie

 • czas potrzebny na utrwalenie zdobytej informacji po jej kilkakrotnym powtórzeniu;
 • motywacja (np. zdanie egzaminu, chęć zabłyśnięcia podczas dyskusji);
 • zainteresowanie zapamiętywaną kwestią, przyjemność, jaką nam sprawia;
 • dieta bogata w złożone węglowodany (kasze, płatki, chleb wieloziarnisty), wielonienasycone kwasy omega-3 (ryby), kwas foliowy (zielone warzywa liściaste), magnez oraz witaminy z grupy B (warzywa strączkowe);
 • ruch i świeże powietrze, które dotlenia mózg.

WYKORZYSTAJ SPRYTNE STRATEGIE:

 • Skojarzenia. To metoda bardzo przydatna do zapamiętywania imion własnych. Wyobraźmy sobie np., że poznajemy pana Kerubińskiego. Jak nie zapomnieć jego nazwiska? Wystarczy, że zamienimy literę "K" na "Ch" i wyobrazimy sobie nowego znajomego jako złocistolokiego cherubinka. Nazwę wsi Drążnie skojarzmy sobie z wydrążonym pniem, przez który przebiega droga.
 • Historie. Jeśli mamy do zapamiętania listę zadań na dany dzień, najlepiej powiązać je w określony, choć niekoniecznie logiczny ciąg myślowy. Powiedzmy, że jutro chcemy: przed pracą kupić kwiaty dla koleżanki, która ma imieniny, przygotować raport, po południu zadzwonić do matki, odebrać rzeczy z pralni i kupić sos pomidorowy na kolację. Nasza historyjka może wyglądać tak: wchodzimy do biura z naręczem kwiatów i wręczamy je koleżance. Ta z wrażenia upuszcza kartki trzymanego w ręku raportu. Otwierają się drzwi i wchodzi matka z torbą prania. Próbując jej pomóc, niechcący wylewamy na ubrania sos pomidorowy. Im bardziej absurdalna, przesadzona, komiczna lub nawet straszna będzie wymyślona opowieść, tym lepiej ją zapamiętamy. Ważne jest, by zaangażować w nią możliwie wiele zmysłów. Niech kwiaty pachną oszałamiająco, sos będzie krwistoczerwony, a pranie mięciutkie. Poczujmy też emocje: radość z obdarowania koleżanki, zaskoczenie wizytą matki, złość na własne gapiostwo.
 • Lokowanie. Do szybkiego przywołania w pamięci większej liczby informacji (np. wystąpienie bez kartki) przydaje się dobry system porządkujący. Najpierw wybieramy jakieś pomieszczenie, które dobrze znamy, np. salon swojego mieszkania, i w myśli umieszczamy w poszczególnych jego miejscach pojęcia, które chcemy zapamiętać. Staramy się przy tym dopasować je do funkcji sprzętów – np. stół niech oznacza sprawy praktyczne, zegar na ścianie – te najpilniejsze, biblioteczka – naukę. Poruszając się w jednym kierunku, "sprzątamy" jedną rzecz za drugą. Po kilkakrotnym zastosowaniu tej metody będziemy mieli gotowy szablon do wykorzystania.

DLA MŁODSZYCH DZIECI GRA MEMORY:

https://www.matzoo.pl/klasa2/matmemorki-30-elementow_45_393


Co robić, gdy dziecko się boi?

Jak z nim o tym rozmawiać?

            

Widok smutnego, płaczącego lub przestraszonego dziecka martwi każdego rodzica. Co zrobić, gdy nasze dziecko się boi - przytulić, zapewnić, że nie ma powodu do strachu, odwrócić uwagę, a może zostawić w samotności? Aby znaleźć rozwiązanie, najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie - co chcemy osiągnąć podejmując dane działanie? Naszym celem jest, aby dziecko przestało zadawać pytania odnośnie pandemii, baby jagi czy odgłosów zza ściany? A może zależy nam, by w przyszłości potrafiło samodzielnie wytłumaczyć sobie, co się dzieje?

Zapraszam do artykułu:

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/co-robic-gdy-dziecko-sie-boi-jak-z-nim-o-tym-rozmawiac

psycholog


  Jak prawidłowo pracować z komputerem?

 

                                           

Kupując nowy rower, zwracamy uwagę na to, aby był on wygodny, bezpieczny, lekki i szybki. Miłośnik jazdy rowerowej wie, jaką radością jest jazda na dobrym i sprawnym rowerze. Aby była ona w pełni przyjemna, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo: dostosować do swojego wzrostu wysokość siodełka i kierownicy, sprawdzić hamulce i oświetlenie, zadbać o odpowiedni strój, którego niezbędnym elementem jest kask. Ruszając w drogę, rowerzysta zna przepisy o ruchu drogowym i bezwzględnie ich przestrzega.
Podobnie jest z komputerem. Jeśli użytkownik pragnie skutecznie z niego korzystać i czerpać z tego przyjemność, musi pamiętać o postępowaniu zgodnie z zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętu i oprogramowania. Należy też zadbać o jak najlepsze stanowisko i komfort pracy. Nie wolno zapominać o tym, że z komputerów, które są w szkolnej pracowni, korzystają także nauczyciele i uczniowie z innych klas. Dlatego dbałość o sprzęt jest obowiązkiem każdego użytkownika.

Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

 • krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;

 • klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;

 • zadbaj o właściwe oświetlenie;

 • zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.

 

Ważne!

Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:

 • plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;

 • przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;

 • dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;

 • wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);

 • monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.

 

Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:

 • zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.

 • niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.

 • długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.

 • długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor, oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.

 • na podstawie : https://epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komputerem/DbsUHtyAE

 

 

 


Zapraszam na spotkanie z emocjami
Emocje czujesz wtedy, gdy:
 • rodzice cię chwalą,
 • ktoś sprawi ci przykrość
 • jesteś głodny
 • dostaniesz prezent
 • ktoś przyłapie cię na kłamstwie
 • boli cię ząb
 • boisz się dużego psa
 • a nawet teraz.
Dokończ zdania:
- Cieszę się gdy ...
- Jestem smutny gdy ...
a teraz obejrzyj krótką prezentację o radości i smutku

JAK SOBIE POMÓC W NAUCE?

 

MAPKI MYŚLI

 

Zapraszam do artykułu, który wyjaśni uczniom, czym są mapki myśli i w jaki sposób pomagają nam zapamiętywać i porządkować nowe wiadomości.

 

czy-wiesz-2.pdf

 


TRUDNA SZTUKA KONCENTRACJI...

 

Bez niej nie udało by się nam niczego nauczyć!!!!

Jakie są przyczyny zakłóceń? Jak ją usprawnić?

 

zapraszam do przeczytania fragmentu artykułu:

 

sztuka_koncentracji.pdf

 


Ćwicz umysł!

Bezpłatne łamigłówki i zagadki do pobrania

 

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/cwicz-umysl-bezplatne-lamiglowki-i-zagadki-do-pobrania

 

 

CIEKAWOSTKI I ARTYKUŁY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Jak sprawić, żeby dziecku chciało się chcieć?

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jak-sprawic-zeby-dziecku-chcialo-sie-chciec

Zajęcia dodatkowe – wybieraj mądrze!

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/zajecia-dodatkowe-wybieraj-madrze

 

Konsekwencja w wychowaniu. Poradnik dla rodziców

konsekwencja_w_wychowaniu.docx


 Po co psy­cho­log w szko­le?

Psy­cho­log ma po­ma­gać mło­dzie­ży w upo­ra­niu się z doj­rze­wa­niem, do­ra­sta­niem, sta­wa­niem się czło­wie­kiem my­ślą­cym sa­mo­dziel­nie i w zgo­dzie z wła­sny­mi war­to­ścia­mi oraz z po­sza­no­wa­niem war­to­ści in­nych osób.       

    Po­ma­ga żyć w świe­cie, któ­ry roz­wi­ja się i zmie­nia w za­stra­sza­ją­cym tem­pie – ucznio­wie są za­sy­py­wa­ni ilo­ścią ma­te­ria­łu, na­uczy­cie­le sta­ra­ją się mak­sy­mal­nie du­żo wie­dzy prze­ka­zać, a ro­dzi­ce sta­ra­ją się po­go­dzić pra­cę za­wo­do­wą i pra­cę wy­cho­waw­czą w do­mu. Do­ba jed­nak wciąż nie da­je się wy­dłu­żyć. Psy­cho­log ma po­móc    mło­de­mu czło­wie­ko­wi „o­gar­ną­ć” je­go ży­cie. Upo­rać się z wy­zwa­nia­mi i trud­no­ścia­mi. Do­dat­ko­wo ma po­móc           „o­gar­ną­ć” na­uczy­cie­lo­wi „o­gar­nia­nie” ucznia oraz wes­przeć ro­dzi­ców, aby ten pro­ces prze­trwa­li.

 

Świetlica

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żychlinie, ul. Żeromskiego 8
  99-320 Żychlin, ul. Żeromskiego 8
 • 24 351-20-47

Galeria zdjęć