PEDAGOG
DODATKOWE ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM W RAMACH POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W PAŹDZIERNIKU
I a – poniedziałek 03.10.2022 – 3 godzina lekcyjna
I b – środa 05.10.2022 r. - 1 godzina lekcyjna
II a – wtorek 04.10.2022 r. - 2 godzina lekcyjna
II b – poniedziałek 03.10.2022 r. - 5 godzina lekcyjna
III a – poniedziałek 03.10 .2022 r. - 1 godzina lekcyjna
III b – środa 12.10 .2022 r. - 1 godzina lekcyjna
IV a – piątek 07.10 .2022 r – 2 godzina lekcyjna
IV b – wtorek 11.10 .2022 r. - 2 godzina lekcyjna
V a – czwartek 06.10 .2022 r. - 1 godzina lekcyjna
V b – wtorek 04.10 .2022 r. - 1 godzina lekcyjna
VI a – czwartek 06.10.2022 r. - 2 godzina lekcyjna
VI b – wtorek 11.10 .2022 r. - 1 godzina lekcyjna
VI c – czwartek 06.10.2022 r. - 6 godzina lekcyjna
Witajcie Drodzy Uczniowie!
Już za kilka dni wyczekiwane ferie – czas odpoczynku od odrabiania lekcji, przygotowywania się do sprawdzianów i wkuwania słówek. Dziś proponuję Wam nieco zabawy- zabawy, która może nie tylko sprawiać przyjemność, wywoływać uśmiech, ale także gimnastykować Wasze szare komórki, rozwijać wyobraźnię i umiejętność rozwiązywania problemów. Proponuję Wam kilka ćwiczeń, które- gwarantuję – sprawią Wam sporo frajdy. Zabawa jest ciekawa wtedy, kiedy bierze w niej udział kilka osób - zachęćcie kogoś z domowników lub umówcie się na spotkanie online. We wszystkich ćwiczeniach chodzi o to, aby pomysły były jak najbardziej oryginalne.
Propozycje_zabaw_rozwijajacych_myslenie_kreatywne.pdf
Już od kilku lat uczniowie z klas V - VIII naszej szkoły biorą udział w realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego TRZYMAJ FORMĘ.
Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Działania podejmowane podczas realizacji programu zmierzają do zwiększenia świadomości uczestników programu dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Program realizowany jest metodą projektu podczas zajęć szkolnych - lekcji wychowania fizycznego, biologii, zajęć z wychowawcą, zajęć z pedagogiem szkolnym, z pielęgniarką oraz zajęć pozalekcyjnych.
JAK WŁĄCZYĆ DZIECKO W PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA?
Nadchodzą święta, czas ciepła, radości, nadziei, ciepłych życzeń, wspólnego śpiewania kolęd, prezentów, upominków, serdecznych spotkań z bliskimi i rodziną.Dla dzieci to szczególny czas wyczekiwania i wspólnych przygotowań. Warto je zaangażować i wykorzystać ten czas do budowania i umacniania więzi poprzez wspólne dekorowanie domu, przygotowywania ręcznie wykonanych upominków, pieczenie kruchych ciasteczek i pierniczków, gotowanie świątecznych potraw.
W okresie przedświątecznym możemy zaproponować dziecku wiele ciekawych prac i zabaw, które będą wspierały rozwój motoryki małej, czyli zdolności do wykonywania rękoma małych, precyzyjnych ruchów. Tematyka świąt i wizja ozdób choinkowych może zachęcić nawet najmniej chętne dzieci do ich wykonywania z rodzicami. Dłonie dziecka stykają się z różnymi fakturami, konsystencjami i muszą wykonywać dość precyzyjne ruchy,co wspiera rozwój.
Propozycje_wlaczania_dziecka_w_przygotowania_Swiat_Bozego_Narodzenia(1).pdf
BEZPIECZNI W SIECI!
Internet jest ciekawy i potrzebny – pozwala poznawać świat i rozwijać się, komunikować się i nawiązywać relacje, dostarcza rozrywki i ułatwia mnóstwo spraw dnia codziennego. Mimo to jest też pełen zagrożeń – to cyberprzestępstwa,ale również hejt i przemoc, naruszenia prywatności, manipulacja i uzależnienie od sieci. Jak się przed tym bronić, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Należy poznać wroga i nie dać mu się podejść!
Bezpieczenstwo_dzieci_i_mlodziezy_w_Internecie._Wskazowki_dla_uczniow..pdf
Bezpieczenstwo_dzieci_w_sieci._Wskazowki_dla_rodzicow..pdf
JEŻELI POTRZEBUJESZ POMOCY....
Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
ILE TERABAJTÓW MA TWÓJ MÓZG?
Szanowni Rodzice - Wasze dzieci wróciły do nauki stacjonarnej - jak wspierać je w tym okresie?
Rodzicu_-_wspieraj_swoje_dziecko_po_powrocie_do_nauki_stacjonarnej.pdf
Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej - jak pokonać stres przedegzaminacyjny?
Jak_radzic_sobie_ze_stresem_przed_egzaminem_osmoklasisty.pdf
CZY WARTO POMAGAĆ INNYM?
Często zastanawiamy się, jakich uczuć doświadcza dana osoba, co mogłaby zrobić w swojej sytuacji - nawet bardzo trudnej.
Dziś chciałabym, żebyśmy skupili się na tym, jak można pomagać innym w różnych sytuacjach. Na pewno wiele razy zdarzyło się Wam komuś pomóc i pewnie Wy sami także doświadczyliście czyjejś pomocy.
Na początku zastanówcie się, jak można pomagać innym?
I dlaczego pomagamy?
Czy znacie organizacje, stowarzyszenia, przedsięwzięcia, itp., które mają na celu pomaganie ludziom lub zwierzętom?
Na pewno- tak. Każdy zna różne stowarzyszenia czy fundacje zajmujące się pomocą innym: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - WOŚP, fundację Iskierka czy fundację TVN Nie Jesteś Sam. Pomaga się tam w różny sposób- ofiarowując jakąś kwotę pieniędzy, kupując Misia, klikając określone linki w telefonie czy podejmując jakieś wyzwanie, czy przystępując do jakiejś akcji.
Ale wszędzie tam potrzeba ludzi.
Najpopularniejszą formą pomocy jest wolontariat. Jest to praca, za którą nie dostaje się finansowego wynagrodzenia. Jest wiele instytucji, które oczekują na wolontariuszy. Wybór miejsca zależy od zainteresowań, potrzeb i pasji wolontariusza.
Można pomagać dzieciom (np. w świetlicy środowiskowej) w odrabianiu lekcji, opiekować się zwierzętami w schronisku- np. wyprowadzając psy na spacery, odwiedzać/czytać książki ludziom w domu spokojnej starości.
A jak myślicie, czy z pomagania innym można czerpać jakieś korzyści?
No tak- z pewnością.
Te korzyści to:
- wdzięczność od ludzi, którym się pomogło,
- świadomość, że robi się coś naprawdę wartościowego i swoim działaniem choć trochę zmienia świat na lepszy,
- możliwość nauczenia się różnych rzeczy w praktyce,
- rozwój osobisty, nauka tolerancji i wyrozumiałości dla ludzkiej słabości,
- wchodząc w świat nowych relacji między ludźmi nabiera się wprawy w pracy w zespole,
- możliwość nawiązania wielu ciekawych i wartościowych znajomości, które z czasem mogą przerodzić się w prawdziwą przyjaźń.
A w jaki sposób Wy możecie pomagać innym?
Pomyślcie o tym słuchając piosenki o pomaganiu:
https://www.youtube.com/watch?v=rRK_VQQonrU
A jeśli chcielibyście ze mną porozmawiać na ten temat lub inny - możecie pisać na - renata.sitkiewicz@onet.pl
Co to jest dobre wychowanie?
Na pewno słyszeliście jak ktoś mówi o kimś, że jest dobrze wychowany.
Co to znaczy?
Co znaczy „być damą” albo „być dżentelmenem?”
Co_to_jest_dobre_wychowanie.pdf
Witam Was serdecznie kochane Dzieciaki!
Święta Wielkanocne tuż, tuż.... Pora więc się do nich odpowiednio przygotować - pomóc rodzicom w świątecznych pracach – włączyć się we wspólne gotowanie – pieczenie serników, mazurków, zrobić porządek w swoim pokoju, no i oczywiście stworzyć wesołe, kolorowe pisanki do Wielkanocnego Koszyczka.Czekam na zdjęcia Waszych samodzielnie wykonanych pisanek - prześlijcie je na mojego emaila - renata.sitkiewicz@onet.pl. Poniżej poza życzeniami jest coś jeszcze dla Was...
Drodzy Uczniowie -
nadal pracujemy zdalnie, więc szczególnie powinniśmy zadbać, aby nasza nauka była konstruktywna i trwała.
Jeśli macie ochotę porozmawiać czy podzielić się swoimi przemyśleniami lub potrzebujecie pomocy i wsparcia - piszcie - renata.sitkiewicz@onet.pl
Weź udział w Tygodniu Mózgu i poznaj tajemnice umysłu!!!
Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu! W tym roku inicjatywa odbywa się od 15 do 20 marca. To coroczna akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy o funkcjonowaniu mózgu. Z tej okazji wiele ośrodków naukowych w Polsce organizuje spotkania online z popularyzatorami nauki i naukowcami. Familiada szarych komórek, czy teleturniej mózgowych ciekawostek to tylko niektóre z propozycji, w których można wziąć udział. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą niektórych uczelni oraz ośrodków naukowych.
Tydzień Mózgu z Młynem Wiedzy i UMK
Tegoroczna edycja Tygodnia Mózgu odbędzie się w znacznej części w wersji online. Na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą dostępne filmy edukacyjne związane z naszymi zmysłami i nie tylko. Podczas oglądania można dowiedzieć się, jak to jest, że widzimy świat w 3D, skąd bierze się smak i czy dźwięki mogą być kolorowe.
Organizatorzy zapraszają również na otwarte wykłady online – codziennie o godz. 17:00.
Uniwersytet w Białymstoku
Jaka jest relacja między mózgiem a świadomością albo emocjami? Co może się dziać z naszą świadomością pod wpływem uszkodzenia – na przykład pod wpływem urazu – ośrodkowego układu nerwowego? Co wynika z połączenia neuronauk i prawa? Na te i inne pytania odpowiedzą naukowcy z całej Polski podczas IV Tygodnia Mózgu w Białymstoku. Codziennie o godzinie 18.00, wszyscy chętni mogą wziąć udział w wykładach i dyskusjach online poświęconych różnym aspektom funkcjonowania mózgu.
Tydzień Mózgu w Krakowie
W Krakowie wykłady będą transmitowane na Facebooku Cafe Nauka i kanale YouTube Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas wykładów dowiesz się m.in. jaki jest wpływ nowych technologii na rozwój mózgu oraz jak działa mózg matematyczny.
Dni Mózgu w Trójmieście
Organizatorzy zapraszają na wykłady, warsztaty oraz pokazy laboratoryjne, które są doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Razem z organizatorami poznacie sekrety ludzkiego mózgu, ale również dowiecie się jak niesamowite mózgi mają zwierzęta. Przez cały tydzień możecie również wziąć udział w aktywnościach takich jak: escape room, familiada szarych komórek, czy teleturniej mózgowych ciekawostek.
12. Tydzień Mózgu w Poznaniu
Organizatorzy Tygodnia Mózgu w Poznaniu, podejmą próbę odpowiedzi na ważne pytania dotyczące działania naszego układu nerwowego i jego tajemnic. Tym razem dowiemy się m. in.: czy można zatrzymać proces starzenia się mózgu, jak usprawnić pamięć, skąd się bierze autyzm, kiedy zostanie wyhodowany mózg w laboratorium? Na te, oraz inne pytania odpowiedzą eksperci podczas 10 wykładów. Wszystkie wykłady 12. edycji Tygodnia Mózgu w Poznaniu będą transmitowane na żywo na kanale YouTube oraz stronach internetowych Oddziału PAN w Poznaniu.
Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Śląski zaprasza na popularnonaukowe wykłady online skupiające się na wszystkim, co związane z mózgami, ich rozwojem, pochodzeniem oraz działaniem. Podczas wykładów dowiesz się między innymi czy myszy się uśmiechają i jak algorytmy pomagają badać zachowanie zwierząt.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Tegoroczne obchody Tygodnia Mózgu na UMCS odbywają się pod hasłem #MariaMyśli. Z tej okazji zaplanowano cykl wydarzeń, tj.: wykładów prowadzonych przez naukowców z różnych dziedzin zajmujących się poznawaniem układu nerwowego, warsztatów organizowanych przez członków studenckich kół naukowych oraz skierowany do młodzieży licealnej konkurs „Ucz się z głową”.
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Z okazji obchodów Dni Wiedzy O Mózgu, naukowcy KUL zorganizowali konferencję online „Czas na umysł 3.0", która odbędzie się na KUL 18 i 19 marca 2021 r. Wydarzenie skierowane jest do młodych naukowców i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ramach wydarzenia zostaną przeprowadzone również warsztaty, a także sesje studencko-doktoranckie.
Choroby cywilizacyjne mózgu
Instytut Nenckiego PAN i Fundacja Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych organizuje Tydzień Mózgu 2021. Tegoroczne hasło „Choroby cywilizacyjne mózgu” odzwierciedla zamysł, jaki przyświecał w tym roku organizatorom wydarzenia – zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz podkreślenie konieczności badań w tej dziedzinie. Wykłady odbywają się w formule on-line na platformie ZOOM Webinar, od poniedziałku do piątku o godz. 17:00. Tydzień Mózgu 2021 organizowany jest w ramach projektu „Tydzień Mózgu przez cały rok” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Tydzień Mózgu
Światowy Tydzień Mózgu lub po prostu Tydzień Mózgu (ang. Brain Awareness Week) to globalna kampania mająca na celu popularyzowanie badań nad mózgiem, a także zwiększanie świadomości społecznej na temat postępów i korzyści z badań mózgu. Pierwszy Tydzień Mózgu odbył się w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych, a udział w nim wzięło zaledwie 160 organizacji. Od tej pory, przez 25 lat istnienia programu, program zyskał ponad 7 tys. partnerów w 117 krajach świata. W Polsce Tydzień Mózgu obchodzony jest od 1999 roku.
Witam drodzy Uczniowie - przed nami kolejny tydzień nauki zdalnej - warto więc potrenować koncentrację, bo bez niej wiedza „trudno wchodzi do głowy”.
Zachęcam do zapoznania się z propozycjami ćwiczeń poprawiających zdolność koncentracji uwagi.
Cwiczenia_na_koncentracje_____przykladowe_gry_i_zabawy.pdf
Cwiczenia_poprawiajace_zdolnosc_koncentracji_uwagi.pdf
Kochani Uczniowie i Drodzy Rodzice!
Pomimo nauki zdalnej - nie zapominamy o zdrowym odżywianiu i aktywnym trybie życia!!!
Trzymaj_forme_-_ulotka_dla_uczniow.pdf
Trzymaj_forme_-_ulotka_dla_rodzicow.pdf
Jak radzić sobie z lękiem oraz
strachem w sytuacji zagrożenia?
Drodzy Rodzice oraz Uczniowie!
Wydarzenia, których obecnie doświadczamy są dla nas czymś zupełnie nowym i niespodziewanym. Jest to sytuacja zagrożenia zdrowia nie tylko naszego, ale także i naszych bliskich. W takich chwilach ciężko jest nam posługiwać się zdrowym rozsądkiem. Okoliczności te są dla nas sytuacją wyjątkową. Nasze poczucie bezpieczeństwa jest znacznie zachwiane, a my sami zmuszeni jesteśmy zaadaptować się do sytuacji stałej niepewności. Znaczną trudność stanowi również fakt, iż nie posiadamy konkretnych wzorców mówiących nam: „Jak sobie radzić w sytuacji pandemii?”. Głównymi punktami odniesienia są dla nas filmy katastroficzne, czy zasłyszane opowieści o słynnej „hiszpance”. Wszystko to powoduje, że odczuwamy nieprzyjemne emocje i uczucia, takie jak lęk czy strach.
Co powinniśmy zrobić?
Przede wszystkim musimy przyjąć fakt, iż mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, której nie jesteśmy w stanie kontrolować, w związku z czym naturalną reakcją naszego organizmu jest lęk, czy panika, a myślenie zdroworozsądkowe może stanowić dla nas trudność. Musimy przyznać, że się po prostu boimy. Ważne jest także, aby wiedzieć czym jest strach oraz lęk oraz mieć świadomość, iż są to odrębne stany emocjonalne.
Strach pojawia się w obliczu realnego zagrożenia. Jest to uczucie zupełnie naturalne. Często jest dla nas sygnałem zagrożenia np. w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rzeczywistym niebezpieczeństwem. Skierowany jest on zazwyczaj na konkretną sytuację, czy zdarzenie np. egzamin, rozmowa o pracę, spotkanie na swojej drodze osoby, która jest niebezpieczna. Nasz organizm wytwarza wówczas substancje, które stawiają nas w stan tzw. gotowości. Wytwarzana w sytuacji stresowej adrenalina wywołuje przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie oskrzeli, źrenic, napięci mięśni – czyli odruchy mające pomóc nam w ucieczce i walce. Strach nas mobilizuje – jest uczuciem pożytecznym i potrzebnym.
Lęk wynika z wyobrażonego niebezpieczeństwa lub przewidywanego zagrożenia. Nie jest wywołany realnym zagrożeniem, a negatywnym nastawieniem, które jest wywołane przez nasz umysł. Kiedy doświadczamy lęku często mamy trudność z określeniem czego tak naprawdę się obawiamy. Lęk wpływa na nas całościowo – dotyka nasze ciało, zachowanie oraz nasze emocje.
Jak radzić sobie z lękiem oraz strachem?
Przyjmij lęk jako naturalną emocję.
- Przede wszystkim przyjmij fakt, iż to, co przeżywasz jest czymś naturalnym.
- Nazywaj emocje, które czujesz.
- Podejmij działania, które pozwolą na opanowanie Twojego lęku (np. obawiasz się zakażenia koronawirusem – zostań w domu, myj ręce, wychodząc na zakupy korzystaj z rękawiczek, maseczek)
- Zastanów się co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko narażenia się na niebezpieczeństwo.
Podejmij działania związane z poszukiwaniem wsparcia.
- Jeśli czujesz taką potrzebę porozmawiaj o swoim lęku z kimś bliskim.
- Skorzystaj z pomocy psychologa np. w formie online.
Rozsądnie korzystaj ze źródeł informacji.
- Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji – w Internecie pojawia się często wiele artykułów z nieprawdziwymi informacjami, które mogą potęgować nieprzyjemne uczucia.
- Nie skupiaj się na ciągłym poszerzaniu i szukaniu informacji na temat potencjalnego zagrożenia.
Zrób coś, co zajmie Twoje myśli – przekieruj uwagę.
- Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność np. czytanie książek, oglądanie filmów, gotowanie, aktywność fizyczna np. ćwiczenia w domu.
- Poświęć wolny czas rodzinie – baw się z rodzeństwem, grajcie rodzinnie w gry planszowe, oglądajcie filmy, gotujcie razem.
- Kontaktuj się z rówieśnikami – możecie korzystać z komunikatorów internetowych np. Messenger, WhatsApp, czy też możecie skorzystać z wideo rozmowy np. Skype, czy FaceTime.
Korzystaj ze sposobów radzenia sobie z lękiem.
- Oddychaj przeponą - oddychanie przeponą wyzwala wiele procesów fizjologicznych, sprzyjających rozluźnieniu i zmniejszających napięcie.
- Ćwicz jogę - joga jednocześnie zwiększa energię i witalność oraz uspokaja umysł.
- Stosuj relaksacje– na przykład relaksację mięśni Jacobsona, czy techniki wizualizacyjne.
ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE -
NIE PAL, NIE PRZEBYWAJ W TOWARZYSTWIE OSÓB PALĄCYCH PAPIEROSY!!!
Co zawiera dym papierosowy?
Na dym tytoniowy składa się ok. 4000 związków chemicznych, w tym ponad 400 substancji o działaniu rakotwórczym. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale obejmuje także wszystkie osoby, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy (tzw. "palenie bierne").
Czym jest nikotyna?
bezbarwna ciecz brunatniejąca na powietrzu,
rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze,
silna trucizna (dawka śmiertelna 50÷60 mg),
poraża ośrodkowy układ nerwowy, mięsień sercowy i wywołuje skurcze naczyń krwionośnych,
występuje w ilości 6÷8% w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego (Nicotiana tabacum),
stosowana jako składnik środków owadobójczych,
każdy papieros zawiera 15÷30 mg nikotyny, jednak tylko 10÷30% tej ilości nikotyny dostaje się z dymem do organizmu.
NIKOTYNA
Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy.Zawiera również wiele substancji alergizujących, które powodują łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także astmę.
Jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób starszych.
Najważniejsze substancje rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym:
Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów oraz substancji konserwujących. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając ph biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu.
Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania m.in. śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach, np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp. Wykazano również zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku, czy uszkodzenia formującego się płodu.
Przeczytałeś?
Palisz? Zastanów się!
Nie palisz? Unikaj dymu papierosowego!
Przyjaźń
Nie sposób się nie zgodzić, że prawdziwy przyjaciel to skarb. Można liczyć na jego wsparcie, pomoc, zrozumienie, troskę, akceptację, konstruktywną krytykę, towarzyszenie w cierpieniu i radości. Każdy z nas potrzebuje przyjaciół. Chcemy się komuś zwierzyć, kto jest w jakimś sensie podobny do nas, ma podobne przeżycia, kłopoty, radości, najlepiej więc, gdy jest rówieśnikiem. Wówczas ma się wspólne zainteresowania, doświadczenia, a może nawet i hobby. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - żeby znaleźć przyjaciela, trzeba również być przyjacielem dla innych.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
List Rzecznika Praw Dziecka do dyrektorów szkół. Plik do pobrania (skan dokumentu)
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka
Czy wyraz „herbata” pisze się przez samo „h”,
a jeśli to napój z cytryną to przez „ch”???
Znajomość ortografii jest ważną umiejętnością szkolną. Problemy z ortografią mają negatywny wpływ na umiejętność czytania i są częstą przyczyną niepowodzeń w szkole. Popularne dyktanda spędzają sen z powiek wielu uczniom a bywa, że i rodzicom.
Ortografia jednak nie musi być taka straszna, a na pewno nie…nudna.
Spróbuj i Ty nauczyć się jej poprzez zabawę - łamigłówki, uzupełnianie luk w wyrazach, puzzle i quizy ortograficzne itp. - a wtedy żadne dyktando, napisanie wypracowania czy praca klasowa, nie będą dla Ciebie stresujące.
Zachęcam do aktywnej nauki ortografii - odwiedź podane poniżej strony www i ćwicz, a wkrótce i Ty zostaniesz Mistrzem Ortografii. Powodzenia !
www.wordwall.net
Kilka porad na czas nauki zdalnej
Już kolejny rok w naszej szkole jest realizowany program „Trzymaj formę!”. To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
W obecnej sytuacji - w trybie nauki zdalnej - również możemy podejmować działania prozdrowotne. Dzisiaj proponuję zaprzyjaźnić się z owocami i warzywami, ponieważ są one źródłem witamin, a te przydadzą się każdemu z nas!
Przed Tobą trudny egzamin, sprawdzian, klasówka? Boisz się, że nie starczy czasu na naukę? Spokojnie! Jest na to niezawodny sposób. Wystarczy, że wzmocnisz swój organizm odpowiednią dietą, a odwdzięczy Ci się lepszą kondycją, zdolnością analizowania i zapamiętywania. Najbardziej pomogą Ci w tym oczywiście witaminy i składniki mineralne. Znajdziesz je przede wszystkim w warzywach i owocach. Mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy i rozwoju Twojego organizmu. Dbają o doskonałą dyspozycję organizmu, wspomagają system nerwowy, uodparniają organizm na choroby i dają mnóstwo energii.
Surowe owoce i warzywa dostarczają witaminy C, w warzywach liściastych (szpinaku, kapuście, sałacie, brokułach oraz w niektórych owocach) znajdziesz również witaminę K; a ciemnozielone rośliny liściaste dostarczają dodatkowo witamin z grupy B.
Warzywa i owoce to również bogactwo makro- i mikroelementów – np. magnezu, potasu czy wapnia. Ponadto, tak jak wszystkie produkty roślinne, warzywa i owoce zawierają również błonnik. Ma on kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nie jest on wprawdzie trawiony ani wchłaniany, ale zapewnia prawidłowe działanie Twojego układu pokarmowego. Błonnik wpływa m.in. również na ograniczenie wchłaniania węglowodanów oraz cholesterolu z pożywienia, ponadto wypełnia żołądek zapewniając uczucia sytości na dłużej. Dlatego ważne jest, aby sięgać po produkty, które go zawierają. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi ok. 19 g. Nie musisz od razu decydować się na szpinak. Wystarczy, że pięć razy dziennie sięgniesz po witaminową przekąskę: jabłko, pomidor, banan, kiwi, czy sałatka warzywna . Spróbuj zmiksować w swoich posiłkach jak najwięcej spośród tych odżywczych produktów. Szybko przekonasz się, że daty, wzory i trudne angielskie słówka zapamiętują się niemal same! Smacznego!!!!!
Renata Sitkiewicz - pedagog szkolny
Godziny pracy pedagoga:
Poniedziałek 8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00
Wtorek 8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00
Środa 8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00
Czwartek 8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00
Piątek 8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00
Adres email - renata.sitkiewicz@onet.pl
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.