SZKOŁA
Uczę się planować i realizować....
Zapraszam do krótkiego ćwiczenia, które pomaga planować i realizować to,
co chcemy osiągnąć
Drodzy Rodzice... Uczniowie...
"Znikające dzieci - nastoletnia depresja"
Zapraszam do obejrzenia filmu..
https://www.youtube.com/watch?v=gAdMVDVWYlQ
Słowa nastolatka: "Rodzice nie rozumieją tego co czujemy, gdy zabiorą telefon myślą, że to najlepszy sposób" - dają dużo do myślenia...
__________________________________________________________________________________________
Dlaczego powinniśmy oswajać emocje?
Troszkę o emocjach.... dla klas młodszych
Zapraszam do samodzielnego i/lub z pomocą osoby dorosłej przeczytania artykułu, który wyjaśni, dlaczego potrzebne są nam emocje oraz jak sobie radzić, gdy są one zbyt intensywne lub nieprzyjemne. Proponuję również ćwiczenia opracowane w oparciu o tekst artykułu - ćwiczenia sprawdzają zrozumienie tekstu, poszerzają zasób słownictwa i zwiększają ogólną sprawność językową. Posłużą one także utrwaleniu wiedzy nabytej podczas czytania artykułu.
dlaczego-powinnismy-poznawac-i-oswajac-swoje-emocje-cw1.pdf
dlaczego-powinnismy-poznawac-i-oswajac-swoje-emocje-cw2.pdf
dlaczego-powinnismy-poznawac-i-oswajac-swoje-emocje.pdf
____________________________________________________________________________________________________
Depresja u dzieci i młodzieży – co powinno nas niepokoić?
W języku potocznym często używamy, a może nawet nadużywamy słowa „depresja”. Mówimy: „chyba mam depresję”, „co za depresyjna pogoda”, „nie bądź taki depresyjny”. Zazwyczaj, kiedy tak mówimy, myślimy o naszej reakcji na jakieś trudne wydarzenia, które wywołało w nas smutek, przygnębienie, gorsze samopoczucie, żal czy frustrację. Używanie w życiu codziennym terminu „depresja” nie ma nic wspólnego z faktyczną definicją tego słowa. Za to może doprowadzić do lekceważenia objawów tej prawdziwej. Dlatego warto znać jej objawy, przyczyny i wiedzieć, gdzie można szukać pomocy.
zapraszam do artykułu:
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy-co-powinno-nas-niepokoic-kiedy-reagowac-gdzie-szukac-pomocy
Dzieci potrzebują aktywności!
Pandemia, a brak ruchu u dzieci
”Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek,
ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.
Wojciech Oczko
Pandemia nie służy utrzymaniu sprawności fizycznej dzieci. To okres, kiedy dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed ekranami komputerów, tabletów czy smartfonów. A przecież zdrowy rozwój dziecka to doświadczanie świata poprzez ruch, wartościowe odżywianie i regenerujący sen. Brak aktywności może również powodować nadwagę czy deficyt energii życiowej. Dzisiaj bardzo odczuwamy konsekwencje zamknięcia. Mają one wpływ na funkcjonowanie dzieci, ich zachowania, reakcje i narastającą lawinę emocji. Dla zdrowia psychicznego dzieci konieczna jest każda forma ruchu. Pozwalając na bezruch, blokujemy ich możliwości prawidłowego rozwoju.
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/dzieci-potrzebuja-aktywnosci-pandemia-a-brak-ruchu-u-dzieci
Jaką rolę pełnią reklamy, jaka jest ich historia oraz jak nie dać się oszukać nieuczciwym promocjom:
dlaczego-warto-krytycznie-odbierac-reklamy.pdf
dlaczego-warto-krytycznie-odbierac-reklamy-cw1.pdf
dlaczego-warto-krytycznie-odbierac-reklamy-cw2.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=u26EkUzaNqg
Dlaczego i w jaki sposób powinniśmy
ograniczać korzystanie z urządzeń elektronicznych.
dlaczedlaczego-czasami-konieczny-jest-cyfrowy-detoks.pdf
go-czasami-konieczny-jest-cyfrowy-detoks-cw1.pdf
dlaczego-czasami-konieczny-jest-cyfrowy-detoks-cw2.pdf
dlaczego-czasami-konieczny-jest-cyfrowy-detoks-cw3.pdf
Jak ćwiczyć inteligencję emocjonalną?
Poprzez gry i zabawy:
- odkrywamy emocje:
https://wordwall.net/pl/resource/1707214/odkrywamy-emocje
https://wordwall.net/pl/resource/7554731/gramy-w-anagramy-emocje-i-uczucia
- uczucia przyjemne i nieprzyjemne
https://wordwall.net/pl/resource/1810530/psychologia/3-emocje-i-uczucia-przyjemne-czy-nieprzyjemne
DLA RODZICÓW:
DEPRESJA NASTOLATKÓW
Kiedy dziecko zaczyna dojrzewać i wkraczać w dorosłość – zmienia się. To naturalny etap. Jest on trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który często naprawdę nie wie co o tych zmianach sądzić i jak na nie reagować. Często pojawia się wtedy pytanie czy obserwowane zmiany są wynikiem buntu młodzieńczego wpisującego się w naturalny proces rozwoju czy świadczą o poważniejszym problemie jakim jest choroba – depresja.
Pierwsze skojarzenie jeśli mówimy o depresji to smutek, obniżony nastrój. Nawet w języku potocznym używamy tego słowa dla określenia przygnębienia, złego samopoczucia. U nastolatków chorujących na depresję objawy, które wysuwają się na plan pierwszy mogą różnić się od tych, które najczęściej występują u osób dorosłych. Często najbardziej widoczne jest rozdrażnienie, drażliwość. Młody człowiek łatwo wpada w złość lub rozpacz, czasem przejawia wrogość wobec otoczenia zniechęcając do bliższego kontaktu.
Depresja w rozumieniu medycznym jest chorobą i należy ją odróżnić od przejściowego przygnębienia, obniżonego nastroju czy krótkotrwałej reakcji na trudną sytuację.
Depresja jest coraz częściej pojawiającym się problemem zdrowotnym, który może występować w bardzo różnych okresach życia człowieka. Szacuje się, że w Polsce nawet 20% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka.
nastoletnia-depresja-poradnik-dla-mlodziezy.pdf
nastoletnia-depresja-poradnik-dla-rodzicow.pdf
ZNIKAJĄCE DZIECI, NASTOLETNIA DEPRESJA
https://www.youtube.com/watch?v=gAdMVDVWYlQ
PAMIETAJ!!!
NIE OCENIAJ ZBYT POCHOPNIE!!!
Dlaczego pierwsze wrażenie, jakie ktoś na nas wywiera, nie zawsze jest zgodne z prawdą oraz dlaczego pochopne ocenianie innych może być krzywdzące. Zapraszam do artykułu.
dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi.pdf
Proponuję również ćwiczenia opracowane w oparciu o tekst artykułu - ćwiczenia sprawdzają zrozumienie tekstu, poszerzają zasób słownictwa i zwiększają ogólną sprawność językową. Posłużą one także utrwaleniu wiedzy nabytej podczas czytania artykułu.
dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi-cw1.pdf
dlaczego-nie-nalezy-pochopnie-oceniac-ludzi-cw2.pdf
W bogactwie nie chodzi o to, ile się ma, a ile się daję...
https://www.youtube.com/watch?v=TEyiz8ITHuw
świąteczny, krótki film o tolerancji .... zapraszam
JA I INNI LUDZIE
Nikt na świecie nie żyje sam. I nawet jeśli czasem niektórzy mają ochotę, by inni ludzie zniknęli - tak się nigdy nie stanie. Dlatego, im wcześniej nauczymy się budować z otaczającymi nas ludźmi zdrowe i wartościowe relacje, tym szczęśliwszymi ludźmi będziemy.
A tę wartościową przemianę proponujemy zacząć od własnej osoby. Bo ktoś, kto lubi i akceptuje siebie, nie będzie mieć kłopotu z nawiązywaniem dobrych relacji z innymi. Akceptacja siebie i innych jest na pewno kluczowa. Do tego dodajmy jeszcze szczyptę empatii i umiejętność dostrzegania potrzeb drugiego człowieka, a będziemy na dobrej drodze do tego, by dobrze czuć się w grupie.dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca.pdf
dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca-cw1.pdf
dlaczego-zyczliwosc-zawsze-poplaca-cw2.pdf
O przyjaźni....
Przyjaźń jest taką relacją, którą możemy rozwijać w każdym momencie swojego życia. Z prawdziwej przyjaźni emanuje sympatia i otwartość na drugą osobę. Opiera się na wzajemnym zaufaniu, solidarności i gotowości do bezwarunkowej pomocy. Jeśli chcemy być przyjacielem musimy być gotowi do eliminowania uprzedzeń, nienawiści, nieczułości, zazdrości i działań egoistycznych. Musimy wykazać się postawa pełną empatii i zrozumienia.
Przyjaciel to ktoś, kto nadal wierzy w ciebie, choć nikt inny nie wierzy, łącznie z tobą samym; słucha, chociaż słuchał tego już wiele razy; jest przy tobie, gdy ci się nie układa i nigdy nie mówi: a nie mówiłem?; pomaga ci pozbierać i skleić to, co stłukłeś - Albert Camus
WKRÓTCE MIKOŁAJKI
Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.
Zapraszam do przeczytania artykułu na temat Mikołajek oraz rozwiązania testu:
Drodzy uczniowie -ćwiczymy pamięć
Czynniki ułatwiające zapamiętywanie
- czas potrzebny na utrwalenie zdobytej informacji po jej kilkakrotnym powtórzeniu;
- motywacja (np. zdanie egzaminu, chęć zabłyśnięcia podczas dyskusji);
- zainteresowanie zapamiętywaną kwestią, przyjemność, jaką nam sprawia;
- dieta bogata w złożone węglowodany (kasze, płatki, chleb wieloziarnisty), wielonienasycone kwasy omega-3 (ryby), kwas foliowy (zielone warzywa liściaste), magnez oraz witaminy z grupy B (warzywa strączkowe);
- ruch i świeże powietrze, które dotlenia mózg.
WYKORZYSTAJ SPRYTNE STRATEGIE:
- Skojarzenia. To metoda bardzo przydatna do zapamiętywania imion własnych. Wyobraźmy sobie np., że poznajemy pana Kerubińskiego. Jak nie zapomnieć jego nazwiska? Wystarczy, że zamienimy literę "K" na "Ch" i wyobrazimy sobie nowego znajomego jako złocistolokiego cherubinka. Nazwę wsi Drążnie skojarzmy sobie z wydrążonym pniem, przez który przebiega droga.
- Historie. Jeśli mamy do zapamiętania listę zadań na dany dzień, najlepiej powiązać je w określony, choć niekoniecznie logiczny ciąg myślowy. Powiedzmy, że jutro chcemy: przed pracą kupić kwiaty dla koleżanki, która ma imieniny, przygotować raport, po południu zadzwonić do matki, odebrać rzeczy z pralni i kupić sos pomidorowy na kolację. Nasza historyjka może wyglądać tak: wchodzimy do biura z naręczem kwiatów i wręczamy je koleżance. Ta z wrażenia upuszcza kartki trzymanego w ręku raportu. Otwierają się drzwi i wchodzi matka z torbą prania. Próbując jej pomóc, niechcący wylewamy na ubrania sos pomidorowy. Im bardziej absurdalna, przesadzona, komiczna lub nawet straszna będzie wymyślona opowieść, tym lepiej ją zapamiętamy. Ważne jest, by zaangażować w nią możliwie wiele zmysłów. Niech kwiaty pachną oszałamiająco, sos będzie krwistoczerwony, a pranie mięciutkie. Poczujmy też emocje: radość z obdarowania koleżanki, zaskoczenie wizytą matki, złość na własne gapiostwo.
- Lokowanie. Do szybkiego przywołania w pamięci większej liczby informacji (np. wystąpienie bez kartki) przydaje się dobry system porządkujący. Najpierw wybieramy jakieś pomieszczenie, które dobrze znamy, np. salon swojego mieszkania, i w myśli umieszczamy w poszczególnych jego miejscach pojęcia, które chcemy zapamiętać. Staramy się przy tym dopasować je do funkcji sprzętów – np. stół niech oznacza sprawy praktyczne, zegar na ścianie – te najpilniejsze, biblioteczka – naukę. Poruszając się w jednym kierunku, "sprzątamy" jedną rzecz za drugą. Po kilkakrotnym zastosowaniu tej metody będziemy mieli gotowy szablon do wykorzystania.
DLA MŁODSZYCH DZIECI GRA MEMORY:
https://www.matzoo.pl/klasa2/matmemorki-30-elementow_45_393
Co robić, gdy dziecko się boi?
Jak z nim o tym rozmawiać?
Widok smutnego, płaczącego lub przestraszonego dziecka martwi każdego rodzica. Co zrobić, gdy nasze dziecko się boi - przytulić, zapewnić, że nie ma powodu do strachu, odwrócić uwagę, a może zostawić w samotności? Aby znaleźć rozwiązanie, najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie - co chcemy osiągnąć podejmując dane działanie? Naszym celem jest, aby dziecko przestało zadawać pytania odnośnie pandemii, baby jagi czy odgłosów zza ściany? A może zależy nam, by w przyszłości potrafiło samodzielnie wytłumaczyć sobie, co się dzieje?
Zapraszam do artykułu:
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/co-robic-gdy-dziecko-sie-boi-jak-z-nim-o-tym-rozmawiac
psycholog
Jak prawidłowo pracować z komputerem?
Kupując nowy rower, zwracamy uwagę na to, aby był on wygodny, bezpieczny, lekki i szybki. Miłośnik jazdy rowerowej wie, jaką radością jest jazda na dobrym i sprawnym rowerze. Aby była ona w pełni przyjemna, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo: dostosować do swojego wzrostu wysokość siodełka i kierownicy, sprawdzić hamulce i oświetlenie, zadbać o odpowiedni strój, którego niezbędnym elementem jest kask. Ruszając w drogę, rowerzysta zna przepisy o ruchu drogowym i bezwzględnie ich przestrzega.
Podobnie jest z komputerem. Jeśli użytkownik pragnie skutecznie z niego korzystać i czerpać z tego przyjemność, musi pamiętać o postępowaniu zgodnie z zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętu i oprogramowania. Należy też zadbać o jak najlepsze stanowisko i komfort pracy. Nie wolno zapominać o tym, że z komputerów, które są w szkolnej pracowni, korzystają także nauczyciele i uczniowie z innych klas. Dlatego dbałość o sprzęt jest obowiązkiem każdego użytkownika.Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:
-
krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;
-
klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
-
zadbaj o właściwe oświetlenie;
-
zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.
Ważne!
Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:
-
plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
-
przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
-
dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
-
wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
-
monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.
Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:
-
zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.
-
niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.
-
długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.
-
długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor, oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
-
na podstawie : https://epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komputerem/DbsUHtyAE
Zapraszam na spotkanie z emocjamiEmocje czujesz wtedy, gdy:- rodzice cię chwalą,
- ktoś sprawi ci przykrość
- jesteś głodny
- dostaniesz prezent
- ktoś przyłapie cię na kłamstwie
- boli cię ząb
- boisz się dużego psa
- a nawet teraz.
Dokończ zdania:- Cieszę się gdy ...- Jestem smutny gdy ...a teraz obejrzyj krótką prezentację o radości i smutku
JAK SOBIE POMÓC W NAUCE?
MAPKI MYŚLI
Zapraszam do artykułu, który wyjaśni uczniom, czym są mapki myśli i w jaki sposób pomagają nam zapamiętywać i porządkować nowe wiadomości.
TRUDNA SZTUKA KONCENTRACJI...
Bez niej nie udało by się nam niczego nauczyć!!!!
Jakie są przyczyny zakłóceń? Jak ją usprawnić?
zapraszam do przeczytania fragmentu artykułu:
Ćwicz umysł!
Bezpłatne łamigłówki i zagadki do pobrania
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/cwicz-umysl-bezplatne-lamiglowki-i-zagadki-do-pobrania
CIEKAWOSTKI I ARTYKUŁY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
Jak sprawić, żeby dziecku chciało się chcieć?
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jak-sprawic-zeby-dziecku-chcialo-sie-chciec
Zajęcia dodatkowe – wybieraj mądrze!
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/zajecia-dodatkowe-wybieraj-madrze
Konsekwencja w wychowaniu. Poradnik dla rodziców
konsekwencja_w_wychowaniu.docx
Po co psycholog w szkole?
Psycholog ma pomagać młodzieży w uporaniu się z dojrzewaniem, dorastaniem, stawaniem się człowiekiem myślącym samodzielnie i w zgodzie z własnymi wartościami oraz z poszanowaniem wartości innych osób.
Pomaga żyć w świecie, który rozwija się i zmienia w zastraszającym tempie – uczniowie są zasypywani ilością materiału, nauczyciele starają się maksymalnie dużo wiedzy przekazać, a rodzice starają się pogodzić pracę zawodową i pracę wychowawczą w domu. Doba jednak wciąż nie daje się wydłużyć. Psycholog ma pomóc młodemu człowiekowi „ogarnąć” jego życie. Uporać się z wyzwaniami i trudnościami. Dodatkowo ma pomóc „ogarnąć” nauczycielowi „ogarnianie” ucznia oraz wesprzeć rodziców, aby ten proces przetrwali.