• PRZEDSZKOLE

    • X KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK    🎤  🎼 👏

     Dzieci z przedszkola brały udział w X Konkursie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Urząd Gminy w Żychlinie i Centrum Kultury Katolickiej przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie. W sobotę 28 stycznia 2023 roku odbyły się przesłuchania solistów i zespołów w sali pod kaplicą przy parafii w Żychlinie. Nasze przedszkole reprezentował zespół „Zuchy” z grupy ZUCHY i zespół „Trio” z grupy SŁONECZKA. Miło nam poinformować, że oba zespoły zdobyły wyróżnienie w konkursie w Kategorii – „Zespoły” i wystąpiły w niedzielę w Koncercie Laureatów w kościele parafialnym w Żychlinie. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym zespołom i życzymy dalszych sukcesów!

      

         

     _________________________________________________________________________________________

     JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE 🎄🎄🎄

     W środę 21 grudnia 2022 roku w przedszkolu odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków. Na uroczystość byli zaproszeni wszyscy rodzice. Dzieci w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Pana Jezusa. Nie zabrakło również pięknych kolęd, pastorałek i tańca aniołów. Występy dzieci wprowadziły wszystkich zgromadzonych w świąteczną, pełną radości atmosferę Bożego Narodzenia. Na koniec nauczyciele złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia bożonarodzeniowe.

        

        

     __________________________________________________________________________

     KULTYWOWANIE TRADYCJI ŚWIĄTECZNYCH

     W grupie ZUCHÓW, SŁONECZEK, BIEDRONEK i ŻABEK odbyły się WIGILIE. Dzieci przystroiły stoły białym obrusem, po czym wspólnie kolędowały, składały sobie życzenia i zajadły świąteczne słodkości. Takie podniosłe chwile  utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych i wzmacniają bliskie, serdeczne relacje.

      

       

     ___________________________________________________________________

     ZUCHY PRZYGOTOWAŁY SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

     W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy Zuchy wykonały w tygodniu przedświątecznym Szopki Bożonarodzeniowe. Celem pracy było kultywowanie wśród dzieci tradycji wykonywania szopek oraz poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa. Dzieci wykorzystały do swej pracy tekturowe pudełka, farby, świąteczne karty oraz tworzywo przyrodnicze - siano. Szopki zostały zabrane przez dzieci do domu, aby wszyscy mogli je podziwiać. Z rąk małych artystów powstały wspaniałe dopracowane dzieła.

       

     _______________________________________________________________________________________________

     ANANASKI W ŻYCHLIŃSKIM DOMU KULTURY 

     Baajkowo, zimowo, Zedekusiowo! Warsztaty edukacyjno-artystyczne w Żychlińskim Domu Kultury.

     Ananaski bardzo dziękują za miłe, świąteczne spotkanie! 🎅

     _________________________________________________________________________________

     PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT ANANASKÓW

     Przygotowania do Świąt Ananasków ruszyły pełną parą🌲☃️
     W naszym przedszkolu już czuć cudowną, świąteczną atmosferę 🎁

       

     _________________________________________________________________________________

     SŁONECZKA I BIEDRONKI PIEKĄ ŚWIĄTECZNE PIERNIKI
     Święta Bożego Narodzenia to piękny i niepowtarzalny okres w życiu każdego, zwłaszcza małego człowieka. Czas oczekiwania na te święta dzieci w grupach Słoneczek i Biedronek rozpoczęły od ozdabiania sali, ubierania choinki i pieczenia kolorowych ciasteczek. 

      
     _________________________________________________________________________________

     ANANASKI W BIBLIOTECE 🍍🍍🍍
     W dniu 12 grudnia bibliotekę odwiedziły Ananaski. Były zabawy, rozmowy o wymarzonych prezentach, a biblioteczne książki jak zawsze, zachwycały swoimi opowieściami i bawiły zagadkami.
     Dziękujemy za zaproszenie!

     ___________________________________________________________

     ŻABKI - WARSZTATY EDUKACYJNO - ARTYSTYCZNE

     9 grudnia grupa” Żabki” odwiedziła ŻDK, aby wziąć udział  w warsztatach edukacyjno – artystycznych pt. „Zimowo bajkowo”. Dzieci uczyły się piosenki o Mikołaju, poznały maskotkę placówki Żedekusia i wysłuchały o nim różnych opowiadań. Przedszkolaki brały udział w zabawie integracyjnej, odszukiwały zaginione obrazki i wykonywały bajkowe-zimowe kolorowanki. Na zakończenie każde dziecko wykonało sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotką oraz otrzymało niespodziankę od Mikołaja.
     Dziękujemy pracownikom Żychlińskiego Domu Kultury za przygotowanie i poprowadzenie ciekawego, kreatywnego spotkania.

     __________________________________________________________________________________

     SŁONECZKA - WYCIECZKA DO STRÓŻEWKA

     Dnia 8 grudnia 2022 r. dzieci z grupy IV „Słoneczka” pojechały na wycieczkę do Stróżewka.
     Najpierw bardzo aktywnie korzystały z różnorodnych atrakcji w Centrum Zabaw Happy Park. Najbardziej podobały im się mini motocykle oraz ogromne konstrukcje składające się z labiryntów, rur, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci spotkały się też ze Św. Mikołajem i wspólnie z nim śpiewały i tańczyły przy muzyce. Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu porcji frytek dzieci odwiedziły Zakątek Odkrywców. Brały tam udział w ciekawych warsztatach, podczas  których samodzielnie wykonały pięknie pachnące, kolorowe kredki. Z wycieczki wróciły nieco zmęczone, ale w dobrych humorach.

       

     __________________________________________________________________________________

     MIKOŁAJKI
     „6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie.
     Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie”.

     Mikołajki to dzień, na który dzieci czekają z niecierpliwością. 6 grudnia 2022 roku każdą grupę w przedszkolu odwiedził św.  Mikołaj. Miał ze sobą dwóch pomocników.  Długo oczekiwany Gość wywołał wielką radość wśród przedszkolaków.  Został zaproszony przez dzieci do wspólnej zabawy, śpiewu, tańca i wspólnego zdjęcia. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci  prezentami.

     Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

          

     _________________________________________________

     ZBIÓRKA ŻYWNOSCI DLA PODOPIECZNYCH
     KUTNOWSKIEGO HOSPICJUM

     Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrego serca za udział w zbiórce żywności dla Podopiecznych Kutnowskiego Hospicjum. Wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w zbiórkę dziękujemy za życzliwość, ofiarność oraz otwartość na potrzeby ludzi chorych.
     Paczki już docierają do pacjentów i przyniosły im wiele radości i uśmiechu.

     ___________________________________________________________________

     JAK PIĘKNIE JEST POMAGAĆ

     "Jak pięknie jest pomagać...." - dzieci z najstarszych grup przedszkolnych dzięki wolontariuszkom: Antoninie Zielińskiej i Klaudii Piątkowskiej mogły zapoznać się z ideą wolontariatu.  Uczennice, w przygotowanej pod kierunkiem P. Pauliny Jabłońskiej i P. Justyny Chabowskiej  prezentacji, pokazały, że każdy, kto jest otwarty i wrażliwy na potrzeby innych może nieść pomoc. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przygotowany materiał o czym świadczy bezbłędnie rozwiązany końcowy quiz. Przedszkolaki wykazały się dużą empatią podejmując pierwsze kroki w kierunku zostania wolontariuszami poprzez kontynuowanie akcji zbierania plastikowych nakrętek i włączenia się w akcję zbierania karmy dla podopiecznych schroniska "Cztery Łapy".

       

     ______________________________________________________________________

     Wyniki konkurs fotograficznego „Mam prawo do … na niebiesko”

     W Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żychlinie odbył się konkurs fotograficzny
     „Mam prawo do .. na niebiesko”

     Celem  konkursu było:
     1.      Promowanie praw dziecka.
     2.      Inspirowanie do twórczych działań w dziedzinie fotografii.
     3.      Pobudzenie i rozwój inwencji twórczej uczestników.

     Dnia 5.12.2022r. spośród 40 prac konkursowych komisja w składzie:

     1. Anna Królikowska-Bartczak-przewodnicząca
     2. Aneta Furman - członek
     3. Edyta Matysiak- członek
     4. Iwona Chojnacka - członek
     wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze prace.

     Wyniki konkursu:
     Kategoria  - przedszkole
     I miejsce – Alicja Bryndza, Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Żychlinie
     II miejsce – Amelia Radosiewicz, Przedszkole Nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie
     III miejsce – Brajan Stańdo, Przedszkole Nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie; Filip Antczak, Przedszkole w Grabowie.

     __________________________________________________________________

     BIEDRONKI - WARSZTATY WOKALNO -PLASTYCZNE

     2 grudnia dzieci z grupy Biedronek wzięły udział w warsztatach wokalno-plastycznych przygotowanych i prowadzonych przez pracowników Żychlińskiego Domu Kultury. Warsztaty zatytułowane były Mikołajki- dzień jak z bajki i poprzez formy plastyczne i wokalne wprowadziły przedszkolaki w świat Świętego Mikołaja. Na koniec przybył sam Mikołaj i wręczył dzieciom upominki.

     _____________________________________________________________________________

     ANANASKI W KRAINIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     1 grudnia Ananaski uczestniczyły w wycieczce do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku. Celem wycieczki było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w naszej polskiej kulturze oraz przybliżenie dzieciom wiedzy na temat bajek, baśni, legend i opowiadań związanych z tematyką bożonarodzeniową, bajkową i zimową.

     W trakcie spaceru po „Bajkowej ścieżce” dzieci poznały postaci znane z książek, filmów i bajek: Królową Śniegu, Calineczkę, Czerwonego Kapturka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Rybaka. Odwiedziły również domy Świętego Mikołaja oraz Dziadka Mroza. Dzieci podziwiały również piękną szopkę bożonarodzeniową, wokół której roztaczał się dźwięk kolęd.

     Po przejściu „Bajkowej ścieżki” uczestnicy wycieczki udali się na spotkanie z Mikołajem, który z wielką radością powitał ich w „Sali Tronowej”. Po upewnieniu się, że dzieci były cały rok grzeczne, Mikołaj wręczył im podarki. Pobyt zakończyliśmy zabawą na sali zabaw, gdzie na dzieci czekały zjeżdżalnie i basen z piłeczkami.

     Ananaski do przedszkola wróciły bardzo szczęśliwe i podekscytowane pobytem w tej pięknej krainie!

      

     _________________________________________________________________________

     BIEDRONKI I ŻABKI - WYCIECZKA DO TEATRU PINOKIO

     Dnia 30 listopada dzieci z grupy "Biedronek" i grupy "Żabek" wybrały się na wycieczkę autokarową do Łodzi, gdzie w Teatrze Pinokio obejrzały spektakl "Bajka z jajka". Puc i Ciut - bohaterowie  - podczas wspólnej zabawy przekazali opowieść o dostrzeganiu świata, poznawaniu i postrzeganiu rzeczywistości otaczającej najmłodszych.  Po  zakończeniu przedstawienia przedszkolaki zrobiły sobie zdjęcie z bohaterami i zwiedziły teatr. Dzieci wracały zadowolone i gotowe na kolejne eskapady.

      

     ____________________________________________________________________________________

     KONKURS RECYTATORSKI

     „ Z MARIĄ KOWNACKĄ BAWIMY SIĘ W TEATR”

     30.11. 2022r. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Kownackiej w Żychlinie     zorganizowała konkurs recytatorski pod hasłem „Z Marią Kownacką bawimy się w teatr”.

     Z naszego przedszkola w konkursie udział wzięły dzieci z grupy IV „Słoneczka”: Ola Cieślak, Klaudia Kamińska i Szymon Rembowski. Każde dziecko zaprezentowało 2 utwory poetyckie Marii Kownackiej. Oprócz interpretacji utworu ważne przy ocenie wystąpień konkursowych było również pamięciowe opanowanie tekstu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.

     Jury konkursu przyznało Klaudii III miejsce, a Oli i Szymonowi – wyróżnienia.

     Gratulacje dla dzieci za piękne występy oraz podziękowania dla rodziców za duże zaangażowanie w przygotowanie prezentacji.

     ___________________________________________________________

     ANDRZEJKI W GRUPIE SŁONECZKA I ŻABKI

     Wyśmienita jest zabawa, andrzejkowa we wróżenie,
     trzeba jednak ją traktować z lekkim oka przymrużeniem.

     Dzieci w grupie "Słoneczka" i "Żabki" obchodziły Andrzejki. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. 

      

     __________________________________________________________________

     ANANASKI - SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     30.11.2022 roku w grupie Ananaski odbyło się spotkanie z Policjantem p. Rafałem Mroziakiem. Nasz gość opowiadał dzieciom o bezpieczeństwie na co dzień. Dzieci doskonale radziły sobie odpowiadając na pytania policjanta. Funkcjonariusz pokazał nam swoje wyposażenie i umundurowanie, które jest niezbędne podczas wykonywanej służby - wzbudziło to wielkie zainteresowanie ze strony dzieci. Na koniec spotkania dzieci podziękowały Policjantowi wręczając laurkę.

     Ananaski składają serdeczne podziękowania za poświęcony czas i ciekawe zajęcia. DZIĘKUJEMY!!!

     _____________________________________________________________________________

     KONKURS - MOJA MAŁA OJCZYZNA

     29.11.2022 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski ,,Moja mała Ojczyzna". Udział wzięły dzieci ze wszystkich przedszkolnych grup, które recytowały wierszyki o Polsce, polskich symbolach narodowych. Celem konkursu było: kształtowanie uczuć patriotycznych, rozwijanie umiejętności recytatorskich oraz rozwijanie zainteresowania poezją. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody.
     Gratulujemy dzieciom oraz dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu!

      

      

     ______________________________________________________________

     SŁONECZKA - WARSZTATY W ŻDK

     25 listopada 2022r. dzieci z grupy „Słoneczka” uczestniczyły w warsztatach edukacyjno - artystycznych w Żychlińskim Domu Kultury.

     Najpierw obejrzały ciekawy film o powstawaniu kredek Bambino, a następnie brały udział w zabawie rytmicznej do piosenki „Kolorowe kredki”. Na koniec z dużym zaangażowaniem dzieci robiły czapeczki w kształcie kredek, które mogły zabrać ze sobą do domu.

     Bardzo dziękujemy pracownikom Żychlińskiego Domu Kultury za ciekawe zajęcia przeprowadzone w bardzo ciepłej, serdecznej atmosferze.

     _____________________________________________________________________

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     Wiesz, że w końcu listopada, DZIEŃ niezwykły wypada - 
     MISIA , nie tylko jednego, lecz każdego PLUSZOWEGO

     25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dziecka i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Przedszkolaki w każdej grupie uczciły to święto śpiewem i różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem. Było dużo zabaw muzyczno - ruchowych przy piosenkach związanych z tą ulubioną zabawką. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne rysowały, malowały ulubionego misia. Dzieci w każdej grupie odwiedził również mieszkaniec Gminy Żychlin - Nudzimiś Hubek. Dzień ten sprawił przedszkolakom dużo radości i dostarczył miłych wrażeń. 

      

        

     ___________________________________________________________________

     ZUCHY MYJĄ ZĘBY

     Droga do jasnych i zdrowych ząbków wiedzie przez ich regularne oczyszczanie.
     Czy zawsze wiemy, jak należy robić to w poprawny sposób?   

      Z pomocą Zuchom przyszła Pani Aleksandra Jankowska. Pielęgniarka pokazała dzieciom metody oczyszczania ząbków, które mają szczególnie znaczenie w przypadku korzystania z manualnych szczoteczek do zębów. Omówiła prawidłowy sposób czyszczenia  jamy ustnej  oraz przypomniała, że  w diecie  trzeba ograniczyć cukier, który jest przyczyną próchnicy. Należy unikać słodzonych napojów, zastępując je wodą, oraz słodyczy (zwłaszcza lizaków, landrynek, cukierków do żucia). Po słodkiej uczcie trzeba koniecznie umyć zęby.

     ________________________________________________________________________

     DZIEŃ KREDKI W GRUPIE ŻABKI I SŁONECZKA

     Dzięki kredkom przedszkolaki mogą wyrazić swoje myśli i uczucia poprzez tworzenie kolorowych i fantazyjnych obrazków.  W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazło się więc miejsce dla Dnia Kredki. W grupie Żabek i Słoneczek tego dnia odbywały się różne i ciekawe zabawy z kredkami.

       

     _______________________________________________________________________

     ZUCHY W PRACOWNI - RĘCZNIE ZROBIONE 

     Wszyscy lubimy cukierki i lizaki. A kto zastanawia się, skąd na sklepowych półkach biorą się pyszne, kolorowe lizaki. Są one owocem pracy karmelarzy, specjalizujących się w wykonywaniu różnych wyrobów na bazie karmelu. Dzieci z grupy Zuchy miały okazję poznać dzisiaj jeden z najsłodszych zawodów świata. W pracowni Ręcznie zrobione w Kutnie dzieci zapoznały się z pracą karmelarza. Pani Karolina Lewińska  zajmuje się produkcją cukierków i lizaków. Jest jednocześnie pasjonatką w tworzeniu słodyczy. Dzieci obserwowały jak wyrabia masę karmelową i dokłada do niej dodatki. Dla uzyskania oryginalnych połączeń smakowych często wzbogaca ją w owoce, które doskonale przełamują karmelową słodycz. Każdy Zuch miało możliwość  wybrania kształtu lizaka i samodzielnego uformowania go. Ze względu na to, że lizaki są ręcznie tworzone każdy wyrób jest unikatowy.

     ______________________________________________________________________

     ZUCHY - SPOTKANIE Z ARTYSTKĄ LUDOWĄ

     W dniu 16.11.2022r. gościła w grupie Zuchy artystka ludowa Pani Wiola Papierowska. Opowiadała dzieciom o swoim stroju ludowym, o tradycjach zdobienia wnętrz domów, dekorowaniu wycinankami,  rodzajach i technikach zdobienia w regionie łowickim i sannickim. Na zajęciach warsztatowych Pani Wiola zrobiła z dziećmi wycinaki .

     Opowiedziała również przedszkolakom o  początkach swojej  pracy rękodzielniczej. Artystka zainteresowała się wycinanką, kwiatami z bibuły, pisankami wiele lat wcześniej. W jej twórczości znajduje się też plastyka zdobnicza i obrzędowa, ozdoby świąteczne, kwiaty.

     _____________________________________________________________________________

     DOBRE I ZŁE STRONY TECHNOLOGII -
     ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI

      

     Prezentacja_-_INTERNECIACZKI_-_WCIaGACZKI.pdf

     _________________________________________________________________________________

     ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  🇵🇱

             W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Przedszkolaki uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas - Polaków dzień. Dzieci w grupach wykonywały kotyliony, kwiatki, serduszka w barwach ojczystych. Wspólnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  Dzięki temu przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

     ___________________________________________________________________________________

     SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM W GRUPIE „ŻABKI”

     Zbliżające się Święto Niepodległości było okazją do zorganizowania w grupie starszaków „Żabki” spotkania z tatą Gabrysia , Panem Grzegorzem Wasiakiem, który jest zawodowym żołnierzem. Opowiadał on sześciolatkom o swojej służbie, prezentował mundur polowy oraz wyjaśniał znaczenie kolorystyki stroju i jak szkoli innych żołnierzy. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Duże zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, kompas, maska przeciwgazowa, oraz inne wyposażenie . Sześciolatki miały okazje zadać wiele ciekawych pytań, przymierzyć żołnierskie nakrycie głowy oraz kamizelkę kuloodporną Na koniec spotkania dzieci otrzymały wojskowe gadżety: smycze, ilustracje tarczy strzeleckiej, krówki i inne produkty z żelaznego zapasu żołnierza . Tematyka wojskowa zainteresowała nie tylko chłopców, również dziewczynki w przyszłości chcą zostać żołnierzami. BARDZO DZIĘKUJEMY panu Grzegorzowi za bardzo ciekawy dzień w naszym przedszkolu.

      

     _______________________________________________________________

     PASOWANIE NA STARSZAKA W GRUPIE "ŻABKI" I "BIEDRONKI"

     Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani.
              Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie: PASOWANIE.
      

     W dniu 8 listopada 2022 roku w grupie ,,Żabki” i "Biedronki" odbyła się uroczystość ,,Pasowania na Starszaka”. 

         

     ________________________________________________________________

     SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI W GRUPIE "ANANASKI"

     Ananaski w przedszkolu gościły funkcjonariuszy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie. Goście w ciekawy sposób przybliżyli przedszkolakom specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki, wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci przymierzały hełm strażacki, wchodzily do wozu, a największą atrakcją była jazda wozem strażackim, gdzie mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy. Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa, oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.

     Bardzo dziękujemy za to spotkanie!

      

     ___________________________________________________________________________________

     DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya – jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. Bajki są pełne wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności.  Ci anonimowi bohaterowie  uczą i pomagają dzieciom w przezwyciężaniu wielu barier. Z tej okazji dzieci w przedszkolu przebierały się za ulubione bajkowe postacie. Uczestniczyły w konkursach, wysłuchały fragmentów znanych bajek, było dużo tańca i zabaw tego dnia. Dzień ten dał przedszkolakom wiele radości. 

         

            

     _______________________________________________________________________ 

     Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim

     ,,MOJA MAŁA OJCZYZNA”

     REGULAMIN_PRZEDSZKOLNEGO_KONKURSU_RECYTATORSKIEGO.doc

     KARTA_ZGLOSZENIA.docx

     _________________________________________________________

      

     REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA

     Dnia 21 października 2022 roku dzieci z grupy ŻABEK I BIEDRONEK uczestniczyły w rekonstrukcji historycznej, dotyczącej zwyczajów szlacheckich.

      

     ___________________________________________________________________________________

     WYCIECZKA DO ORIENTARIUM I ZOO W ŁODZI

          Dnia 20 października 2022r.  przedszkolaki z grupy IV „Słoneczka” pojechały na wycieczkę do Orientarium i ZOO w Łodzi.

          W przepięknym Orientarium mogły podziwiać rekiny, płaszczki, koniki morskie i mnóstwo innych kolorowych ryb o rożnych kształtach i rozmiarach, które na co dzień zamieszkują Azję południowo-wschodnią. Zachwycały się widokiem rafy koralowej i  wspaniałych przyczepionych do niej  ukwiałów. Z bliska mogły obserwować spacerujące słonie, bawiące się małpki oraz niedźwiadki. Niestety krokodyl ukrył się pod wodą i nie udało się go zobaczyć.

     Po krótkiej przerwie na posiłek przyszedł czas na zwiedzanie zewnętrznej części ZOO. Dzieci zobaczyły wspaniałe okazy zwierząt: słonie, żyrafy, małpy, wielbłąda i wiele innych. Rozbawiły się obserwując karmienie lemurów, które jak małe dzieci przytulały się do karmiącego je pracownika ogrodu. Widziały też pingwiny podczas karmienia. W „Mini zoo” mogły pogłaskać oswojone kozy. Pogoda sprzyjała, więc dzieci mogły się choć trochę pobawić na ogrodowym placu zabaw.

     Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Mc’Donalds.  

     Dzieci trochę zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń wróciły z wycieczki.

      

     ______________________________________________________________________________

     SŁODKA WYCIECZKA  ANANASKÓW 🍭

     20 października dzieci uczestniczyły w "Ręcznie robione" warsztatach cukierniczych z kręcenia lizaków w Kutnie. Przedszkolaki skręcały swoje lizaki w ślimaczki, świderki czy w serduszka, nabijały na patyczki oraz kosztowały różne smaki. Na zakończenie pakowały je w folię ozdobną i zabierały do domu. Zabawa była świetna! Śmiechu było co nie miara😊

     __________________________________________________________________

     ZUCHY OBCHODZĄ DZIEŃ DRZEWA 

     10 października jest dniem obchodów Święta Drzewa. Dzień ten jest realizacją programu edukacji ekologicznej na temat ochrony środowiska i klimatu, realizowany poprzez sadzenie i ochronę drzew. Zuchy obchodziły Dzień Drzewa sadząc ozdobne krzewy, tawuły. Dziękujemy Spółdzielni Wspólny Dom za zaproszenie, współpracę, pomoc i udostępnienie dzieciom krzewów, które będą zdobić osiedle.

      

        

     ___________________________________________________________________ 

     KLASA III CZYTA DZIECIOM W GRUPIE BIEDRONEK I ŻABEK

      

     ___________________________________________________

     ANANASKI PRZYGOTOWUJĄ OWOCOWĄ SAŁATKĘ 🍎🍌🍓🥝

     Ananaski własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Każdy przyniósł z domu różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki i winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!🍎🍌🍓🥝

     ______________________________________________________________

     DZIEŃ CHŁOPCA

     Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny i przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki oraz składały życzenia: szczęścia, zdrowia i radości. Dla dziewczynek też znalezły się prezenty 😊 Była tańce, poczęstunki i dużo uśmiechu.

               

       

     ___________________________________________________________________________

     ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA W GRUPIE MOTYLKI 

     🍏🍎🍏🍎🍎

     Maluchy chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor i smak jabłek. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych tych smacznych owoców, a także poznały możliwości przetwarzania jabłek – samodzielnie wykonały z nich pyszny sok.

      

     _______________________________________________________________

     ZAJĘCIA NA TEMAT ZDROWEGO ODŻYWIANIA

     W tym tygodniu (26-29.09.2022r.) dzieci z grup: Zuchy, Ananaski, Słoneczka, Biedronki i Żabki - podczas zajęć na temat  zdrowego odżywiania wyczarowały smaczne  desery jogurtowo - owocowe z dodatkiem płatków śniadaniowych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to pychota!

         

     _________________________________________________________________________________

     DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. Dzieci z tej okazji miały zorganizowane wspaniałe zabawy w swoich grupach oraz przemarsz ulicami miasta z różnymi rekwizytami. Dzień ten dostarczył dzieciom dużo wesołej zabawy i okazji do czerpania radości z bycia Przedszkolakiem. 

     ________________________________________________________________________________________

     SPACER ZUCHÓW NA SKRZYŻOWANIE

     Podczas spaceru na skrzyżowanie dzieci ubrane w kamizelki z odblaskami poznały ich znaczenie dla bezpiecznego poruszania się po ulicach. Obserwowały ruch na drodze oraz zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po ulicach.

     _____________________________________________________________________________

     BIEDRONKI WYKONUJĄ MAKIETĘ NASZEGO MIASTA

      

     __________________________________________________

     DZIEŃ KROPKI W ZUCHACH

     Dzień Kropki w Zuchach obchodziliśmy w piątek 16 września 2022 roku. Z tej okazji dzieci miały tego dnia na sobie elementy stroju  w kropki. Przewodnią ideą tego dnia jest wzbudzanie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcanie ich do tworzenia. Dzień kropki to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami co można zaobserwować w galerii:)

       

     GRUPA ŻABKI OBCHODZI MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     15 września 2022 roku dzieci 6 letnie z gr.VI "Żabki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy. Wspólnie oglądały film " The Dot", czyli kropka. Poznały historię małej Vashti, wypowiadały się na temat własnych talentów, bawiły się kropkami. Zainspirowane tworzyły własne prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka.

       

     _______________________________________________________________

     DZIEŃ KROPKI W BIEDRONKACH

       

     _____________________________________________________________________________________________

     WAKACJE CZAS ZACZĄĆ ...

     ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

     _____________________________________________________________________________

     ZAKOŃCZENIE ZERÓWKI

     W dniu 23.06.2022 r. dzieci z grupy BIEDRONEK i GWIAZDECZEK zakończyły uroczyście rok szkolny 2021/2022. Podczas uroczystości dzieci podziękowały za edukację pięknym przedstawieniem. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.  Uroczystość była połączona z Dniem Mamy i Taty. W przygotowanie programu artystycznego dzieci włożyły wiele pracy, a zaproszeni rodzice docenili ich występ gromkimi brawami.
     Dzieciom kończących przedszkole życzymy samych sukcesów w szkole, a wcześniej
     wspaniałych i udanych WAKACJI!!!

      

       

     _______________________________________________________________________

     Nasze przedszkole zdobyło certyfikat Kubusiowych Przyjaciół Natury

     W bieżącym roku szkolnym w przedszkolu realizowany był po raz kolejny program Kubusiowi Przyjaciele Natury, dzięki któremu nasze dzieci zyskały wiedzę i umiejetności dotyczące zdrowego stylu życia oraz konieczności troski         o otaczajacą nas przyrodę.

     certyfikat___Kubusiowi_Przyjaciele_Natury_-_21.22.pdf

      

     DZIEŃ TATY 

     Mój tata wszystko potrafi. Mój tata jest taki duży.
     Przy nim się czuję bezpieczna, nie boję się nawet burzy.

      Tradycyjnie w Polsce już od kilkudziesięciu lat w "Dzień Taty" dzieci składają życzenia swoim tatusiom i wręczają własnoręcznie wykonane laurki. Dzieci w naszym przedszkolu też uczyły się  piosenki o tacie, wierszyków, składały życzenia oraz wykonywały piękne laurki.   

        

     ___________________________________________________________________

     IV FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ 
     CZERWONE JABŁUSZKO

     10  czerwca 2022 roku dzieci z przedszkola brały udział w IV Festiwalu Piosenki Dziecięcej CZERWONE JABŁUSZKO organizowanego przez Żychliński Dom Kultury. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności na scenie. Udział w Festiwalu brały dzieci nie tylko z Żychlina. Miło nam, że Jury po wysłuchaniu 27 Prezentacji Festiwalowych, kierując się postanowieniami Regulaminu przyznało III miejsce w KATEGORII I 3 - 4 LATA  - IDZE GAŁAJ  z grupy "Ananasków" oraz II miejsce w KATEGORII II 5 - 6 LAT - LAURZE RAPSIEWICZ  z grupy "Biedronek". Dzieci czekając na wyniki miały zorganizowane warsztaty wokalne, które były miłą niespodzianką.
     Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i gratulujemy Laureatom.

                

     ________________________________________________________________________

     DZIEŃ DZIECKA

     Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. To dzień pełen radości, zabawy i niespodzianek. W naszym przedszkolu z okazji tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy z chustą, konkursy, upominki, słodkości. 

          

     BIEDRONKI I GWIAZDECZKI NA PRZEDSTAWIENIU W ŻDK
     Z OKAZJI DNIA DZIECKA

        

     _______________________________________________________________________________

     ZUCHY NA WYCIECZCE W "STAJNI OLESZCZE"

     Na początku czerwca Zuchy udały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Stajnia Oleszcze"
     Dzieci uczestniczyły w spacerze po gospodarstwie, poznały mieszkające tam zwierzęta. Odwiedziły również stajnię, poznały konie oraz sposoby opieki nad końmi. Przedszkolaki mogły samodzielnie karmić kózki a także spróbować zaganiać alpaki.

        

     _________________________________________________________________________________

     STARSZAKI NA LEKCJACH W I KLASIE

         

     ________________________________________________________________________ 

     ŻABKI PRZYGOTOWUJĄ KANAPKI

     Dziś (9.06.2022r.) w grupie Żabek odbyły się "bardzo smaczne" zajęcia - dzieci samodzielnie przygotowywały pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki. Na początek mały trening przy tablicy interaktywnej, a dalej już w realu dzieciaki z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią, zabrały się za przygotowywanie drugiego śniadania. Wszystkie wykonane kanapki zniknęły w buziach Żabek. Dzieciaki obiecały pomagać swoim Rodzicom w tworzeniu fantastycznych, a zarazem smacznych przekąsek.

       

     ___________________________________________________________________________________

     DZIEŃ MAMY 
     Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. W Polsce dzień ten przypada na 26 maja. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze kochane MAMY oraz że zasługują na ogrom miłości, buziaków i uścisków. Dzieci w przedszkolu przygotowały dla swoich mam piosenki, tańce, wierszyki, które mamusie mogły oglądać na nagranych filmikach. Dzieci wykonywały również piękne laurki dla Swoich MAM. 

       

     ________________________________________________________________________________

     WYCIECZKA DO PŁOCKA

            W czwartek 26 maja 2022r. dzieci z grupy „Słoneczka” pojechały na wycieczkę autokarową do Płocka.

           Najpierw w Kinie Helios w Galerii Wisła z dużym zainteresowaniem obejrzały film pt. „Igrzyska zwierzaków”. Niektóre dzieci po raz pierwszy właśnie w Galerii jechały windą i ruchomymi schodami.

            Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie płockiego ogrodu zoologicznego. Z wielkim zainteresowaniem oglądały kolejne zwierzęta znane często tylko z ilustracji, filmów czy bajek. Największy entuzjazm wywołał widok słoni, żyraf i lwów. Dzieci miały też okazję obserwować karmienie fok. Z zachwytem oglądały przepiękne kolorowe ptaki, które często wydawały niezwykłe dźwięki. Z bliska widziały też spacerującego chodnikiem pawia.

     W mini-zoo bawiły się z oswojonymi kózkami, co sprawiło im wiele radości i przyniosło wiele śmiechu.

          Na zakończenie dzieci odwiedziły McDonald’s, gdzie otrzymały smaczny posiłek  wraz z zabawką z zestawu Happy Meal.

     Po tak dużej dawce atrakcji dzieci były zmęczone, ale bardzo zadowolone. Wycieczka przyniosła im wiele radości i wspaniałych wrażeń.

           

     _________________________________________________________________________ 

     VI  EDYCJA KONKURSU LOGOPEDYCZNEGO
     „MAŁY MISTRZ MOWY” 

     Szkoła Podstawowa nr 246 

     W dniu 23 maja 2022r. o godz. 9:00 w naszym przedszkolu odbyła się VI edycja konkursu logopedycznego „Mały Mistrz Mowy” dla dzieci w wieku przedszkolnym. Celem konkursu było rozwijanie świadomości artykulacyjnej oraz utrwalanie artykulacji trudnych głosek. Na konkurs zgłosiło się 9 małych mistrzów z Przedszkola Samorządowego Nr 1 i Przedszkola Nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie. Zadaniem uczestników było przygotowanie recytacji wiersza logopedycznego przepełnionego trudnymi głoskami. Wszyscy jednak poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.  

     Jury w składzie p. Ewa Andrzejewska – dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Żychlinie i p. Anna Królikowska - Bartczak – psycholog, miało twardy orzech do zgryzienia.

     Po wspólnej naradzie zostały ogłoszone wyniki. Wszyscy uczestnicy zostali Mistrzami mowy i otrzymali drobne upominki i dyplomy zakupione przez Radę Rodziców Przedszkola nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe występy.

     Zapraszamy za rok, gdyż mamy nadzieję, że ten konkurs już na stałe wpisze się w harmonogram imprez naszego przedszkola.

     Organizatorki konkursu
     logopeda Aneta Furman
     Ewa Wojciechowska

        

     ___________________________________________________________________________

     ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
      „Ciekawe miejsca w Żychlinie”

     Z przyjemnością informujemy, że w dn. 23.05.2022 r.
     konkurs fotograficzny został rozstrzygnięty!

     Konkurs miał na celu zachęcić do rozwijania zainteresowania fotografią, jako jedną
     z form spędzania czasu wolnego. Fotografia ma zdolność angażowania, inspirowania oraz wzbudzania emocji u odbiorców. W każdym zdjęciu, które otrzymaliśmy kryje się nutka pasji i na pewno wiąże się z nimi wiele miłych wspomnień.

     Po długich naradach jury konkursowe wybrało 5 zwycięskich fotografii,
     które zostały nagrodzone.

     Dziękujemy przedszkolakom, za zaangażowanie i wzięcie udziału w konkursie.

     I- Małgorzata Podgajna
     II- Szymon Biniewicz,
     Filip Jaros
     III- Alicja Owczarek,
          Marcel Wypych
     Wyróżnienie:
     Adam Studziński, Szymon Rembowski, Agata Studzińska, Sebastian Sierociński, Wojciech Kacprzak, Filip Antczak.

     Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

           

     __________________________________________________________________

     GWIAZDECZKI W BIBLIOTECE

     Dnia 23 maja 2022 roku ''Gwiazdeczki'' odwiedziły bibliotekę w ŻDK. Dzieci były bardzo zainteresowane i zajęte oglądaniem książek dla nich przeznaczonych!! 📒📕📙

      

     __________________________________________________________________________________

     KONKURS RECYTATORSKI "SŁOWEM MALOWANE - MARZENIE MAM ... O PIĘKNYM ŚWIECIE"

     W sobotę, 21 maja 2022 roku w Żychlińskim Domu Kultury odbyła się pierwsza edycja Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane – Marzenie mam… o pięknym świecie”.

     Konkurs miał na celu popularyzowanie poezji i zachęcenie dzieci do odkrywania piękna poetyckiej wypowiedzi, a także przygotowywanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W konkursie wzięły udział również dzieci z naszego przedszkola, w którym to  Szymon Rembowski zajął I miejsce, Klaudia Kamińska - II miejsce i Aleksandra Cieslak - III miejsce. 

      

     ____________________________________________________________________________________

     KONKURS  "ŚMIECIOWY POTWÓR"

     W dniu 14.04.2022 r. ogłosiliśmy Międzyprzedszkolny konkurs na "Śmieciowego Potwora". Głównym celem konkursu bylo zwrócenie uwagi dzieci oraz rodziców na problem rosnącej ilości odpadów, zaśmiecania środowiska i konieczności segregowania śmieci oraz rozbudzenie zainteresowań artystycznych i wyzwolenie wyobraźni dziecięcej poprzez ekspresję plastyczną. Najbardziej cieszy fakt, że udało się zachęcić tak wielu rodziców do aktywnego udziału w działaniach podejmowanych w przedszkolu. Na konkurs zgłoszono 58 - wykonane przez dzieci i rodziców - prace. Potwory śmieciowe były przeróżne. Wykonano je z plastikowych butelek, kartonów, pojemników, papierków pp cukierkach, opakowań po słodyczach, baterii, makulatury, folii i innych odpadów i śmieci. 16.05.2022 r. zebrała się konisja konkursowa, która po długich i burzliwych naradach postanowiła przyznać:
     I miejsce:
     Aleksander Radosiewicz, Maja Pawelec
     II miejsce:
     Szymon Biniewicz, Blanka Ficek
     III miejsce:
     Daria Michalak, Aleksandra Gajewska
     Wyróżnienia otrzymali:
     Tymon Wiliński Beajan Stańdo Kacper Popławski Weronika Ołownia Paweł Pochwałowski Tola Gajek Szymon Rembowski Fabian Wyżyński Lena Gajda Ksenia Siemens Adam Szczepaniak Klaudia Kamińska Emilia Ciołkowski Alicja Owczarek.

     Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów 😊

        

       

     ____________________________________________________________

     BIEDRONKI NA ZAJĘCIACH W BIBLIOTECE

     Dnia 20 maja 2022 roku dzieci z grupy BIEDRONEK udały się do biblioteki w ZDK. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem, z zasadami korzystania i akcjami organizowanymi przez bibliotekę !!!📚📚📚📓📙📒📕📔

      

     ______________________________________________________________________________

     ANANASKI 🍍🍍🍍  W BIBLIOTECE

     Dnia 17 maja 2022 roku, najmłodsze dzieci z grupy ''Ananaski''🍍odwiedziły bibliotekę w ŻDK. Dzieciaki zapoznały się z biblioteką, zasadami korzystania z biblioteki oraz książkami dla najmłodszych pełnymi obrazków, kolorowych i mówiących!!📚📖📓📔📒📕📗📘📙

     __________________________________________________________________

     SŁONECZKA W BIBLIOTECE 

     Dzieci z grupy "SŁONECZKA" 16 maja 2022 roku udały się do biblioteki  mieszczącej się w Żychlińskim Domu Kultury. Wzięły udział w  Akcji ''Książka łączy pokolenia'' i  wysłuchały bajek oraz wierszy czytanych przez seniorów: Panią Wacławę i Pana Ryszarda z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

      

     _______________________________________________________________________

     PRZEDSTAWIENIE W KUTNOWSKIM DOMU KULTURY

     Dzieci z grup: ANANASKI, ZUCHY, SŁONECZKA  dnia 13 maja 2022 roku były na spektaklu teatralnym pt. "Piękna i bestia" w Kutnowskim Domu Kultury.

      

     ___________________________________________________________________________-

     KONKURS PLASTYCZNY "KRÓL LEW I PRZYJACIELE"

     Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ''Król Lew i Przyjaciele'' dla dzieci z Przedszkola NR 2 zorganizowanego przez Filię Biblioteczną Żychlin w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK. Oto laureaci konkursu :

     Kategoria I
     I miejsce - Kacper Grodzicki , Maja Czerniejewska
     II miejsce - Jan Kucharski , Brajan Stańdo , Nestor Dziedzic
     III miejsce - Wojciech Grzesiak , Filip Szubka, Marcel Wypych

     Kategoria II
     I miejsce - Aleksandra Cieślak , Maja Rymarkiewicz
     II miejsce - Amelia Wojciechowska , Amelia Materka
     III miejsce - Klaudia Kamińska , Ala Fijałkowska

     Kategoria III
     I miejsce - Krystyna Wojciechowska , Maria Jankowska
     II miejsce - Hanna Piotrowicz , Jakub Porębski
     III miejsce - Weronika Ołownia , Hanna Adamczyk

     Kategoria IV
     I miejsce - Vanessa Młynarczyk , Filip Jaros
     II miejsce - Alan Falkowski , Lena Borkowska-Jędrzejczak
     III miejsce - Szymon Biniewicz , Filip Boreczek

     Kategoria V
     I miejsce - Zuzanna Ciećwierz , Maja Kołodziejczyk
     II miejsce - Kira Kozub , Laura Rapsiewicz
     III miejsce - Antonina Szymańska , Jowita Grzelak , Aleksander Radosiewicz

     _________________________________________________________________________________

     ŻABKI W BIBLIOTECE

     Dzieci z grupy "ŻABKI" 10 maja 2022 roku udały się do biblioteki  mieszczącej się w Żychlińskim Domu Kultury. Wzięły udział w  Akcji ''Książka łączy pokolenia'' i  wysłuchały bajek oraz wierszy czytanych przez seniorów: Panią Wacławę i Pana Ryszarda uczęszczających na Uniwersytet Trzeciego Wieku.

      

     _______________________________________________________________________

     ZUCHY W BIBLIOTECE

     Dzieci z grupy "ZUCHY" 9 maja 2022 roku udały się do biblioteki  mieszczącej się w Żychlińskim Domu Kultury. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza i jak funkcjonuje biblioteka. Zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci z chęcią oglądały kolorowe i ilustrowane książeczki oraz wysłuchały z uwagą książki czytanej przez bibliotekarkę. 

      __________________________________________________________________________

     ŚWIĘTO FLAGI  🇵🇱  🇵🇱  🇵🇱
     ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

     W maju obchodzimy jedno z najważniejszych świąt dla Polaków  - Święto Konstytucji 3 Maja, natomiast 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Uroczystości te są okazją do rozmów z dziećmi na temat patriotyzmu w naszym życiu oraz wartości symboli narodowych. 

      

     _____________________________________________________________________________

     DZIEŃ ZIEMI     🌎 🌍 🌏

     Dzień Ziemi obchodzimy na całym świecie 22 kwietnia. Święto to jest wspaniałą okazją do nagłośnienia globalnych problemów Ziemi oraz wspólnym podjęciu działań chroniących naszą planetę. 

     W każdej grupie w przedszkolu z okazji Dnia Ziemi odbywały się ciekawe zajęcia edukacyjne, które pokazały różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci z grupy BIEDRONEK sadziły drzewa przy współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Wspólny Dom. Dzieci w poszczególnych grupach dowiedziały się poprzez prowadzone zajęcia i działania,  że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny; dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.

       

          

     __________________________________________________

     BIEDRONKI NA WYCIECZCE DO STRÓŻEWKA

        

     _________________________________________________________________

     KWIECIEŃ - PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCY

     W kwietniu dzieci w przedszkolu przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Poznały zwyczaje wielkanocne, rozmawiały o symbolice świąt i towarzyszącym im obyczajach.  Dzieci dekorowały jajka, kurki i baranka. Malowały koszyczek wielkanocny. Przygotowywały kartki świąteczne. Wcześniej siały rzeżuchę, która była oozdobą sali a póżniej dzieci zabrały ją do domu na stół wielkancny. 

       

     _____________________________________________________________________

     2 KWIETNIA  - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Celem kampanii jest budowanie akceptacji dla osób z autyzmem, uświadamianie czym jest autyzm i wspieranie działań na rzecz osób ze spektrum. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
      Dzień wcześniej - w piątek 1 kwietnia 2022 r. - przedszkolaki wyraziły swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez założenie ubrania w kolorze niebieskim. 

       

     ____________________________________________________________________________

     GWIAZDECZKI ZAPOZNAJĄ SIĘ Z PRACĄ FIZJOTERAPEUTY
     Grupę dzieci sześcioletnich "Gwiazdeczki" odwiedziła mama Kingi - pani Agnieszka Król, aby opowiedzieć i pokazać na czym polega zawód fizjoterapeuty. Dzieci z ogromną ciekawością oglądały przybory służące do pracy, uczyły się jak zachowywać odpowiednią postawę podczas wykonywania różnych czynności. Miały możliwość doświadczenia profesjonalnego masażu, a także samodzielności pod kierunkiem pani Agnieszki wykonywały masaż innych dzieci. Dziękujemy za interesujące zajęcia.

           

     _______________________________________________________________________

      

     ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W BIEDRONKACH

     Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celem jest zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że: dostęp do czystej wody to prawo człowieka, na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej, jesteśmy za to współodpowiedzialni, oszczędzanie wody to za mało.

        

     _______________________________________________________________

      

     ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

     21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data 21. 03. jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów. Grupa Ananasków zorganizowała „Dzień kolorowej skarpetki”. Ananaski oraz Panie miały w tym dniu ubrane kolorowe skarpetki „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa🧦🧦

       

     ______________________________________________________

     PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

     Pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny przypadana 21 marca. W tym dniu żegnamy się z zimą i jej chłodnym klimatem, a witamy ciepłą Wiosnę, na którą tak wielu z nas czeka z utęsknieniem. Przyjście  nowej  pory  roku jest  doskonałą  okazją  do  tego, by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. W tym dniu wszystkie przedszkolaki wyruszyły na pierwszy wiosenny spacer. Wyraziły w ten sposób radość z przyjścia nowej pory roku.

      

      

     _____________________________________________________________________

      

     CIEKAWE SPOTKANIA W BIEDRONKACH 

     🍅🥒🍓🌶🥕🥖

     W ramach zajęć "Poznajemy pracę zawodową rodziców"  w grupie Biedronek odbyło się spotkanie z mamą Alana - kucharką. Z jej pomocą dzieci przygotowały "zdrowe" kanapki. W ten sposób Pani Magdalena zachęcała dzieci do spożywania warzyw i innych zdrowych produktów.

      

     __________________________________________________________________________

      

     WYCIECZKA  DPŁOCK  🚌

     17 marca 2022r. dzieci z grupy  „Słoneczka” uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Płocka. 

     W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego  obejrzały przepiękny spektakl pt.”Pchła Szachrajka”. Była to przezabawna opowieść o małej Pchle, znanej ze swych zwariowanych psot. Dzieci były zachwycone. Piękna muzyka, bajeczne stroje aktorów, wielka scena zrobiły na nich olbrzymie wrażenie. Aktorzy przygotowali ponadto wiele niespodzianek. Między innymi polewali widzów wodą z pistoletów, odbijali wielkie piłki w kierunku dzieci, strzelali konfetti. Dla „Słoneczek” była to pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale pewnie nie ostatnia.

             Dzieci odwiedziły też „Zakątek odkrywców” w Stróżewku, gdzie miały okazję uczestniczyć w warsztatach mydlanych. Mali odkrywcy na początku zajęć zostali wprowadzeni w tajemnicę powstawania mydła. Następnie pod czujnym okiem Szalonego Naukowca każdy przedszkolak samodzielnie wyprodukował swoje własne pachnące i pięknie ozdobione mydełko. Podczas warsztatów dzieci brały również udział w wielu różnorodnych zabawach, które dostarczyły im wiele radości. Największą atrakcją było zamykanie każdego dziecka w mydlanej bańce. Zadowolone, radosne, rozśpiewane, z  uśmiechami na twarzach wróciły do przedszkola.

      

     ____________________________________________________________________

      

     POZNAJEMY PRACĘ ZAWODOWĄ NASZYCH RODZICÓW

     Dzieci z grupy " Biedronek" odwiedziła mama Marysi, która jest pielęgniarką. Pod okiem Pani Oli dzieci doskonaliły technikę prawidłowego mycia zębów.

      

      

     _________________________________________________________________

      

     CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

      

            Już po raz kolejny nasze przedszkole uczestniczy w realizacji  Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej  pt. Czyste powietrze wokół nas, który ukierunkowany jest na wdrażanie dzieci do podejmowania świadomych wyborów, kształtowanie prozdrowotnych postaw wobec zjawiska palenia tytoniu.

     Dzieci z grupy Biedronki i Gwiazdeczki na zajęciach wykonały m.in. plakietki z napisem „Nie pal przy mnie”, aby pomóc palącym dorosłym w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji wobec palenia papierosów.

      

      

     ___________________________________

     DZIEŃ KOBIET    🌹🌹🌹

      Data 8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.  W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się również bez drobnych upominków czy  kwiatów dla naszych małych przedszkolaków. 

            ___________________________________

      DZIEŃ BABCI I DZIADKA   

     Babciu, Dziadku, cóż Wam dam? Tylko jedno serce mam!
     A w tym sercu same róże, żyjcie więc nam jak najdłużej!

     W styczniu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety w tym roku ze względu pandemii, nie mogliśmy gościć dziadków w naszej placówce. Ale dzieci pamiętały, by podziękować im za miłość jaką ich otaczają, troskę i przede wszystkim czas jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek.  Kochane wnuczęta  uczciły to święto  składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki. Przygotowały również laurki oraz upominki. Dla dziadków nagrany został film z obchodów tego święta. 

          

     ___________________________________________________

     BAL KARNAWAŁOWY  🎊🎉🎈

     Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 

     Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  Czasem było trudno rozpoznać dzieci. Zabawa odbyła się w każdej grupie oddzielnie.  Wystrój sal wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Były tańce, pląsy i nie zabrakło również konkursów.  Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

           
     ______________________________________________________

     PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ BOŻE NARODZENIE 🎄🎄🎄

     Boże Narodzenie to piękny czas i pełen radości. W przedszkolu okres poprzedzający ten czas świąt był niezwykle pracowity. Dzieci pogłębiały swoją wiedzę na temat tradycji i obyczajów bożonarodzeniowych. Wykonywały prace plastyczne o tematyce świątecznej, ozdoby choinkowe, dekorowały choinki w swoich salach, a także zdobiły pierniczki. Przedszkolaki uczyły się kolęd i pastorałek. I chociaż nie mogliśmy zaprosić rodziców na wspólne świętowanie, dzieci z wielkim zaangażowaniem kolędowały Panu Jezusowi co zostało uwiecznione na nagranych filmikach.

            

     _____________________________________

     ŻABKI, GWIAZDECZKI, BIEDRONKI PRZYGOTOWUJĄ SMACZNE I ZDROWE SZASZŁYKI OWOCOWE 

       

     _____________________________________

     6 GRUDNIA 2021 ROKU - SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM 🎁🎁🎁🎅🎅🎅

     Mikołaju nasz, dużo paczek masz.
     Jak cię ładnie poprosimy, to nam jedną dasz!

     Wizyta świętego Mikołaja w przedszkolu była długo wyczekiwanym spotkaniem przez dzieci. Przemiły Gość wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Dzieci dla Mikołaja przygotowały piosenki i wierszyki. Na zakończenie Mikołaj obdarował przedszkolaki wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem. 

           

     ______________________________________________

     WYCIECZKA DO KRAINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 🎅🎅🎅

     30 listopada2021r. dzieci z grupy „Słoneczka” odwiedziły „Krainę Świętego Mikołaja” w Kołacinku. Najpierw spacerowały Bajkową Ścieżką, gdzie spotkały wiele postaci ze znanych bajek. Podziwiały przepiękną interaktywną makietę alpejskich miasteczek. Odwiedziły Dom Dziadka Mroza i  Świętego Mikołaja. W Mennicy Świętego Mikołaja obserwowały jak dawniej wybijano monety. Każde dziecko otrzymało jedną na pamiątkę. Dużym przeżyciem była wizyta w Młynie do mielenia złych postępków, gdzie każde dziecko mogło zniszczyć spisane na kartce swoje złe uczynki  i otrzymać „Magiczny Akt Zapomnienia”. Wreszcie nadszedł czas spotkania ze Św. Mikołajem, któremu dzieci przekazały przygotowane przez siebie listy, a Mikołaj rozdał im prezenty. Na koniec dzieci szalały na placu zabaw. W drodze  powrotnej widać było wielkie zmęczenie, ale też zadowolenie na twarzach dzieci. Myślę, że wycieczka przyniosła im wiele radości i wspaniałych wrażeń.

      

     ___________________________________________________________________

     ANDRZEJKI  😍🗝️😀

     Wróżby andrzejkowe są to różnego rodzaju zabawy, mające na celu poznanie swojej przyszłości. Warto pamiętać, że jest to tylko zabawa, a wróżby andrzejkowe należy traktować z przymrużeniem oka 😉. W naszym przedszkolu w listopadzie w grupach BIEDRONEK i GWIAZDECZEK odbyły się Andrzejki. Dzieci dowiedziały się o zwyczajach w dniu Świętego Andrzeja. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały przedszkolakom zabawy przy muzyce, pląsy i ciekawe konkursy.

      

     _________________________________________________________________________

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 🧸🧸🧸

     Pluszowy Miś stał się bohaterem wielu opowieści, bajek oraz filmów. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość. Są one symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic oraz najlepszym przyjacielem. Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Dzień ten jest obchodzony na całym świecie. Dzieci w naszym przedszkolu również obchodziły ten sympatyczny dzień. Tego dnia przyniosły ze sobą do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Było dużo ciekawych zabaw z misiami, tańce, konkursy oraz rozmowy na temat swoich ulubieńców.

          

     _______________________________________________________________________

     ANANASKI - WYCIECZKA DO FIKOLANDU

     24 listopada 2021r. dzieci z grupy I „Ananaski” pojechały na wycieczkę do sali zabaw „Fikoland” w Kutnie. Dzieci cieszyły się kącikiem malucha z piłeczkowym basenem i zjeżdżalnią, korzystały z bujaków, trampoliny, domku, samochodów, piłkarzyków, interaktywnej tablicy z grami i z innych atrakcji w sali. Dzieci wróciły bardzo wesołe i zadowolone z wycieczki. 

        

     ____________________________________________________________________________

     DZIEŃ KREDKI

     DZIEŃ KREDKI obchodzony jest 22 listopada. Jest to święto szczególnie związane z dziećmi, ponieważ to właśnie dzięki kredkom najmłodsi mogą wyrazić swoje myśli i uczucia. Kredki towarzyszą dzieciom już od najmłodszych lat i wprowadzają ich w świat kolorów. Tworzenie kolorowych rysunków niewątpliwie rozwija wyobraźnię dziecka.
     Dzieci w grupie SŁONECZKA obchodziły ten dzień bardzo wesoło.
     Było nie tylko dużo malowania i rysowania ale również dużo zabaw związanych z kredkami.

      

     ______________________________________________________________________________

     BIEDRONKI OBCHODZĄ
     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

     20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypadał w sobotę, jednak dzieci z BIEDRONEK obchodziły ten dzień wcześniej 19 listopada.

     Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka.  W grupie Biedronek dzieci miały przeprowadzone ciekawe zajęcia przybliżające konwencję o prawach dziecka. Uczczenie tej ważnej daty pokazuje, że prawa dziecka są ważne dla naszej placówki. Był to radosny dzień, ale z ważnym i poważnym przesłaniem.

      

     ___________________________________________________________________________________

     11 listopada - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     "Już przed laty okrzyknięto w listopadzie ważne święto
     11 - sty dzień miesiąca niesie z sobą mnóstwo słońca.
     Bo to bardzo ważna data i dla Polski i dla świata. 
     Przedszkolaki pamiętają całą Polskę pozdrawiaja".

                                                                     /Marlena Templer/

       

         

     ______________________________________________________________________________

     PASOWANIE NA STARSZAKA
     W GRUPIE BIEDRONEK I GWIAZDECZEK

     W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

     W listopadzie 2021 roku odbyła się ważna przedszkolna uroczystość w grupie Biedronek i Gwiazdeczek PASOWANIE NA STARSZAKA. Dzieci w swoich grupach przedstawiły część artystyczną, w której prezentowały swoje umiejętności: śpiewały piosenki, mówiły wierszyki i tańczyły. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie każdego dziecka na STARSZAKA. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomik pasowania.

      
     _______________________________________________

     DZIEŃ POSTACI Z BAJKI W GRUPIE "ŻABKI",
     "GWIAZDECZKI", "SŁONECZKA", "ANANASKI" i "ZUCHY"

     Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta… Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada.  Dzieci w grupie Żabek, Gwiazdeczek, Słoneczek, Ananasków i Zuchów w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych zabaw.

      

         

     ______________________________________________________________________________________________

     KINO NA LEŻAKACH

      Dzieci z grup SŁONECZKA I GWIAZDECZKI były na seansie filmowym. Dzieci wróciły bardzo zadowolone z kina.

      

     _____________________________________________________________________________

     SŁONECZKA - WYCIECZKA DO SALI ZABAW  "FIKOLAND"

     12 października 2021r. dzieci z grupy III „Słoneczka” pojechały na wycieczkę do sali zabaw „Fikoland” w Kutnie. Już jazda autokarem dostarczyła im wielu wrażeń.

           Z niecierpliwością jednak oczekiwały na rozpoczęcie zapowiadanej zabawy.
     W pięknie urządzonej sali dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji. Były zachwycone.

           Dużym powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia do basenu z piłeczkami oraz  interaktywna tablica z różnymi grami. Bardzo chętnie skakały na trampolinie. Dwie godziny zabawy minęły bardzo szybko.     

           Nieco zmęczone, ale zadowolone wróciły do przedszkola z nadzieją, że kiedyś znów tam wrócą.

       

     _____________________________________

     SUPER SPRAWA - WESOŁE WARSZTATY I ZABAWA

     Dzieci z grupy GWIAZDECZKI wybrały się na wycieczkę do Stróżewka.
     Tam w "Zakątku Odkrywców" poznawały historię mydła, samodzielnie wykonywały kolorowe mydełko, podziwiały magiczne bańki mydlane. Po części naukowej z radością korzystały z zabawy w Centrum Zabaw "Happy Park".

      

     __________________________________________________________

     KONKURS PLASTYCZNY dla Przedszkola Nr 2
     pt."Bohater mojej ulubionej książki '' rozstrzygnięty!!!
     😀💐💛🌹

     Konkurs był organizowany przez FILIĘ BIBLIOTECZNĄ W ŻYCHLINIE.

     LAUREACI KONKURSU :

     Kategoria I - 3 latki
     I Miejsce - Alan Bartosiak, II Miejsce - Rozalia Strzelecka, III Miejsce - Wojciech Król

     Kategoria II - 4 latki
     I miejsce - Iga Marciniak, II miejsce - Maja Rymarkiewicz, III miejsce - Szymon Rembowski

     Kategoria III - 5 latki
     I miejsce - Nikola Pietrzak, II miejsce - Krystyna Wojciechowska, III miejsce - Adam Szczepaniak

     Kategoria IV - 6 latki
     I miejsce - Amelka Maciak, II miejsce - Marcel Wypych, III miejsce - Kinga Król , Vanessa Młynarczyk

     Kategoria V
     I miejsce - Mikołaj Grochocki, II miejsce - Magda Albinowska, III miejsce - Filip Jaros , Aleksandra Gajewska

     WYRÓŻNIENIA otrzymali :
     Lena Gajda, Lena Karolewska, Patrycja Fus, Magdalena Niedźwiedzka, Hanna Felczak, Zuzanna Fladzińska, Weronika Ołownia, Hanna Adamczyk, Hania Piotrowicz, Zuzanna Ciećwierz, Marysia Jankowska, Laura Rapsiewicz, Hanna Rotsztejn, Lena Borkowska-Jędrzejczak, Klaudia Kamińska, Aleksandra Cieślak, Lilianna Łasica, Kaja Sitkiewicz, Igor Leśniewski, Adam Piotrowicz, Ludwik Gołębiowski, Szymon Urbański, Aleksander Jóźwiak, Wojciech Kacprzak, Jakub Porębski, Alan Bałazy, Filip Boreczek, Szymon Biniewicz

     Gratulacje dla wszystkich Dzieciaków !!!👏👏👏

     ______________________________________

     Artykuł dla rodziców:
     JAK NAUCZYĆ DZIECKO CZYTAĆ

     JAK_NAUCZYC_DZIECKO_CZYTAC.docx

     _______________________________________________________________

     DZIEŃ CHŁOPAKA 

     Dzieci w naszym przedszkolu świętowały Dzień Chłopaka, który obchodzimy 30 września. Dziewczynki śpiewały chłopcom "Sto lat", składały życzenia, wręczały upominki. Wszystkie dzieci brały udział we wspólnej zabawie. Nie zabrakło tańców, śpiewów,  zabaw z  balonami i słodkiego „co nieco”. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy. 

          

     _______________________________________________________________

     DZIECI POZNAJĄ ZASADY RUCHU DROGOWEGO
     I ZAPOZNAJĄ SIĘ Z PRACĄ POLICJANTA

     Przedszkolaki we wrześniu poznawały zasady ruchu drogowego i zapoznawały sie z pracą policjanta. Wiedzę zdobytą na zajęciach o ruchu drogowym postanowiły zastosować w praktyce. Dzieci wyruszyły na spacer w pobliżu przedszkola. Dla bezpieczeństwa przedszkolaki miały na sobie kamizelki odblaskowe. Po drodze obserwowały ruch uliczny oraz znaki drogowe, uczyły się także prawidłowo przechodzić przez jezdnię😊.

      

         ​​​​​​

     __________________________________________________________________

     DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - 21 WRZEŚNIA 2021 ROKU

     Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto we wtorek - 21 września. W tym dniu było bardzo wesoło. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły w swoich salach oraz przeszły kolorowym korowodem wokół szkoły.

      

     ___________________________________________________________________

     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
     15 września 2021 roku

                15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki.
     To święto kreatywności, odwagi i zabawy. Z tej okazji przedszkolaki w grupie Gwiazdeczek, Biedronek i Żabek miały zorganizowane ciekawe zajęcia i zabawy,  które pomogły dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
      

        

     _________________________________________

     WARSZTATY ”PODRÓŻE PO POLSCE”

     W naszym przedszkolu 15 czerwca 2021 roku odbyły się warsztaty „Podróże po Polsce”. Zajęcia te odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Żychlin „Przedszkolak w podróży”. W trakcie zajęć dzieci uczyły się geografii Polski. Utrwaliły sobie widomości z zakresu mapy Polski oraz położenia naszego kraju w Europie. Poznały symbole różnych regionów Polski: Lajkonika, oscypka, koziołki poznańskie, kościół Mariacki, Bazyliszka, itp. Warsztaty uatrakcyjniły piękne książki zakupione dzięki dotacji.

     Koordynatorki projektu

     Aneta Furman, Anna Królikowska - Bartczak

          

     _________________________________________________________________________

     „ PRZEDSZKOLAK W PODRÓŻY”

     W ramach realizacji zadania publicznego Gminy Żychlin „Przedszkolak w podróży” w dniu 14 czerwca 2021r. odbyły się warsztaty podróżnicze dla naszych przedszkolaków. Warsztaty te były realizowane przez panią Martę Podleśną, podróżniczkę, przewodnika krajów egzotycznych pracującą w firmie „Poznajemy świat” z siedzibą w Warszawie.

     Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zajęciach pt. „Ale Meksyk”, podczas których poznały  legendę o powstaniu kraju, dowiedziały się jak wiele rzeczy robi się z agawy, powąchały różne rodzaje papryczki i przyprawy z kuchni meksykańskiej, obejrzały zabawki etniczne, mogły przymierzać stroje i sombrera meksykańskie

     Ile jest wulkanów w Meksyku? Czy mogą wybuchnąć? Kto budował w Meksyku piramidy? Czy największa na świecie piramida jest w Egipcie? Co wskazywał kalendarz Azteków? Jakie zwierzęta żyją w Meksyku? Kim są Mariachi? Poprzez zabawę, muzykę, barwne rekwizyty i żywe opowieści przybliżono dzieciom pejzaż i kulturę kraju. 

     Drugie zajęcia zaproponowane naszym przedszkolakom przez panią Martę to „Kolorowe Indie”.

     Jak wygląda życie nad Gangesem? Czym bawią się hinduskie dzieci? Jak modlą się mieszkańcy Indii? Kto to jest fakir? Co to jest szafran? Jak umyć zęby bez szczoteczki i pasty? Jak można coś kupić bez pieniędzy? Warsztat przybliżył dzieciom realia życia w Indiach poprzez wykorzystanie mnóstwa hinduskich przedmiotów codziennego użytku, strojów, zabawek i fotografii.

     Na  warsztatach „Kolorowe Indie” dzieci miały okazję zmierzyć indyjskie stroje i nakrycia głowy, pobawić się hinduskimi zabawkami – lalkami, bączkiem, grzechotkami, przebrnąć przez test odwagi - przejść po macie fakira, powąchać szafran, najdroższą przyprawę świata, zobaczyć, jak wiąże się prawdziwe sari.

     Zapraszamy do fotorelacji.

     Koordynatorki projektu

     Aneta Furman, Anna Królikowska - Bartczak

            

      

      

         ___________________________________________________________________________

     WYNIKI KNKURSU PLASTYCZNEGO

     "AKTYWNY PRZEDSZKOLAK ZAMIAST KOMPUTERA -

     ZDROWY STYL WYBIERA" 

      

     Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. „Aktywny przedszkolak zamiast komputera - zdrowy styl życia wybiera”  został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury w składzie: p. Aneta Furman, p. Anna Kmieciak, p. Renata Sitkiewicz nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace. Ideą konkursu było promowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia poprzez ukazanie alternatywy dla zbyt długiego i częstego spędzania czasu przed komputerem, a tym samym zainspirowanie do aktywnego i ciekawego spędzania czasu wolnego.

      

     Oto lista osób nagrodzonych w konkursie:

     Grupa 3-4 latki

     I miejsce

     Klaudia Kamińska

     II miejsce

     Alicja Owczarek

      

     Grupa 5 latki

     I miejsce

     Patrycja Fus

     II miejsce

     Hanna Piotrowicz

     Lena Borkowska- Jędrzejczak

     III miejsce

     Filip Jaros

     Jan Jędrachowicz

      

     Grupa 6 latki

     I miejsce

     Paweł Pochwałowski

     II miejsce

     Weronika Jakubik

     III miejsce

     Iga Pietrzak

     Stanisław Cieniewski

      

     Wyróżnienie:

     1. Nikola Pietrzak

     2 .Natalia Owczarek

     3. Maja Hejna

     4. Maja Kucharska

     5. Anastazja Mrowicka

     6. Wiktoria Janczak

     7. Weronika Wasiak

     8. Wiktor Berliński

     9. Roma Witczak

     10. Nikola Gajek

     GRATULUJEMY !!!!

     ___________________________________________________________________________________________

      

     "SŁONECZKA" W BIBLIOTECE

     7 maja dzieci z grupy „Słoneczka” odwiedziły szkolną bibliotekę.

      Pani bibliotekarka opowiadała im o swej pracy, o zasadach zachowania

     w bibliotece i o tym, jak szanować książki.

     Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się książkom na półkach oraz dużym ilustracjom do znanych utworów zawieszonym  na ścianach. Bardzo chętnie oglądały książki z kolorowymi obrazkami. Wysłuchały też bajki „Baba Jaga na deskorolce” czytanej przez Panią bibliotekarkę.

      

     _______________________________________________________________________________________

      

     GWIAZDECZKI - ZAJĘCIA Z ROBOTYKI

     Dzieci z grupy GWIAZDECZEK po raz kolejny miały okazje bawić się w programistów i konstruktorów małych robotów. Projekt mini robocika - Bristlebota to niezwykle prosta forma chodzącego robota. Dzieci przekonały się, że robota można zrobić nawet ze szczoteczki do zębów! Po raz kolejny przedszkolaków odwiedziły Ozoboty, tym razem pokazały swoją wszechstronność zabaw...graliśmy nimi w kręgle. Czekamy na kolejne zajęcia ze świata robotów🤖🤓🤩
      

      

     ________________________________________________________________________________

     WIZYTA LOGOPEDY W GRUPIE "SŁONECZKA"

     28 kwietnia 2021r. dzieci z grupy  "Słoneczka" odwiedziła Pani Dyrektor naszego przedszkola i  jednocześnie Logopeda - p. Aneta Furman, która opowiadała na czym polega praca logopedy. Następnie prowadziła z dziećmi ciekawe zabawy językowe i oddechowe usprawniające ich narządy mowy. Dzieci bardzo chętnie wykonywały proponowane ćwiczenia.

       

     _____________________________________________________________________________________________

     DZIEŃ ZIEMI W GRUPIE SŁONECZEK I GWIAZDECZEK

     Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970r.  W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dzieci  z grupy SŁONECZEK obchodziły ten dzień przy współpracy ze Spóldzielnią Mieszkaniową "Wspólny Dom" w Żychlinie. 

      

     ___________________________________________________________________________ 

       „PRZEZ NIEBIESKIE OKULARY - AUTYZM MOIMI OCZAMI" 


      
         Drugiego kwietnia będzie obchodzony w całej Polsce Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia dzieci i dorośli włączają się w różne przedsięwzięcia, żeby okazać solidarność z dziećmi z autyzmem.

     By zbliżyć naszym przedszkolakom ten ogromny problem społeczny, wyjaśnić zaburzenia dzieci autystycznych, oswoić z faktem, że wśród nas żyją dzieci inne zamknięte we własnym świecie, ale nie gorsze od nas zorganizowano konkurs plastyczny.

     Komisja Konkursowa w składzie  Anna Królikowska – Bartczak,
     Renata Sitkiewicz, Magdalena Antosiak, przyznała następujące nagrody:

     Kategoria I: dzieci 3 - 4 letnie
     I MIEJSCE   -  Alicja Fijałkowska
     II MIEJSCE   -   Aleksandra Cieślak
      III MIEJSCE   -  Wojciech Kacprzak                            

     Kategoria II: dzieci 5 - 6 letnie
     I MIEJSCE   -   Lena Karolewska
     II MIEJSCE   -   Nikola Pietrzak
     III MIEJSCE   -  Maja Kucharska
     Wyróżnienia:
     Filip Nowicki, Paweł Maciak, Wojciech Jurkiewicz.
     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki za udział w konkursie.

      Największą jednak wartością jest odczuwanie empatii i zrozumienie inności,
     problemów dziecka dotkniętego autyzmem.

      

     Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom konkursu, a także rodzicom oraz nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do konkursu.
      

     Justyna Wiśniewska, Magdalena Kamińska
     ____________________________________________________________

      

     GRUPA GWIAZDECZKI - ZAJĘCIA Z OZOBOTAMI

     Grupę GWIAZDECZEK odwiedziły roboty „Ozoboty”. Zabrały one dzieci w niesamowitą przygodę poprzez rysowanie do programowania. Bawiliśmy się w programistów. Układaliśmy drogę z puzzli, po której jeździły robociki. Za pomocą kolorowych kodów, które malowały dzieci, robociki pokonywały trasę do serduszka „lewej dłoni”. Z niecierpliwością czekamy na więcej!

     Dziękujemy Pani Emilii Chabowskiej za udostępnienie Ozobotów.

      

     ____________________________________________________

     Pracowite PSZCZÓŁKI przygotowały Wielkanocne kartki dla pensjonariuszy DPS Pniewo

     i dla pacjentów Kutnowskiego Hospicjum

      

     ___________________________________________________

     21 marca PSZCZÓŁKI nie tylko świętowały dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień KOLOROWEJ SKARPETKI. Włączając się w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki chcemy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i wiemy, że pomimo swojej wady są podobni do nas- uczą się, bawią i chcą spełniać swoje marzenia!

      

     __________________________________________________________


     plakat.pdf


     ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LOGOPEDYCZNEGO 

     „LOGOPEDZIK”

       

     Europejski Dzień Logopedy przypada 6 marca. W tym roku Dzień Logopedy w naszym przedszkolu świętowaliśmy podczas zajęć indywidualnych i odbywających się w parach. Zorganizowany został również konkurs logopedyczny na pacynkę „Logopedzik”. Zrobione pacynki będą doskonałą pomocą dla dzieci, które uczą się poprawnej wymowy. Jury w składzie: Anna Królikowska – Bartczak, Ewa Wojciechowska miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż prace były przepiękne.

     Wyniki konkursu

     I miejsce – Stanisław Cieniewski

     II miejsce – Iga Pietrzak

     II miejsce – Antoni Lisiecki

     III miejsce – Vanessa Młynarczyk

     III miejsce – Mikołaj Grochocki

     Wyróżnienia:

     Antoni Jagodziński

     Szymon Biniewicz

     Filip Jaros

     Marcel Wypych

     Amelka Maciak

     Kacper Maciak

     Wiktoria Janczak

     Filip Śladewski

     Lena Gajda

     Kacper Maksiński

     Krystian Rudziński

     Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Logopeda Aneta Furman

     __________________________________________________________________________________

     ZDROWY UŚMIECH MAMY, BO O ZĘBY DBAMY -

     ŚWIATOWY DZIEŃ DENTYSTY W PRZEDSZKOLU.

     Jak często szczotkować zęby? Jak szczotkować? Co jeść żeby mieć zdrowy uśmiech? Jak często odwiedzać gabinet stomatologiczny? Na te i wiele innych pytań dzieci z grup ,,Pszczółki" i "Gwiazdeczki" szukały odpowiedzi podczas Światowego Dnia Dentysty, który obchodzony jest 5 marca.

      

      

     ____________________________________________________________________________________
      

     DZIEŃ DINOZAURA W GRUPIE "PSZCZÓŁKI" - 

     Z KALENDARZA ŚWIĄT NIETYPOWYCH

     26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. Dzieci z grupy PSZCZÓŁKI przeniosły się tego dnia w czasy prehistoryczne. Dzień ten obchodziły w celu przypomnienia sobie o istnieniu tych wyjątkowych stworzeń, ich zwyczajach i otoczeniu w jakim żyły. 
      

       

     _________________________________________________________________________________________
      

     SPOTKANIE Z WOLANTARIUSZEM ZE STOWARZYSZENIA "CZTERY ŁAPY"

     „Każde zwierzę zasługuje na miłość człowieka, ale nie każdy człowiek zasługuje na miłość zwierzęcia”

     W dniu 25.02.2021 roku gościliśmy w naszym przedszkolu wolontariusza ze Stowarzyszenia „Cztery Łapy” w Żychlinie Panią Matyldę Czaję.

     Pszczółki dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, co to za miejsce, w którym przebywają zwierzęta oraz jak można pomóc psom i kotom tam mieszkającym.

     W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka środków czystości dla zwierząt przebywających w Schronisku. Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w zbiórce oraz poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku. Radością napawa fakt, że tak wielu dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięło udział w tej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Najważniejszą lekcją dla dzieci było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Aby wiedzieli, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Ta wizyta to znakomity przykład tego, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku - by zaszczepić w dzieciach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest schronisko. 
     GORĄCO DZIĘKUJEMY !

          

     ŻABKI POMAGAJĄ PIESKOM

       

     ______________________________________________________________________________________
      
     GRUPA GWIAZDECZKI - PSTRYCZEK ELEKTRYCZEK
      Gwiazdeczki poznawały wiadomości o różnorodnych wynalazkach. Dużym zaciekawieniem cieszyły się zajęcia z zastosowania prądu elektrycznego. Niezapomnianym przeżyciem było wykonywanie mini latarek oraz wytwarzanie prądu z użyciem panela słonecznego i cytryny.
      
       
     __________________________________________________
      
     DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Z okazji Ich święta przedszkolaki wraz z wychowawczyniami przygotowały ciekawe przedstawienia. Dzieci prezentowały swoje umiejętności: recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz tańczyły dla KOCHANYCH BABĆ I DZIADKÓW.
      

              
     _______________________________________________
      

     Dzieci z  grupy Jeżyki i Pszczółki uczestniczyły w realizacji programu edukacyjno - profilaktycznego „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”, którego celem jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

     Aby pokazać palącym, że nie chcemy żeby przy nas palili, dzieci  przygotowały

     własne znaczki z zakazem palenia, które można nosić przypięte do ubrania lub powiesić na drzwi swojego pokoju.

      

     Szanowni Rodzice - w dużej mierze to od Was zależy, czy Wasze dzieci będą miały w przyszłości problem      z zażywaniem substancji psychoaktywnych, czy też nie. - bądźmy przykładem dla własnych Dzieci - nie palmy papierosów w ich obecności, a najlepiej nie palmy ich wcale!

      
      

      

      
     ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNYM KONKURSIE ORGANIZOWANYM
     PRZEZ KUTNOWSKI DOM KULTURY
      

     Kutnowski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników ptaków w wieku od 4 do 12 lat do udziału w konkursie plastycznym “Kolorowe ptaki naszych łąk“. Zachęć dziecko do narysowania, namalowania lub wyklejenia różnych gatunków ptaków, które możemy spotkać w parkach, lasach, na łąkach, nad jeziorami lub w najbliższym otoczeniu.

     Konkurs przeznaczony dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych:
     4 – 5 lat
     6 – 8 lat
     9 – 12 lat

     RODZICE SAMODZIELNIE WYSYŁAJĄ PRACĘ I ZGŁOSZENIE DZIECKA na adres mailowy: konkursy@kdk.net.pl do 18 marca 2021. Ogłoszenie wyników 21 marca 2021 na stronie Facebook Kutnowskiego Domu Kultury.

     W konkursie do wygrania nagrody rzeczowe ufundowane przez KDK.

     Koniecznie zapoznaj się ze szczegółami w regulaminie: Kolorowe ptaki naszych łąk – REGULAMIN


      

      
     W konkursie ZWIERZĄTKOWO organizowanego
     przez Kutnowski Dom Kultury
     nasze dzieci zajeły zaszczytne miejsca:
     I miejsce  - Wojciech Kacprzak - grupa Żabki
     III miejsce - Krystyna Wojciechowska - grupa Żabki
     III miejsce - Franciszek Bończak - grupa Jeżyki
     https://kdk.net.pl/zwierzatkowo-2021-konkurs-recytatorski-wyniki/
     ____________________________________________________________________________________
     SPOTKANIE Z FARMACEUTKAMI W GRUPIE PSZCZÓŁEK
     Kolejną ciekawą wizytą w naszej grupie w ramach poznawania zawodów było spotkanie z mamą Adasia Zieleniewskiego – Magdaleną Zieleniewską oraz Panią Karoliną Urbańską z zawodu farmaceutki. Inspiracją do rozmowy z naszymi gośćmi było przybliżenie dzieciom pracy farmaceuty. Pszczółki dowiedziały się na czym polega praca, że to nie tylko sprzedaż leków w aptece, ale także ich wykonywanie wg specjalnych receptur. Mogły porównać jak to było dawniej, a jak wygląda to dziś. Ważnym wątkiem rozmowy z dziećmi były zasady odnoszące się do zasady stosowania leków tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych . Ciekawym elementem tego spotkania była zabawa dydaktyczna – polegająca na odnajdywaniu specyfików, które można kupić w aptece i zastanawianie się do czego one służą. Na koniec panie pokazały dzieciom jak sporządzić roztwór do użytku zewnętrznego, pokazując wszystkie kolejne etapy. Dzieci mogły przez chwilę poczuć się jak prawdziwi farmaceuci i samodzielnie sporządzić miksturę. Na koniec zajęć dzieci wręczyły dyplomy i laurki, a Panie poczęstowały dzieci słodkimi witaminowymi misiami. Dziękujemy Paniom za poświęcony nam czas- to było bardzo ciekawe doświadczenie.
      
       
     __________________________________________________________________________________
      
      
                                   Program_przedszkolnej_edukacji_antytytoniowej.doc                                                                               

     Kącik logopedyczny

     Opóźniony rozwój mowy
        "Rodzice bardzo często niepokoją się, gdy ich normalnie fizycznie rozwijające się dziecko nie chce rozmawiać z rodzicami, rówieśnikami, opiekunami, ma mały zasób słów, albo nie mówi jeszcze wcale."   czytaj dalej:

     _________________________________________________________________
      
     BIEDRONKI UCZĄ SIĘ SEGREGOWAĆ ŚMIECI
      
        
     ______________________________________________
     ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

     Od kilkunastu lat 17 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Kota. To międzynarodowe święto, ustanowione ponad 30 lat temu we Włoszech. Ma na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz  uwrażliwienie społeczeństwa na kocie sprawy, w tym także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom. Nasze przedszkolaki z okazji tego dnia rozmawiały w jaki sposób można się opiekować kotami, po czym robiły papierowe kotki - w grupie popołudniowej, a nasze maluszki z grupy SŁONECZEK same udawały kotki.

      

     _______________________________________________________
      

     WALENTYNKI
     Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest również przez dzieci. Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni i radości z wspólnego przebywania. Z okazji Walentynek w przedszkolu nie brakowało wspólnych zabaw, zdjęć oraz tańców.
       

      

     DZIEŃ PIZZY W GRUPIE JEŻYKÓW

     9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. W naszym przedszkolu grupa Jeżyków również obchodziła ten smaczny dzień. Siedząc przy stolikach dzieci jadły pizzę. Mniam, mniam ale pyszne, dzieciom bardzo smakowało!

      

      
     __________________________________________________________________________________
      
     Regulamin konkursu plastycznego
     "PRZEZ NIEBIESKIE OKULARY - AUTYZM MOIMI OCZAMI"
     organizowanego z okazji zbliżającego się
     Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
      
      
     __________________________________________________________________________________________
      
     WIZYTA STRAŻAKÓW OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ
     Z ŻYCHLINA
     Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy funkcjonariuszy Ochotniczej Straży Pożarnej z Żychlina. Goście w ciekawy sposób przybliżyli przedszkolakom specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych oraz asyście podczas różnych akcji, Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie ratunkowe. Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa, oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.
      
     ________________________________________________________________
     VII KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

     31 grudnia w parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie odbył się koncert laureatów VII Konkursu Kolęd i Pastorałek. Koncert tak jak co roku był organizowany przez żychlińską parafię i Urząd Gminy z Żychlinie. W konkursie udział wzięło około 80 uczestników z całej Polski. Ze względu na pandemie eliminacje odbyły się on line. Jury nie miało łatwego zadania wyłonienia zwycięzców ze względu na dużą ilość nagrań i wysoki poziom umiejętności.

     Z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w kategorii „PRZEDSZKOLE” Adam Zieleniewski z grupy „Pszczółek” zajął III miejsce.

     GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

     
     _______________________________________________________________________________________
     Kącik logopedyczny
     Artykuł dla rodziców: 
     "Wpływ nowych technologii na rozwój mowy dzieci".
     
     

      Artykul_dla_rodzicow_-_wplyw_technologii_na_rozwo_mowy.pdf


     NIECH KULTURA ZAWITA DO NASZYCH DOMÓW....
     -cykl wydarzeń kulturalnych
     ZAPRASZAM DO ZAKŁADKI "PSYCHOLOG"
     
     

      

                                      

     Szczegóły konkursu w zakładce psycholog i na stronie Kutnowskiego Domu Kultury


     ŚWIĘTUJEMY BOŻE NARODZENIE

     Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. W dobrym przeżyciu świąt pomaga nam pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów. Dzieci w przedszkolu przygotowywały ozdoby na choinkę, piekły pierniczki, uczyły się śpiewać kolęd i pastorałek, poznawały różne zwyczaje bożonarodzeniowe. Dnia 22 grudnia 2020 roku dzieci z poszczególnych grup śpiewały kolędy, pastorałki oraz tańcem oddały chwałę nowonarodzonemu Panu Jezusowi. Piękne występy wprowadziły nas wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

             

     ______________________________________________________________________________________

      

     GRUPA "SŁONECZKA" - PIECZENIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNICZKÓW

     Dzieci z grupy „Słoneczek” zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły pierniczki. Przedszkolaki mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto. Bardzo się wszystkim podobało wykrawanie świątecznych kształtów przy pomocy foremek oraz dekorowanie barwnymi posypkami. Pierniczki wyszły piękne i bardzo pyszne.

         

     ______________________________________________________

     SUKCESY BIEDRONEK
     

     W konkursie Mam prawo do...na niebiesko Ludwik Gołębiowski z grupy Biedronek zdobył pierwsze miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

      

       

     _____________________________________________________________________________________

     KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA

     STOWARZYSZENIA HOSPICJUM KUTNOWSKIEGO

     Już po raz kolejny dzieci z naszego przedszkola przygotowały kartki świąteczne dla podopiecznych Stowarzyszenia Hospicjum Kutnowskiego. Kartki te zostały przekazane w tym tygodniu i jak się okazało wzbudziły radość nie tylko chorych, ale i personelu. Dekorują choinkę, parapety pokoi i stolików pacjentów.    

          

      


     KONKURS "MAM PRAWO DO ... NA NIEBIESKO"

     ROZDANIE NAGRÓD I DYPLOMÓW

            


      

      

                      W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „DZIECI UCZĄ RODZICÓW”, zapraszamy  naszych przedszkolaków do udziału w proekologicznym konkursie "Ja w świecie ekologii", realizowanego w ramach projektu "Mobilna Poradnia Ekologiczna".         Celem konkursu jest popularyzacja i promocja postaw proekologicznych, a także zachęcenie uczestników do rozwijania umiejętności plastycznych.

     Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej odwołującej się bezpośrednio do hasła przewodniego konkursu "Ja w świecie ekologii" oraz do szeroko rozumianej ekologii. Praca konkursowa musi być wykonana w formacie A4 (orientacja pozioma). Pracą konkursową może być rysunek, wyklejanka czy np. kolaż.

     Na autorów 10 najlepszych prac czekają edukacyjne nagrody.

     By zgłosić się do udziału w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ekoporadnia.eu, a następnie przesłać na adres e-mail: edu@crl.org.pl skan lub dobrej jakości zdjęcie wykonanej pracy. Zdjęcia i skany można również przesyłać w wiadomości prywatnej na profilu Centrum Rozwoju Lokalnego na Facebooku.

     Termin nadsyłania prac konkursowych: 28 grudnia 2020

     Wyniki konkursu: 31 grudnia 2020

     Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem dostępny jest na stronie: www.ekoporadnia.eu

     #JaWŚwiecieEkologii #MobilnaPoradniaEkologiczna

     Serdecznie zapraszamy do udziału!

      


     MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU 

          

     Dziś 7 grudnia nasze przedszkolaki odwiedził święty Mikołaj. Dzieci z niecierpliwością na Niego czekały. Przedszkolaki mówiły wierszyki, śpiewały piosenki, nie brakowało też tańców ze świętym Mikołajem. Było bardzo radośnie i wesoło. Święty Mikołaj obdarował wszystkie grzeczne dzieci małymi prezentami.

     ________________________________________________________________________________________

      

     WSPIERANIE ROZWOJU SPOŁECZNEGO DZIECKA 

     – bezpłatne warsztaty online dla rodziców

     DATA: 9 GRUDZIEŃ 2020

     Drodzy Rodzice,

     Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu ma przyjemność zaprosić Was na bezpłatne szkolenie on-line dotyczące wspierania rozwoju społecznego dziecka, które jest realizowane w ramach projektu FAS – Fine At School (numer projektu: 582954-EPP-1-2016-2-ES-EPPKA3-PI-POLICY). Głównym celem projektu jest zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki i promowanie różnorodności w środowisku uczenia się, zapewnienie edukacyjnego sukcesu dzieci w szkole podstawowej, w szczególności tych, które mieszkają na obszarach zagrożonych i/lub na obszarach o mniejszych możliwościach. Działania realizowane w ramach projektu mają zapobiegać przedwczesnemu kończeniu nauki i zachęcić uczniów do wyboru odpowiedniego kierunku studiów w przyszłości, jak również mają za zadanie promować poszanowanie różnorodności, tolerancji i włączenia w środowisko szkolne.

      

     Ramowy program warsztatów:

     1.     Etapy rozwoju społecznego dziecka

     2.     Przekonania oraz postawy wobec ludzi i świata  - ćwiczenia rozwojowe dla rodziców/opiekunów

     3.     Co jest ważne w mądrym wspieraniu rozwoju społecznego dziecka?

     4.     Pytania, wątpliwości, refleksje.


     Każdy uczestnik otrzyma po zakończeniu warsztatu materiały warsztatowe oraz zestaw ćwiczeń rozwojowych do zrealizowania z dzieckiem celem wsparcia Jego rozwoju emocjonalnego i kompetencji społecznych.

     Wszystkie osoby uczestniczące otrzymają certyfikat uczestnictwa w warsztatach.

     PROWADZĄCY:

     Dorota Piskorska - psycholożka, socjoterapeutka, tutorka, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Metody wspierania relacji międzyludzkich - coaching życiowy (UŁ); w latach 2008 -2014 socjoterapeutka w Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, psycholożka i socjoterapeutka w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 1 w Łodzi, tutorka podczas czterech edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, trenerka prowadząca warsztaty z programu polityki zdrowotnej pn. "Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dla dzieci i młodzieży".

     DATA: 9 GRUDZIEŃ 2020

     GODZINA: 17:00 – 19:30

     MIEJSCE: platforma Microsoft TEAMS (link do wydarzenia zostanie przesłany po rejestracji, najpóźniej na dwa dni przed planowanym szkoleniem)

     ZAPISY ON-LINE: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSemUrT_tUbwfK_CIS9nF1WFkcNKk6Zg1KrOH6j1uPfwbIWeUg/viewform

      

     Koordynator europejskich projektów edukacyjnych

     Centrum Europejskich Inicjatyw Edukacyjnych

     Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu

     Piotrkowska 278

     90-361 Łódź

     www.medyk.edu.pl 


     ROZTRZYGNIĘCIE KONKURSU

     „Mam prawo do… na niebiesko”

     Serdecznie dziękujemy za wszystkie zdjęcia. Niełatwo było wyłonić zwyciężcę.

     Dlatego też postanowiliśmy nagrodzić wszystkich, a wyszczególnić prace:

      

     I MIEJSCE dla Ludwika Gołębiowskiego z grupy Biedronki 

     II MIEJSCE dla BARTOSZA ŚMIGIELSKIEGO i ALEKSANDRA RADOSIEWICZA z grupy Słoneczka

      

     III MIEJSCE dla MARCELA WYPYCHA z  grupy Gwiazdeczki

     wyróżnienie dla:

     FILIPA SITKIEWICZA z grupy Biedronki - Przedszkole Samorządowe nr 1 w Żychlinie

     GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM.

     Składamy serdeczne podziękowanie dla Rodziców.

     Nagrody i dyplomy zostaną rozdane wkrótce...

     Anna Królikowska-Bartczak

     Edyta Matysiak


     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          

     Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Pluszowy Miś to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Dzieci w naszym przedszkolu bardzo miło i radośnie spędziły ten dzień.

     ________________________________________________________________________________

      

     GRUPA "GWIAZDECZKI" - DZIEŃ KREDKI

     Grupa "Gwiazdeczek" 23 listopada obchodziła Dzień Kredki. Dzieci dzięki kredkom potrafią wyrażać swoje emocje w różnych pracach plastycznych. Rysowanie również rozwija wyobraźnię, dlatego warto zachęcać dzieci do zabawy kredkami. Tego dnia w grupie było również dużo różnych zabaw z kredkami na dywanie. Dzieci świetnie się bawiły w Krainie Kredkolandii.

     ___________________________________________________________________

      

     GRUPA "JEŻYKI" - SPOTKANIE Z PANIĄ RENATĄ SITKIEWICZ I ROZMOWA NA TEMAT WARZYW, OWOCÓW I WITAMIN

      

     _____________________________________________________________________________________

      

     ZABAWY BIEDRONEK

     _______________________________________________________________________________________

      

     20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

     Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA.

     Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w  konkursie fotograficznym

     „Mam prawo do… na niebiesko”.

     Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przez siebie lub rodzica fotografii przedstawiającej dziecko w kontekście Praw Dziecka. Zdjęcie powinno zawierać elementy niebieskie   (przedmioty, garderobę, itp.) oraz napis wybranego Prawa Dziecka. Kolor niebieski został przyjęty jako symbol Praw Dziecka. Konkurs trwa od 10.11. do 25.11.2020 r.

     Uczestnicy konkursu i rodzice/prawni opiekunowie (członkowie rodzin) zapoznają się regulaminem konkursu, klauzulą informacyjną, wypełniają zgodę na udział dziecka w konkursie i odpowiednie oświadczenia (załączniki nr 1,2,3), a następnie odsyłają drogą elektroniczną w formie skanu lub zdjęcia wraz z fotografiami prac konkursowych na adres: abk1999@wp.pl. (do 25.11.2020).

      

     Szczegóły konkursu poniżej w regulaminie:

     Regulamin_Konkursu_Mam_prawo_do_..na_niebiesko_(1).doc

     Oświadczenie i zgody:

     mam_prawo_do_klauzula_oswiadczenia.doc


     JAK ZACHĘCAĆ DZIECKO DO SAMODZIELNOŚCI?

     Artykul_-_Jak_zachecac_dziecko_do_samodzielnosci.docx

     ___________________________________________________________________

     GRUPA "BIEDRONKI" - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     Listopad, to podobno smutny, deszczowy miesiąc - nie dla grupy "Biedronek". W czwartek 5 listopada obchodziliśmy, podobnie jak pozostałe grupy z naszego przedszkola, Dzień Postaci z Bajek a naszą grupę odwiedziły Księżniczki, Myszka Miki, Tygrysek i Batman. Ten dzień był bardzo wesoły i ciekawy.

     GRUPA "SŁONECZKA" - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     GRUPA "ŻABKI" - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     GRUPA "GWIAZDECZKI" - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     ________________________________________________________________________________

      

     GRUPA "PSZCZÓŁKI" - PASOWANIE NA STARSZAKA

     Dzień 5 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci z grupy „Pszczółek".
     Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na starszaka. 

     Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki , zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na starszaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania.

     ___________________________________________________________________________________________

      

     GRUPA "JEŻYKI" - PASOWANIE NA STARSZAKA

      

     _________________________________________________________________________________

      

     JESIENNE ZABAWY Z KASZTANAMI

     „ Kasztany”

     Zbieramy kasztany,

      robimy w nich dziurki,

     a wtedy je można nawlekać na sznurki.

     Tak robi się lejce,

      naszyjnik z korali.

     Kasztany, kasztany będziemy zbierali.

     Jesień - to kolorowe, szeleszczące liście, kałuże i kalosze, grzyby, wspólne wyprawy do parku  po „skarby” – szyszki, żołędzie, jarzębinę, liście   no i oczywiście kasztany. Kasztanów – jesiennych  skarbów nie może zabraknąć   w przedszkolu. Zabawy kasztanami oprócz małej motoryki (i dużej przy ich zbieraniu!) świetnie wspomagają  prawidłową integrację sensoryczną.

      Dzieci mogą je przekładać z ręki do ręki, łączyć z innymi masami (plasteliną, piórkami, wyławiać z wody, z piasku itd.), mogą również po nich chodzić. Kasztanowy dywan albo ścieżka sensoryczna to  świetne  połączenie zabawy i stymulacji zmysłów. Ludziki, zwierzątka, układanki, gry i zabawy usprawniają  małą motorykę i logiczne myślenie. Kasztanami bawiły się nasze babcie i bawią się nasze dzieci. Błyszczące, piękne dają niezliczoną ilość możliwości kreatywnego wykorzystania w zabawach i pracy z najmłodszymi.

     _________________________________________________________________________________

      

     GRUPA "JEŻYKI" -
     KONKURS NA MISTRZA PORÓWNYWANIA

     ___________________________________________________________________________

      

     ZABAWY RUCHOWE I GIMNASTYCZNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

     Zabawy_ruchowe_i_gimnastyczne.docx

     _____________________________________________________________________________

      

     JESIENNE SPACERY PRZEDSZKOLAKÓW

     Jesień to piękna, kolorowa i wyjątkowa pora roku stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata. Doskonale o tym wiedzą  przedszkolaki z grupy  II „Żabki” dlatego  korzystają z pięknej, słonecznej pogody i spacerują  po parku  i  w okolicy przedszkola .  

     W trakcie  spacerów nie tylko  podziwiają piękno jesiennej przyrody,  ale także odkrywają  zachodzące  w niej zmiany: opadające  z drzew kolorowe liście, kasztany, żołędzie. Taki spacer to okazja do radosnej zabawy  i doskonała   lekcja przyrody,  podczas której dzieci m.in. poznają nazwy drzew, ich  budowę, uczą się rozpoznawać liście.  Zebrane podczas spacerów  jesienne skarby  stały się ozdobą  przedszkolnego kącika przyrody. Później zostaną  wykorzystane do różnorodnych zabaw oraz prac plastycznych.

     ______________________________________________________________________

      

     ZABAWY RUCHOWE Z PEDAGOGIEM
     W GRUPIE "BIEDRONEK"

       

     Zabawy ruchowe są stałym elementem dnia każdego przedszkolaka. Są one bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju psychoruchowego, zachowania dobrego zdrowia fizycznego a także świetnym pretekstem by zintegrować grupę, nauczyć dzieci podstawowych zasad współpracy i podejmowania zgodnego działania na rzecz osiągnięcia konkretnych celów. Dzieci z grupy "Biedronek" podczas kolejnych zabaw z pedagogiem, tym razem z elementem rywalizacji, uczyły się wygrywać na uczciwych zasadach i godnie przyjmować przegraną.

     ___________________________________________________________________________

      

     JAK MĄDRZE CHWALIĆ DZIECI?

     Jak_madrze_chwalic_dzieci.docx

     ____________________________________________________________________________________

      

     DZIECI W  GRUPIE "SŁONECZKA" POZNAJA ZAWODY POLICJANTA, LEKARZA I STRAŻAKA

           

     _______________________________________________________________________

      

     JESIENNE PRACE PLASTYCZNE W GRUPACH;

      GWIAZDECZEK I JEŻYKÓW

      

     __________________________________________________________________

      

     CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE W GRUPIE BIEDRONEK

     Bogacenie wiedzy dzieci o zdrowiu własnym i innych, tworzenie warunków do promowania zdrowego stylu życia oraz nabywanie umiejętności dbania o zdrowie to podstawa edukacji zdrowotnej dziecka w przedszkolu. Dlatego każdy przedszkolak z grupy "Biedronek" Wam powie jak dbać o zdrowie. W tym miesiącu, jak i poprzednim, w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli "Czyściochowe Przedszkole" w naszej grupie odbyły się zajęcia prowadzone przez pedagoga Panią Renatę Sitkiewicz, Smok Obibok z Panią Anną Kmieciak uczył nas jak dbać o higienę jamy ustnej i myć zęby a podczas cyklicznych zajęć z wychowawcą poznawaliśmy wartości odżywcze warzyw i owoców.

     CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE W GRUPIE GWIAZDECZEK

     __________________________________________________________________________________-

      

     Dzień chłopaka w naszej Szkole | SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. ARMII KRAJOWEJ W SIERPCU

     W naszym przedszkolu już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodzin, czy przedszkola.

     Dzieci w grupie "Słoneczek", "Żabek", "Biedronek", "Gwiazdeczek", Pszczółek" i "Jeżyków" świętowały

     "Dzień Chłopaka"    

     W środę – 30 września dziewczynki z grupy "Żabek" głośno zaśpiewały wszystkim fajnym chłopakom z grupy „sto lat”, złożyły życzenia, obdarowały upominkami, mocnymi uściskami i włożyły  na głowy  przygotowane dzień wcześniej korony. Wiemy jak bardzo ważny jest ruch i sprawność fizyczna, dlatego też ten dzień był pełen sportowych konkurencji. Nasi chłopcy to uwielbiają. Wszystkie dzieci brały udział we wspólnej zabawie. Nie zabrakło tańców, śpiewów,  zabaw z  balonami i słodkiego „co nieco”. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

      Natomiast w grupie  "Biedronek" chłopcy otrzymali od wychowawcy Dyplomy Super Chłopaka a dziewczynki wręczyły kolegom własnoręcznie malowane postacie Supermana. Chłopcy ustrojeni w  "złote " korony zasiedli na specjalnie dla nich ozdobionych krzesełkach. Nie brakło wspólnej zabawy i pląsów przy muzyce.

     ___________________________________________________________________________

      

     WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE


     Wychowanie patriotyczne rozpoczyna się już od progu rodzinnego i towarzyszy dzieciom również w przedszkolu. W procesie kształtowania u dzieci obrazu Ojczyzny ważną rolę odgrywa przybliżenie symboli narodowych. Dzieci z grupy "Biedronek" z przejęciem i dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których techniką wydzierania wykonały flagę Polski. To duży krok do kształtowania więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej.  

     __________________________________________________________________________________

      

     DZIEŃ APTEKARZA

     Z okazji zbliżającego się Dnia Aptekarza nasze pracowite Pszczółki przygotowały laurki dla miejscowych farmaceutów. Dzieci włożyły ogrom pracy i zaangażowania. Z okazji tej wszystkim Farmaceutom i Aptekarzom życzymy wielu sukcesów osobistych i zawodowych oraz wytrwałości w pełnieniu tak odpowiedzialnej misji, jaką jest dbanie o zdrowie pacjentów. 

     ___________________________________________________________________________

      

     Podziękowanie dla Stowarzyszenia "Hospicjum Kutnowskie"


     W naszym przedszkolu podejmujemy działania służące kształtowaniu wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz chęci niesienia pomocy potrzebującym. Dzieci z grupy "Biedronek", "Gwiazdeczek", "Pszczółek i "Jeżyków" samodzielnie przygotowały dla podopiecznych i pracowników Stowarzyszenia "Hospicjum Kutnowskie" kolorowe prace plastyczne. W ten sposób wszystkim chorym życzymy dużo zdrowia, siły do walki i uśmiechu na twarzy mimo przeciwności losu a pracownikom wytrwałości oraz niegasnącej pasji.

     __________________________________________________________________________________

      

     Zdrowe zęby - zdrowy uśmiech

      

       

     W poszczególnych grupach naszego przedszkola we wrześniu odbywały się spotkania z panią Anną Kmieciak – asystentką stomatologiczną. Pani Ania opowiadała dzieciom jak należy dbać o higienę jamy ustnej i jaka jest najlepsza technika mycia zębów. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem dzieląc się własnymi doświadczeniami z pobytu u stomatologa
     i wiedzy na temat mycia zębów oraz dbania o nie. Wszystkie obecne dzieci miały okazję oswoić się z panią w fartuchu oraz kilkoma narzędziami dentystycznymi znajdującymi się w gabinecie stomatologicznym. Dzieci utrwaliły też wiadomości na temat tego, co korzystnie wpływa na zdrowie zębów, a co doprowadza do ich próchnicy. Oprócz teorii nasi milusińscy doskonalili też swoje umiejętności praktyczne związane z dokładny i starannym myciem zębów na specjalnym modelu szczęki za pomocą szczotki manualnej i elektrycznej. Na zakończenie spotkania  dostały mały upominek w postaci naklejki .

     _______________________________________________________________________________

      

     Próbny alarm przeciwpożarowy

     W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszym przedszkolu w dniu 24.09.2020 roku zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i dzieci z budynku szkoły. Decyzję o zorganizowaniu próbnej ewakuacji podjęła Pani Dyrektor. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań  w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. 

     W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie przedszkolaki i personel obecny w budynku. Na umówiony sygnał dźwiękowy i głosowy, zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek szkoły wyjściami ewakuacyjnymi. Wszyscy udali się na umówione miejsce zbiórki.

     Na kilka minut wszystkie sale, pomieszczenia administracyjne, kuchenne i gospodarcze pozostały puste. Cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

     ________________________________________________________________________

     Dobre samopoczucie, niwelowanie stresu i dobra zabawa - to priorytety na początku roku szkolnego. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa oraz wakacjami dzieci z grupy "Biedronek" już od pierwszych dni w przedszkolu uczestniczą w różnych zabawach np. "Imiona" "Wiele nas łączy" "Kogo brakuje" z chustą animacyjną aby się lepiej poznać; "Przejdź przez tunel" zabawach ruchowych aby nauczyć się pokonywać różne trudności a także innych, które wpływają na proces komunikowania się w grupie, eliminują stresy i bariery.

      

     ZABAWY W GRUPIE JEŻYKÓW

     ZABAWY NA PLACU ZABAW W GRUPIE GWIAZDECZEK

      

     ________________________________________________________________      

     Jesteśmy bezpieczni na drodze 
     Dzieci 4 letnie z grupy II „ Żabki” podczas wycieczki poznawały proste zasady pieszego ruchu drogowego. Obserwowały jadące pojazdy, rozpoznawały znaki drogowe i ćwiczyły umiejętność przechodzenia przez ulicę po pasach.

     _____________________________________________________________________________________________

     Dzień Przedszkolaka

     Co roku, w całej Polsce najmłodsze dzieci obchodzą swoje święto - "Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka", który ma również swój hymn znany wszystkim przedszkolakom. Ten szczególny dzień obchodziliśmy 21 września. Nasze przedszkolaki przeszły kolorowym korowodem wokół szkoły. Zapoznały się również ze swoimi prawami - tak ważnymi w życiu każdego człowieka - oraz obowiązkami, czyli "kodeksem dobrego zachowania się". Było wesoło i kolorowo. Nie brakowało uśmiechu i radości. Na zakończenie panie złożyły wszystkim przedszkolakom życzenia i wręczyły małe upominki.