ZASADY ZACHOWANIA PODCZAS SPOTKAŃ ON-LINE

1.Zachowaj kulturę osobistą w mowie i piśmie, np. stosuj zwroty typu: „dzień dobry”, „do widzenia”, „czy mogę…”, „proszę powtórzyć…”, „potrzebuję pomocy…”, „mam problemy techniczne…” itp.

2. Przed lekcją załatw swoje potrzeby, np. zjedz, skorzystaj z toalety.

3. Wyłącz wszystko, co może Cię rozpraszać oraz przeszkadzać Twoim koleżankom, kolegom i nauczycielowi, np. telewizor, radio, telefon, gry itp. Poproś domowników, aby Ci nie przeszkadzali!

4. Bądź przygotowany do zajęć. Przygotuj sprzęt (np. komputer, laptop, tablet) książki, zeszyty, ćwiczenia, przybory szkolne itp. Zadbaj też o wygodne i czyste miejsce do pracy.

5. Lekcję rozpoczyna i kończy nauczyciel. Dołącz do lekcji rozpoczętej przez nauczyciela. Spotkania wideo na czacie odbywają się zgodnie z tygodniowym planem lekcji. Zawsze czekaj na rozpoczęcie lekcji 2 – 3 minuty przed czasem.

6. Czat przedmiotowy traktuj poważnie. To nie spotkanie towarzyskie, to narzędzie pracy. Nauczyciel widzi wszystko, co tu umieszczasz. Nie czatuj z kolegami, to nie czat prywatny.

7. Mikrofony w czasie zajęć są wyłączone. Włączasz je, kiedy nauczyciel Cię o to poprosi. Jeśli chcesz coś powiedzieć, włączasz mikrofon na chwilę.

8. Wszystko, co zamieszczasz w sieci, NIE ZNIKA – zostaje! Obrażanie, dokuczanie, poniżanie = HEJT. To przestępstwo! Szanuj rówieśników i nauczyciela.

9. Nagrywanie, kopiowanie, upublicznianie wizerunku nauczyciela bądź kolegów to także przestępstwo! Jeżeli ktoś narusza Twoją prywatność, zgłoś to nauczycielowi.