Nawigacja

Psycholog

PSYCHOLOG

Boże Narodzenie...

Życzę Wam, drodzy Uczniowie i Rodzice, aby ten wyjątkowy czas upłyną w radosnym nastroju oraz był wypełniony spokojem i zdrowiem.

         Niech marzenia wypowiedziane przy wigilijnym stole zrealizują się                  

w nadchodzącym Nowym Roku.


 

UPRZEJMIE INFORMUJĘ,

ŻE W OKRESIE NAUKI ZDALNEJ PSYCHOLOG

PRACUJE CODZIENNIE W SYSTEMIE STACJONARNYM.

W RAZIE POTRZEBY KONTAKTU

ZAPRASZAM!!! 

(po uprzednim kontakcie telefonicznym)


HEJT WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY –

SPOT MSWIA SKIEROWANY DO RODZICÓW

Hejt ukrywa się pod maską nienawiści, kompromitowania, obrażania, znęcania się i dręczenia. I teraz uważaj: Twoje dziecko może być ich ofiarą. Albo sprawcą”. To fragment spotu MSWiA skierowanego głównie do rodziców. Jest w nim mowa o tym jak ważna jest uwaga na to, co dzieje się z dzieckiem. Niezmiernie istotna jest również rozmowa oraz zdrowa kontrola.

Spot powstał w ramach realizacji "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".

Należy pamiętać, że bardzo łatwo można stać się zarówno ofiarą, jak i sprawcą hejtu. Negatywne i agresywne komentarze oraz wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób w internecie, mogą dotknąć każdego z nas. Jak się wtedy zachować, gdzie szukać wsparcia i jak go udzielić ofiarom hejtu? Co zrobić, gdy sprawcą jest nasze dziecko? W poszukaniu odpowiedzi na te pytania ma pomóc prezentowany spot profilaktyczny. Jest on skierowany głównie do rodziców i opiekunów. Ostrzega i wskazuje, by trzymać rękę na pulsie, rozmawiać z dzieckiem i uważać, bo hejter może atakować także w szkole, na treningu, na osiedlu. W nagraniu odnajdziemy również numery telefonów, pod którymi znajdziemy pomoc, jeśli nie wiemy jak postępować lub nie radzimy sobie z sytuacją.

www.liniadzieciom.pl

Telefony zaufania:
800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
800 121 212 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

 spot MSWIA:       226-123418.mp4

 


 

      Stres szkolny - objawy, przyczyny, skutki, reakcje na stres

Szkoła wywołuje jeden z podstawowych rodzajów napięcia emocjonalnego, który towarzyszy niejednemu dziecku czy nastolatkowi. Wiąże się z koniecznością adaptacji do nowego środowiska (podstawówki, gimnazjum, liceum), sprawdzaniem wiedzy, wywoływaniem do tablicy, udzielaniem odpowiedzi, egzaminami, zbyt dużą ilością materiału, ale także z lękiem przed srogim nauczycielem czy niechęcią ze strony kolegów z klasy. Jak dzieci reagują na stres szkolny? Jakie są konsekwencje sytuacji stresowych, doświadczanych przez uczniów? Czym grozi nadmiernie odczuwany stres w szkole i jak sobie z nim radzić?

Do najpopularniejszych źródeł stresu związanego ze szkołą zalicza się:

 • strach przed sprawdzaniem wiedzy,
 • wywołanie do tablicy przez nauczyciela,
 • sprawdzian,
 • kartkówka,
 • egzamin,
 • sposób odpytywania służący jedynie demaskowaniu niewiedzy ucznia,
 • lęk przed oceną niedostateczną,
 • rozliczanie z ocen na wywiadówkach i w domu,
 • zbyt duża ilość nauki,
 • zbyt obszerne programy nauczania obfitujące w wiele zbędnych szczegółów,
 • brak czasu na relaks i odpoczynek,
 • kontakty z rówieśnikami,
 • brak momentów potrzebnych na regenerację sił w trakcie zajęć szkolnych,
 • zbyt trudne, niezrozumiałe i obszerne prace domowe,
 • rzeczywistość klasowa,
 • konieczność siedzenia w jednym miejscu,
 • nieustanne bycie w polu widzenia nauczyciela,
 • hałas,
 • zła organizacja zajęć,
 • bałagan,
 • nieestetyczne sale lekcyjne,
 • brak pomocy dydaktycznych,
 • brak dyscypliny;
 • negatywna postawa nauczyciela,
 • obawa przed odrzuceniem ze strony rówieśników,
 • brak akceptacji w klasie,
 • przemoc psychiczna,
 • przemoc fizyczna.
 • Zapraszam do obejrzenia filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=7Tg81LhIFTU


 Radzeniu sobie z nadmiernym lękiem przed koronawirusem?

 

INFORMUJMY!

Przede wszystkim należy zacząć od rozmowy na temat tego czym jest koronawirus?

A dlaczego warto z dziećmi o tym rozmawiać?

Bo one, tak samo jak my, chcą wiedzieć co się dzieje. Nazwa koronawirus nic im nie mówi, choć początkowo cieszą się, że nie muszą chodzić do szkoły, to stopniowo zaczynają się zastanawiać ,,dlaczego ?”.

Należy podkreślić, że często najsilniejsze są lęki przed tym, co nieznane. Dla przykładu, pójście do nowej szkoły, czy na pierwszą wizytę w poradni jest stresujące, bo dzieci nie wiedzą, co tam je czeka, co będą robić czy jakie osoby spotkają. Jeśli do tego zbiorą jeszcze nieprawdziwe informacje od kolegów, to lęk będzie jeszcze silniejszy.

Nie można dzieci zostawić bez informacji albo doprowadzić do sytuacji, w której same będą poszukiwały tej wiedzy. Po pierwsze, nie mamy wtedy kontroli nad tymi wiadomości.
A przecież w mediach są informacje, które mogą niepotrzebnie wystraszyć („na pewno już jesteś zakażony”) lub być nieprawdziwe („wszyscy umrzemy”).

Co najważniejsze, rzetelne informacje dostarczą dzieciom informacji, co mogą robić w tej sytuacji, a czego nie. To szczególnie ważne przy starszej młodzieży, która bagatelizuje problem i, mając wolne ( koronaferie ) chce spędzić ten czas z koleżankami i kolegami.

Jeszcze jednym ważnym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa, które dzieci uzyskują widząc, że sytuacja jest opanowana przez dorosłego. Mam tu na myśli, że opiekun wie, co to za choroba, jak się objawia i co należy robić,
a więc dziecko ma w nim oparcie.

W celu przeprowadzenia takiej rozmowy polecam:

Film ze strony: https://twitter.com/i/status/1238460731823177728 dla starszej młodzieży lub poradnik ze strony: https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf - dla młodszych.

Na koniec zawsze zapytajmy dziecko, czy coś jest dla niego niezrozumiałe lub czy o coś jeszcze chce zapytać. Zapewnijmy je także, że może to zrobić w każdej chwili. Dzięki temu dziecko nie będzie szukać informacji na własną rękę.

Podsumowując – informując dziecko:

 1. Kontrolujemy przepływ informacji.

 2. Zmniejszamy lęk przed nieznanym.

 3. Pokazujemy, że dorosły ma wiedzę, a to powoduje poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

 4. Powodujemy, że dzieci wiedzą co robić i czego należy unikać.

 5. Zmniejszamy ilość zachowań zagrażających zakażeniu.

 6. Dajmy możliwość zadania pytań.

 

INFORMACJA POWINNA BYĆ:

 1. Krótka, ale treściwa.

 2. Dostosowana do wieku dziecka.

 3. Przekazana spokojnym głosem i w bezpiecznej atmosferze.

 4. Wyjaśniać trudne i niezrozumiałe dla dziecka pojęcia, które już usłyszało.

 

PSYCHOEDUKACJA NA TEMAT LĘKU

Bardzo ważnym, kolejnym krokiem jest porozmawianie z dzieckiem o tym, co się z nim dzieje i co odczuwa. Tutaj najpierw warto zapytać je o to i dać czas na to. Nie możemy zakładać z góry, że nasze dziecko się bardzo boi, bo jeśli to nieprawda, to może zacząć myśleć, że powinno się bać. Dzieci mogą odczuwać również, np. złość związaną z tym, że nie mogą widywać się z kolegami. A nawet jeśli czują lęk, to również warto doprecyzować z czym on jest związany, bo np. może się bać zaległości ze szkoły, a nie zachorowania i związanych z tym konsekwencji.

Kiedy już ustalimy, co tak naprawdę czuje dziecko, to warto porozmawiać z nim o tym uczuciu.

W przypadku lęku przykładowa rozmowa może wyglądać następująco:

Każdy człowiek doświadcza różnych emocji w różnych sytuacjach, np. jeśli idziemy na lody, to co czujesz? (tu dajemy czas na odpowiedz), a jeśli się przewrócisz? (tu dajemy czas na odpowiedź). Podobnie są takie sytuacje, w których odczuwamy lęk. Zazwyczaj jest to pożyteczna i ochronna emocja, która ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, np. dzięki temu, że denerwujesz się przed sprawdzianem, uczysz się na niego, a w przypadku koronawirusa myjesz ręce, czy nie chodzisz do szkoły. Kiedy jednak jest go zbyt dużo, to utrudnia nam on normalne funkcjonowanie i dlatego chcę Ci pomóc sobie z nim radzić.

 

OGRANICZ DOPŁYW INFORMACJI

Należy ograniczyć napływ informacji o koronawirusie. Nie słuchajmy całymi dniami serwisów informacyjnych i nie rozmawiajmy tylko o tym czy z dzieckiem, czy w jego obecności. Nie zmniejszymy lęku ani u siebie, ani u dziecka jeżeli życie rodziny będzie „kręciło się” tylko wokół koronawirusa.

Nie przekazujmy także dziecku informacji o tym, ile osób choruje czy umarło w Polsce, czy na świecie. Raz, że młodsze dzieci mogą mieć problem z wyobrażeniem sobie tego, a dwa, że może to zwiększać lęk. Co więcej taka informacja nic mu nie da. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko już wie albo pyta o to. Jednak mówmy wtedy ogólnie, np. jest takich osób trochę/parę i zmieńmy temat, aby przekierować uwagę dziecka.

Podsumowując - ogranicz dostęp do informacji w domu:

 1. Nie oglądajmy cały dzień serwisów informacyjnych.

 2. Nie rozmawiajmy w domu tylko o koronawirusie, szczególnie ograniczmy takie rozmowy z partnerem
  w obecności dziecka.

 

ZAGOSPODARUJ CZAS DZIECKA

Dla ogólnego rozwoju dziecka i zachowania stałego trybu funkcjonowania warto ustalić z dzieckiem plan dnia. Powinien on zawierać informacje o stałych porach wstawania i kładzenia się sapać, a także czas przeznaczony na naukę i przyjemności.

Przede wszystkim należy ustalić jak będzie wyglądał dostęp do urządzeń elektronicznych. To nie jest czas, w którym dziecko ma siedzieć całe dnie przed komputerem. Po pierwsze, wpływa to bardzo negatywnie na zdolności koncentracji, nadmiernie pobudza, a po drugie grozi uzależnieniem w przyszłości. Dodatkowo grozi, że do dziecka będą cały czas docierać informacje o koronawirusie, które spotęgują jego lęk.

Jeżeli dziecko będzie miało taki harmonogram, to nie będzie miało czasu na rozmyślenie i lęki. Co więcej, zapobiegnie to wielu kłótniom, szczególnie dotyczącym odrabiania pracy domowej. Łatwiej mu będzie także wrócić do szkoły.

 

POKAŻ, ŻE MOŻE TO BYĆ PRZYJEMNY CZAS

Warto dać dziecku dobry przykład i pokazać, że to nie jest czas tylko koronawirusa i lęku z nim związanego. Wykorzystajmy wolne od szkoły, a często także i pracy, aby zintegrować rodzinę i na nowo się poznać, spędzając miło czas.

Grajmy w gry planszowe, słowne, rebusy, kalambury, układajmy puzzle, rozmawiajmy i angażujmy się
w zainteresowania dziecka.


JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O KORONAWIRUSIE?

Pandemia koronawirusa wzbudza strach i panikę nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Ograniczenia nałożone przez polski rząd – w tym zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków, wielu placówek kultury i zalecenia, aby pozostać w domu – choć są konieczne, mogą rodzić niepokój, a nawet bunt wśród młodzieży.

                Jak_rozmawiac_z_dziecmi_o_koronawirusie(1).doc


 

Zachęcam do zapoznania się z filmem edukacyjnym  Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dot. zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii:

https://photos.google.com/share/AF1QipNDh2yS_kI0QlNatu4fFi6Z0LYt-LN1ifxYt1b7pGUL9WuFQ32rRiWxRGEPhXE_oQ?key=S1owZnBqLWttNThYeHQxM0xHSzdHQTJ3UXYyaTl3
 


Samodzielne dziecko w sieci

- jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Social media i dostęp do Internetu są od lat istotnym elementem naszego życia i obecnie każdy znajdzie w nich coś dla siebie niezależnie od wieku. Wśród wszystkich użytkowników Internetu stale powiększa się liczba tych najmłodszych. Według danych operatora sieci Play, aż 80 proc. dzieci używa smartfonów samodzielnie. Wobec tego naturalne jest, że 8 na 10 opiekunów odczuwa zwiększoną potrzebę ochrony swoich pociech w sieci. Co więc mogą zrobić rodzice, by zapewnić swoim dzieciom bezpieczne korzystanie z sieci?

Możliwości jakie daje nam Internet są niemalże nieograniczone, a dzieci coraz chętniej i odważniej z nich korzystają. Wiedzeni naturalną ciekawością najmłodsi coraz częściej samodzielnie korzystają z aplikacji mobilnych, grają w gry, oglądają materiały video i poruszają się w sieci. Korzystanie z Internetu, jak wiadomo, oznacza rozrywkę, kontakt z rówieśnikami, ale może również wiązać się z  potencjalnym ryzykiem. Poznajcie praktyczne porady, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o samodzielności, nauczyć je bezpiecznego poruszania po wirtualnym świecie oraz jak chronić nasze pociechy przed zagrożeniami w Internecie i poza domem. 

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/samodzielne-dziecko-w-sieci-jak-zadbac-o-jego-bezpieczenstwo


 

ANNA KRÓLIKOWSKA-BARTCZAK

GODZINY PRACY

poniedziełek 7.30 - 13.00

wtorek 7.30 - 12.00

środa 7.30 - 14.30

czwartek 7.30 - 12.00

piątek 8.00 - 15.30

 

 

Świetlica

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żychlinie, ul. Żeromskiego 8
  99-320 Żychlin, ul. Żeromskiego 8
 • 24 351-20-47

Galeria zdjęć