SZKOLNY PROGRAM
WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2
IM. JANA PAWŁA II
W ŻYCHLINIE
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…),
ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
JAN PAWEŁ II
ROK SZKOLNY 2020/2021
I. WPROWADZENIE
Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice. Nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka, żyje nie tylko z drugim, ale i dla drugich.
Wychowanie to proces wspomagania człowieka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.
Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.
Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.
Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, aby panowało poczucie przynależności do grupy (klasy, szkoły), którą łączą więzi koleżeństwa i przyjaźni.
Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, psychologiem, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły i wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Program wychowawczo-profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:
Przy realizacji programu wychowawczo-profilaktyczny w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie szczególny nacisk kładziony będzie na:
II. PODSTAWA PRAWNA
III. PODSTAWOWE ZASADY REALIZACJI SZKOLNEGO PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO OBEJMUJĄ:
Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom, rodzicom i nauczycielom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.
Celem oddziaływań wychowawczo - profilaktycznych w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę, posiada następujące cechy:
VI. CELE SZCZEGÓŁOWE:
Działalność wychowawcza w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:
Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.
Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:
Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.
Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:
Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
Działalność profilaktyczna obejmuje:
Działania te obejmują w szczególności:
VII. Struktura oddziaływań wychowawczych
VIII. Kalendarz uroczystości szkolnych w roku szkolnym 2020/2021
Organizacja wymienionych uroczystości szkolnych będzie uzależniona od stanu epidemiologicznego obowiązującego w danym okresie oraz zaleceń MEN i Głównego Inspektora Sanitarnego
Szkoła jest miejscem, do którego chętnie przychodzi zdecydowana większość uczniów. Panuje w niej dobra atmosfera, uczniowie w większości mają dobre relacje z kolegami/koleżankami, jak również z nauczycielami, na których pomoc mogą liczyć. Dane uzyskane podczas diagnozy pozwalają stwierdzić, że przeważająca większość uczniów - 98,05 % - czuje się bezpiecznie na terenie szkoły. W szkole są jasno określone zasady postępowania sprzyjające bezpieczeństwu uczniów. Uczniowie znają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, posiadają wiedzę o zagrożeniach pochodzących z sieci.
Pytani uczniowie wiedzą, do kogo mogą zwrócić się po pomoc w przypadku poczucia zagrożenia fizycznego lub psychicznego. Zgodnie z zaleceniami MEN w szkole została uruchomiona „Skrzynka na sygnały”, do której w sposób anonimowy uczniowie oraz rodzice mogą zgłaszać wszelkie niepokojące sygnały związane z bezpieczeństwem uczniów.
Uczniowie mają możliwość pokazania swoich umiejętności i mocnych stron przed przyjaciółmi. W tym zakresie otrzymują wsparcie ze strony nauczycieli, którzy stwarzają warunki do osiągania przez uczniów sukcesów. Wychowawcy we współpracy z psychologiem i pedagogiem szkolnym diagnozują stan emocjonalny uczniów. Uczniowie ze zdiagnozowanymi potrzebami w tym zakresie otrzymują pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a w razie konieczności są kierowani na dalsze badania specjalistyczne. Uczniowie mają zaufanie do swoich wychowawców, do psychologa i pedagoga, innych nauczycieli, do dyrekcji szkoły – dzielą się swoimi problemami, zgłaszają się po pomoc w razie poczucia zagrożenia fizycznego lub psychicznego. Uczniowie angażują się w działalność na rzecz klasy, szkoły i środowiska lokalnego – biorą udział w uroczystościach na szczeblu szkolnym i lokalnym, reprezentują szkołę w konkursach i zawodach sportowych, współorganizują imprezy klasowe, co pozytywnie wpływa na proces integracji zespołów klasowych; chętnie włączają się w działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza – organizowane były: zbiórka żywności, zbiórka plastikowych korków i makulatury, zbiórka karmy dla zwierząt.
Przeważająca większość badanych uczniów czuje się akceptowanych w swoich zespołach klasowych oraz odczuwa , ze jest lubiana przez koleżanki i kolegów. Zdecydowana większość ankietowanych może liczyć na pomoc koleżeńską swoich klasach. Przeważająca większość pytanych uczniów określa własną osobę jako pewną siebie oraz uznaje się za szczęśliwych.
Podczas przeprowadzanej diagnozy zdefiniowane zostały następujące czynniki chroniące:
Zdiagnozowano następujące czynniki ryzyka:
Mapa środowiskowa czynników chroniących i czynników ryzyka w szkole |
||||
Grupy czynników |
Czynniki chroniące |
Czynniki ryzyka |
||
Czynniki chroniące wynikające z diagnozy |
Rekomendacje |
Czynniki ryzyka wynikające z diagnozy |
Rekomendacje |
|
Czynniki rodzinne |
|
|
|
|
Czynniki rówieśnicze - relacje z rówieśnikami |
|
|
|
|
Czynniki związane ze szkołą oraz środowiskiem lokalnym |
|
|
|
|
Czynniki indywidualne, tzw. kapitał życiowy |
|
|
|
|
Diagnoza czynników chroniących i czynników ryzyka występujących w środowisku szkolnym jest podstawą podejmowania działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej.
Rodzaj działalności |
Działania |
Działalność wychowawcza - prowadzenie działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganie ucznia w jego rozwoju. |
|
Działalność edukacyjna - stałe poszerzanie i ugruntowywanie wiedzy i umiejętności z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. |
|
Działalność informacyjna - dostarczanie rzetelnych i aktualnych informacji na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych. |
|
Działalność profilaktyczna - realizowanie działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej |
|
Przytoczone dane z badań wskazują, że należy położyć nacisk na kształtowanie wspierającego środowiska szkolnego, rozwijanie kompetencji wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli, przebudowę relacji interpersonalnych w szkole, przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom, kształtowanie postaw akceptujących różnorodność, tworzenie warunków do otwartego dialogu i skutecznej współpracy kadry pedagogicznej z rodzicami i uczniami, działań rozwijających profilaktykę rówieśniczą i profilaktykę zintegrowaną. Realizacja tych celów wymaga prowadzenia stałych, konsekwentnych, kompleksowych działań w środowisku lokalnym i szkolnym, budowania koalicji, współpracy między różnymi instytucjami.
X. SZCZEGÓŁOWE CELE WYCHOWAWCZE DO REALIZACJI W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:
Zadania profilaktyczne programu to:
XI. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
SFERA |
Zadania |
Forma realizacji |
Osoby odpowiedzialne |
Termin |
INTELEKTUALNA |
Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów |
Przeprowadzanie w klasach diagnoz i ankiet wstępnych, obserwacje podczas bieżącej pracy |
nauczyciele, wychowawcy |
IX - X. 2020 r. |
Rozwijanie samodzielności, kreatywności, innowacyjności oraz zainteresowań i zdolności uczniów |
Przygotowanie propozycji zajęć w zespołach przedmiotowych, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań, warsztatów, konkursów, wycieczki do muzeum, teatru, na wystawy, udział w życiu kulturalnym miasta, przygotowanie programów artystycznych na uroczystości szkolne,
Szkolenie rady pedagogicznej z zakresu aktywnych metod pracy |
nauczyciele, wychowawcy
koordynator WDN
|
Cały rok szkolny
Zgodnie z harmonogramem szkoleń |
|
Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień |
zajęcia z preorientacji zawodowej |
wychowawcy, doradca zawodowy |
zgodnie z harmonogramem zajęć w poszczególnych klasach |
|
Kształtowanie postawy twórczej |
uroczystości szkolne i pozaszkolne, udział uczniów w konkursach |
wychowawcy, osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości i konkursów
|
Zgodnie z kalendarzem szkolnych uroczystości |
|
Podnoszenie efektów kształcenia poprzez uświadamianie wagi edukacji i wyników egzaminów zewnętrznych
|
lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, szkolne konkursy z nagrodami na najwyższą średnią i najlepszą frekwencję |
wychowawcy |
zajęcia zgodnie z harmonogramem opracowanym dla poszczególnych klas
|
|
Uczenie planowania i dobrej organizacji własnej pracy
|
lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, praktyczne sposoby zarządzania czasem na warsztatach prowadzonych doradcę zawodowego, |
doradca zawodowy, wychowawcy, |
zgodnie z harmonogramem zajęć |
|
MORALNA |
Kształtowanie szacunku do ludzi, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, prawidłowe rozumienie wolności jednostki oparte na poszanowaniu osoby ludzkiej |
działalność charytatywna, wolontariat szkolny |
opiekunowie samorządu szkolnego i szkolnego koła wolontariatu |
Cały rok szkolny |
Rozwój poszanowania dziedzictwa narodowego i kształtowanie świadomości narodowej. Wskazywanie autorytetów i wzorców moralnych |
świętowanie rocznic i wydarzeń patriotycznych, lekcje wychowawcze na temat patriotyzmu, spotkanie z weteranem II wojny światowej |
nauczyciele wskazani jako odpowiedzialni za poszczególne działania, wychowawcy |
zgodnie z kalendarzem uroczystości i personalną odpowiedzialnością za konkretne działanie
|
|
Poznanie kultury rodzimej, zaznajamianie z kulturą regionu |
wycieczki, tematyczne lekcje wychowawcze, |
wychowawcy, nauczyciel historii |
wg harmonogramu wycieczek planowanych przez wychowawców i nauczycieli |
|
Poznanie dorobku kulturalnego Europy, świata, wykształcenie postawy tolerancji i szacunku dla innych narodów, kultur, religii |
lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, wycieczki |
nauczyciele, wychowawcy
|
Cały rok szkolny |
|
Uczenie właściwego pojęcia tolerancji, odwagi w reagowaniu na niesprawiedliwość, krzywdę drugiego człowieka, agresję
|
warsztaty organizowane przez pedagoga i psychologa szkolnego,
lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, |
pedagog szkolny,
wychowawcy klas |
Cały rok szkolny |
|
Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci; |
Zajęcia na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w Sieci Przestrzeganie praw autorskich, przy korzystaniu z zasobów Internetu. Zapoznanie uczniów z zagrożeniami jakie niesie Internet, zasady netykiety |
wychowawcy klas IV- VIII
|
Cały rok szkolny
|
|
SPOŁECZNA |
Kształtowanie przekonania o społecznym wymiarze istnienia osoby ludzkiej, a także o społecznym aspekcie bycia uczniem szkoły |
omówienie statutu szkoły i regulaminów szkolnych, lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce. |
wychowawcy |
wrzesień 2020 r. |
Uczenie działania zespołowego, tworzenia klimatu dialogu i efektywnej współpracy, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów. Uczenie zasad samorządności i demokracji.
|
warsztaty z zakresu komunikacji społecznej, pracy w zespole, funkcjonowania wśród innych, analizy sytuacji problemowych i możliwości ich konstruktywnego rozwiązywania.
Wybory do samorządu uczniowskiego/wybory samorządów klasowych, bieżąca kontrola ich działalności, wybory opiekuna samorządu uczniowskiego. |
psycholog szkolny
Wychowawcy klas, opiekunowie samorządu
|
wg ustaleń
wrzesień 2020 r.
|
|
Doskonalenie kultury bycia. |
zajęcia przeprowadzane na lekcjach z wychowawcą |
wychowawcy klas |
zgodnie z programem zajęć |
|
Kształtowanie postawy szacunku wobec środowiska naturalnego |
Udział w akcji sprzątanie świata. Udział w akcjach charytatywnych na rzecz zwierząt, wycieczki krajoznawcze. |
wychowawcy nauczyciel przyrody, biologii |
cały rok |
|
Kształtowanie aktywnej postawy wobec przyszłej pracy zawodowej oraz wymagań rynku pracy. Współpraca z Urzędem Pracy oraz innymi instytucjami w celu uzyskania informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy. |
warsztaty dla klas VII, VIII prowadzone przez doradcę zawodowego, nauka poszukiwania pracy, analizy ofert, nauka wypełniania dokumentów związanych z podjęciem pracy zawodowej, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej przed podjęciem pracy |
doradca zawodowy |
zgodnie z harmonogramem zajęć
|
|
Systematyczne monitorowanie frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych. Zwiększenie współpracy z rodzicami w zakresie kontroli obowiązku szkolnego. |
analiza frekwencji uczniów
systematyczne informowanie rodziców o absencji uczniów, wywiadówki, dni otwarte, indywidualne spotkania z rodzicami,
|
wychowawcy, pedagog
wychowawcy |
sporządzanie miesięcznych zestawień obecności w pierwszym dniu miesiąca następującego po okresie kontroli Zgodnie z harmonogramem zebrań i dni otwartych, ustalonym na dany rok szkolny |
|
EMOCJONALNA |
Nauka nabywania świadomości własnych słabych i mocnych stron, kształtowanie samoakceptacji, budowanie poczucia własnej wartości |
warsztaty dla uczniów prowadzone przez psychologa i pedagoga lub specjalistów z PPP
lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce – wskazanie konkretnych zajęć |
pedagog, psycholog
wychowawcy |
zgodnie z konkretnymi terminami dla poszczególnych oddziałów |
Kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów bez użycia siły |
zajęcia warsztatowe z psychologiem i pedagogiem
lekcje wychowawcze z wykorzystaniem filmu o agresji i jej unikaniu |
pedagog / psycholog
wychowawcy
|
zgodnie z konkretnymi terminami dla poszczególnych oddziałów zgodnie z planem pracy wychowawcy |
XII. TREŚCI WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNE DO REALIZACJI NA POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTACH ORAZ GODZINACH DO DYSPOZYCJI WYCHOWAWCY
I ETAP EDUKACYJNY – KLASY I -III
Edukacja wczesnoszkolna
Edukacja wczesnoszkolna obejmuje pierwsze trzy lata nauki dziecka w szkole i ma za zadanie stopniowo przygotować dziecko do uczestnictwa w życiu społeczności szkolnej i środowiska lokalnego, a w dalszej perspektywie – do pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym. Cele wychowania i sposób ich realizacji w niższych klasach szkoły podstawowej powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości intelektualnych, emocjonalnych, społecznych i zdrowotnych dziecka będącego w młodszym wieku szkolnym.
Zakres wiadomości i umiejętności, jakimi ma dysponować uczeń kończący klasę III szkoły podstawowej oraz postaw, które ma przejawiać, ustalono tak, aby nauczyciel mógł organizować odpowiednie sytuacje dydaktyczno-wychowawcze w przeciętnych warunkach edukacyjnych. Jest to ważne założenie, gdyż wiadomości, umiejętności i postawy ukształtowane w klasach I – III szkoły podstawowej stanowią bazę i punkt wyjścia do prowadzenia procesu wychowawczo - profilaktycznego na dalszych etapach kształcenia. Realizacja celów wychowania i profilaktyki na I etapie kształcenia powinna być tak zorganizowana, aby wszyscy uczniowie, niezależnie od poziomu ich rozwoju psychofizycznego, mieli możliwość zrozumienia podstawowych procesów społecznych zachodzących w najbliższym i dalszym otoczeniu oraz przejawiania adekwatnego do danej sytuacji zachowania.
Treści wychowawczo - profilaktyczne do realizacji w klasach I – III
OBSZAR |
ZADANIA – KLASY I – III |
Zdrowie – edukacja zdrowotna
|
|
Relacje – kształtowanie postaw społecznych
|
|
Kultura – wartości, normy, wzory zachowań
|
|
Bezpieczeństwo – profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych)
|
|
II ETAP EDUKACYJNY – KLASY IV-VIII
Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji podczas godzin do dyspozycji wychowawcy w klasach IV – VIII
OBSZARY |
ZADANIA |
||||
KLASA IV |
KLASAV |
KLASA VI |
KLASA VII |
KLASAVIII |
|
Zdrowie -edukacja zdrowotna
|
Kształtowanie umiejętności właściwej komunikacji, stanowiącej podstawę współdziałania.
Kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania własnych potrzeb.
Rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi.
Kształtowanie postawy szacunku i zrozumienia wobec innych osób.
Rozwijanie zdolności do inicjowania i podtrzymywania znaczących głębszych relacji.
Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku w społeczności szkolnej.
|
Rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współpracy.
Wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat).
Rozwijanie poczucia przynależności do grupy (samorząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota).
Kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi, ich sposobów rozwiązywania problemów, na nową wiedzę.
Rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób znaczących i autorytetów. |
Kształtowanie umiejętności współpracy w dążeniu do osiągnięcia celu.
Uwrażliwianie na różne obszary ludzkich problemów i potrzeb poprzez krzewienie potrzeby udzielania pomocy (wolontariat).
Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych: wyrażanie własnych opinii, przekonań i poglądów.
Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka.
Rozwijanie samorządności. |
Kształtowanie umiejętności wchodzenia w interakcje z ludźmi w sposób zapewniający zadowolenie obydwu stron.
Kształtowanie umiejętności szukania inspiracji, rozwijanie własnej kreatywności.
Rozwijanie odpowiedzialności za siebie i innych (wolontariat).
|
Rozwijanie umiejętności poszukiwania takich rozwiązań, które stwarzają korzyści dla obydwu stron.
Rozwijanie umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów działania zespołowego poprzez docenienie różnic zdań i wiedzy, doświadczeń, specjalizacji, kompetencji.
Rozwijanie potrzeby ciągłego doskonalenia siebie jako jednostki, członka rodziny i społeczeństwa. |
Kultura – wartości, normy i wzory zachowań
|
Zapoznanie z rolą zainteresowań w życiu człowieka.
Uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania.
Kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia.
Kształtowanie potrzeby uczestnictwa w kulturze.
|
Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów.
Budowanie samoświadomości dotyczącej praw, wartości, wpływów oraz postaw.
Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych emocji.
Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca.
|
Rozwój zainteresowań, poszerzenie autonomii i samodzielności.
Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie.
Dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają.
Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego. |
Popularyzowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
Rozwijanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia i samokształcenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy i umiejętności.
Rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpowiedzialność, prawdomówność, rzetelność i wytrwałość.
Umacnianie więzi ze społecznością lokalną. |
Popularyzowanie wiedzy o różnicach kulturowych oraz rozwijanie umiejętności korzystania z niej w kontakcie z przedstawicielami innych narodowości.
Popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humanitaryzmu.
Rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej poprzez podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności. |
Bezpieczeństwo – profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych)
|
Redukowanie agresywnych zachowań poprzez uczenie sposobów rozwiązywania problemów.
Budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję.
Uświadamianie zagrożeń wynikających z korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych.
Zwiększanie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych.
Rozwijanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi.
|
Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji.
Rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania.
Dokonywanie analizy wpływu nastawienia do siebie i innych na motywację do podejmowania różnorodnych zachowań.
Rozwijanie poczucia osobistej odpowiedzialności, zachęcanie do angażowania sięw prawidłowe i zdrowe zachowania.
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i Internetu.
|
Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach.
Budowanie atmosfery wsparcia i zrozumienia w sytuacji problemowej oraz promowanie rzetelnej wiedzy mającej na celu zredukowanie lęku.
Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami oraz z zachowaniami agresywnymi.
Kształtowanie przekonań dotyczących znaczenia posiadanych informacji, których wykorzystanie pomaga w redukowaniu lęku w sytuacjach kryzysowych.
Rozwijanie świadomości dotyczącej prawa do prywatności, w tym do ochrony danych osobowych oraz ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci. |
Rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory i postępowanie.
Dostarczenie wiedzy z zakresu prawa dotyczącego postępowania w sprawach nieletnich.
Przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom seksualnym.
Rozwijanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, niesienia pomocy dotkniętym nimi osobom oraz minimalizowania ich negatywnych skutków.
Rozwijanie umiejętności lepszego rozumienia siebie poprzez poszukiwanie i udzielanie odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jakie są moje cele i zadania życiowe?
|
Propagowanie wiedzy na temat prawnych i moralnych skutków posiadania, zażywania i rozprowadzania środków psychoaktywnych.
Rozwijanie umiejętności wykorzystywania elementów negocjacji i mediacji w sytuacji rozwiązywania konfliktów.
Rozwijanie umiejętności podejmowania działań zgodnych ze zweryfikowanymi źródłami wiedzy.
Utrwalanie umiejętności oceny konsekwencji podejmowanych działań dla siebie i dla innych – określanie alternatywnych rozwiązań problemu.
Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji. |
XIV. Treści dotyczące obszarów wychowania i profilaktyki zawarte w podstawach programowych przedmiotów kształcenia ogólnego.
Przedmiot
|
Wymagania szczegółowe. Uczeń: |
Edukacja wczesnoszkolna
|
|
Informatyka |
|
Biologia |
|
Wychowanie fizyczne |
|
WOS |
|
Przyroda |
|
Edukacja dla bezpieczeństwa |
|
Technika |
|
Wychowanie do życia w rodzinie |
|
Przedmiot
|
Wymagania szczegółowe. Uczeń: |
Edukacja wczesnoszkolna
|
|
Informatyka |
|
Wychowanie fizyczne |
|
WOS |
|
Przyroda |
|
Biologia |
|
Wychowanie do życia w rodzinie |
|
Przedmiot
|
Wymagania szczegółowe. Uczeń: |
Edukacja wczesnoszkolna
|
|
Język polski |
|
Historia |
|
Muzyka |
|
Plastyka |
|
WOS |
|
Przyroda |
|
Geografia |
|
Informatyka |
|
Wychowanie do życia w rodzinie |
|
Przedmiot
|
Wymagania szczegółowe. Uczeń: |
Edukacja wczesnoszkolna
|
|
Informatyka |
|
Wychowanie fizyczne |
|
WOS |
|
Technika |
|
Edukacja dla bezpieczeństwa |
|
Wychowanie do życia w rodzinie |
|
XIV. Ewaluacja programu
Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:
Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. ewaluacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego powołany przez dyrektora szkoły.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny został uchwalony przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie w dniu 29.09.2020 r.