Nawigacja

Psycholog

PEDAGOG

ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE -

  NIE PAL, NIE PRZEBYWAJ                                   W TOWARZYSTWIE OSÓB PALĄCYCH PAPIEROSY!!!

 

Co zawiera dym papierosowy?

 

Na dym tytoniowy składa się ok. 4000 związków chemicznych, w tym ponad 400 substancji o działaniu rakotwórczym. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale obejmuje także wszystkie osoby, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy (tzw. "palenie bierne").

 

Czym jest nikotyna?

 

 bezbarwna ciecz brunatniejąca na powietrzu,

 rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze,

 silna trucizna (dawka śmiertelna 50÷60 mg),

 poraża ośrodkowy układ nerwowy, mięsień sercowy i wywołuje skurcze naczyń krwionośnych,

 występuje w ilości 6÷8% w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego (Nicotiana tabacum),

 stosowana jako składnik środków owadobójczych,

 każdy papieros zawiera 15÷30 mg nikotyny, jednak tylko 10÷30% tej ilości nikotyny dostaje się z dymem do organizmu.

 

NIKOTYNA
Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy.

Zawiera również wiele substancji alergizujących, które powodują łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także astmę.

Jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób starszych.

 

 

 

 

Najważniejsze substancje rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym:

 

 

 

 

 

 

Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów oraz substancji konserwujących. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając ph biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak,  a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu.

 

 

Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania m.in. śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach, np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp. Wykazano również zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku, czy uszkodzenia formującego się płodu.

 

 

 

Przeczytałeś?

Palisz? Zastanów się!

Nie palisz? Unikaj dymu papierosowego!

 


 

Przyjaźń

Nie sposób się nie zgodzić, że prawdziwy przyjaciel to skarb. Można liczyć na jego wsparcie, pomoc, zrozumienie, troskę, akceptację, konstruktywną krytykę, towarzyszenie w cierpieniu i radości. Każdy z nas potrzebuje przyjaciół. Chcemy się komuś zwierzyć, kto jest w jakimś sensie podobny do nas, ma podobne przeżycia, kłopoty, radości, najlepiej więc, gdy jest rówieśnikiem. Wówczas ma się wspólne zainteresowania, doświadczenia, a może nawet i hobby. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - żeby znaleźć przyjaciela, trzeba również być przyjacielem dla innych.

 

 

 


Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie

Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka  w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.

List Rzecznika Praw Dziecka do dyrektorów szkół. Plik do pobrania (skan dokumentu)

Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka


Czy wyraz „herbata” pisze się przez samo „h”, 

a jeśli to napój z cytryną to przez „ch”???

Znajomość ortografii jest ważną umiejętnością szkolną. Problemy z ortografią mają negatywny wpływ na umiejętność czytania i są częstą przyczyną niepowodzeń w szkole. Popularne dyktanda spędzają sen z powiek wielu uczniom a bywa, że i rodzicom.

Ortografia jednak nie musi być taka straszna, a na pewno nie…nudna.

Spróbuj i Ty nauczyć się jej poprzez zabawę - łamigłówki, uzupełnianie luk w wyrazach, puzzle           i quizy ortograficzne itp. - a wtedy żadne dyktando, napisanie wypracowania czy praca klasowa,     nie będą dla Ciebie stresujące.                          

Zachęcam do aktywnej nauki ortografii - odwiedź podane poniżej strony www  i ćwicz,                    a wkrótce  i Ty zostaniesz Mistrzem Ortografii. Powodzenia !

www.ortografiadladzieci.pl

www.dyktanda.online

www.wordwall.net

 


Kilka porad na czas nauki zdalnej


Już kolejny rok w naszej szkole jest realizowany program „Trzymaj formę!”.  To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

W obecnej sytuacji -  w trybie nauki zdalnej - również możemy podejmować działania prozdrowotne. Dzisiaj proponuję zaprzyjaźnić się z owocami i warzywami, ponieważ są one źródłem witamin, a te przydadzą się każdemu z nas!       

 

                                                                                                       Przed Tobą trudny egzamin, sprawdzian, klasówka? Boisz się, że nie starczy czasu na naukę? Spokojnie!  Jest na to niezawodny sposób. Wystarczy, że wzmocnisz swój organizm odpowiednią dietą, a odwdzięczy Ci się lepszą kondycją, zdolnością analizowania i zapamiętywania.  Najbardziej pomogą Ci w tym oczywiście witaminy i składniki mineralne. Znajdziesz je przede wszystkim      w warzywach i owocach.  Mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy i rozwoju Twojego organizmu. Dbają o doskonałą dyspozycję organizmu, wspomagają system nerwowy, uodparniają organizm na choroby i dają mnóstwo energii.
Surowe owoce i warzywa dostarczają witaminy C, w warzywach liściastych (szpinaku, kapuście, sałacie, brokułach oraz w niektórych owocach) znajdziesz również witaminę K; a ciemnozielone rośliny liściaste dostarczają dodatkowo witamin z grupy B.
Warzywa i owoce to również bogactwo makro- i mikroelementów – np. magnezu, potasu czy wapnia. Ponadto,  tak jak wszystkie produkty roślinne, warzywa i owoce zawierają również błonnik. Ma on kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nie jest on wprawdzie trawiony ani wchłaniany, ale zapewnia prawidłowe działanie Twojego układu pokarmowego. Błonnik wpływa m.in. również na ograniczenie wchłaniania węglowodanów oraz cholesterolu z pożywienia, ponadto wypełnia żołądek zapewniając uczucia sytości na dłużej. Dlatego ważne jest, aby sięgać po produkty, które go zawierają. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi ok. 19 g. Nie musisz od razu decydować się na szpinak. Wystarczy, że pięć razy dziennie sięgniesz po witaminową przekąskę: jabłko, pomidor, banan, kiwi, czy sałatka warzywna . Spróbuj zmiksować w swoich posiłkach jak najwięcej spośród tych odżywczych produktów. Szybko przekonasz się, że daty, wzory  i trudne angielskie słówka zapamiętują się niemal same! Smacznego!!!!!

 

 


 

Renata Sitkiewicz - pedagog szkolny  

Godziny pracy pedagoga:

Poniedziałek   8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00

Wtorek           8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00

Środa              8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00

Czwartek        8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00

Piątek             8.00 - 10.00, 12.00 - 14.00

Adres email - renata.sitkiewicz@onet.pl

Świetlica

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żychlinie, ul. Żeromskiego 8
    99-320 Żychlin, ul. Żeromskiego 8
  • 24 351-20-47

Galeria zdjęć