Przygotowanie do nauki pisania

Właściwa nauka pisania rozpoczyna się w klasie pierwszej  szkoły podstawowej. Pisanie jest jedną z podstawowych sprawności, jaką dziecko ma opanować w pierwszych latach nauki.

Nauka pisania, począwszy od wiernego odtwarzania znaków graficznych, jakimi są litery, poprzez różnorodne ćwiczenia, jest umiejętnością trudną. Wymaga od dziecka dużego wysiłku i zaangażowania. W przedszkolu dzieci przygotowują się nauki pisania.

Często Rodzice zastanawiają się na czym polega przygotowanie dziecka do nauki pisania. Przed przystąpieniem do nauki pisania, konieczne jest usprawnienie motoryczne w zakresie szybkości, precyzji, melodii kinetycznej ruchów, koordynacji ruchowej całego ciała  i rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dlatego też niezmiernie ważne jest podniesienie poziomu czynności rysowania. Można tego dokonać poprzez stosowanie różnych ćwiczeń grafomotorycznych. Zadaniem ćwiczeń grafomotorycznych jest pomoc dziecku w osiągnięciu gotowości do nauki pisania. Służą one także korygowaniu nieprawidłowej techniki rysowania. Ćwiczenia grafomotoryczne mają równe formy i stopnie trudności. Zamalowywanie obrazków to najprostsza forma ćwiczeń grafomotorycznych, polega ona na zamalowywaniu różnymi kolorami drobnych cząstek, na które została podzielona płaszczyzna rysunku. Na początku roku szkolnego zaproponowaliśmy naszym przedszkolakom właśnie takie ćwiczenia grafomotoryczne. Podczas omawiania cyklu tematycznego „ W moim domu nie nudzi się nikomu” nawiązaliśmy rozmowę z dziećmi na temat zwierząt hodowanych w domu.

Podczas ćwiczeń grafomotorycznych dzieci otrzymały następujące polecenia:

-         Popatrz na rybkę. Możesz „rysować” rybkę palcem po śladzie. Zacznij od głowy.

-         Jeszcze raz „rysuj” rybkę palcem. Potem weź ciemną kredkę i rysuj rybkę po śladzie.

-         „Rysuj” palcem łuski. Zacznij od łusek na głowie ryby. Jeszcze raz „narysuj” rybkę palcem. Weź ciemną kredkę i narysuj łuski po śladzie.

-         Pokoloruj rybkę.

Zdjęcia można zobaczyć w galerii „Kolorowanie rybek”.